1998
Kronika Miasta Poznania
W 1923 roku decyzją ówczesnego prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego ukazał się pierwszy numer "Kroniki Miasta Poznania", miesięcznika finansowanego przez miasto. Z przerwą wojenną wydawany jest, już jako kwartalnik, do dzisiaj. Nie ma drugiego miasta w Polsce, które może poszczycić się periodykiem traktującym o jego historii publikowanym regularnie od 85 lat.
Założeniem wydawcy był taki dobór tekstów, by periodyk trafiał do możliwie szerokiego kręgu wykształconych odbiorców, przede wszystkim poznaniaków. Podejmowane wówczas tematy dotyczyły historii, archeologii, sztuki, spraw politycznych i społecznych. Nad wydawaniem "Kroniki" czuwało Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania. Od pierwszego numeru do wybuchu II wojny światowej jej redaktorem był Zygmunt Zaleski, wiceprezydent Poznania, jeden z założycieli TMMP, autor książek o mieście. W redakcji pracowali również Kazimierz Ruciński i Andrzej Wojtkowski.
Pierwszy numer "Kroniki Miasta Poznania" po wojnie ukazał się latem 1945 roku, ale już pięć lat później jej wydawanie zawieszono. Ponownie zaczęła się ukazywać w czasie odwilży w 1956 roku pod redakcją poznańskiego socjologa prof. Janusza Ziółkowskiego. Po odsunięciu profesora od prac nad periodykiem redaktorami "Kroniki" byli urzędnicy miejscy w różnym stopniu zaangażowani w merytoryczną zawartość pisma. W tym czasie z przyczyn politycznych wiele miejsca na jej łamach poświęcano propagandzie, niemniej w dalszym ciągu rejestrowano to, co działo się w Poznaniu, głównie w dziedzinie budownictwa, przemysłu i kultury. Tematy historyczne, szczególnie dotyczące inteligencji i mieszczaństwa, konsekwentnie pomijano. Periodyk nie cieszył się wówczas szczególnym zainteresowaniem, chociaż wydawano go w wysokim nakładzie.
W 1990 roku demokratycznie wybrana Rada Miasta Poznania podjęła decyzję o wznowieniu "Kroniki Miasta Poznania" w formule, w jakiej funkcjonowała przed wojną, tyle że jako kwartalnika. Redaktorem naczelnym periodyku został historyk mediewista prof. Jacek Wiesiołowski. Nowe kolegium redakcyjne, składające się ze znanych poznańskich naukowców, postanowiło każdy numer poświęcić innemu poznańskiemu tematowi. Ukazały się tomy dotyczące Piastów, zieleni i architektury, literatury, Żydów i Niemców, banków, poznańskich świętych, kościołów, dzielnic i ulic miasta. Obok części historycznej w każdym numerze publikowany jest przegląd aktualności miejskich.
Wielość autorów, specjalistów z różnych dziedzin zapewnia "Kronice" wszechstronne spojrzenie na opisywane miejsca i sprawy, a ich erudycja gwarantuje wysoki poziom merytoryczny. Istnienie pisma stymuluje podejmowanie przez badaczy tematów mało bądź wcale dotąd w literaturze nieporuszanych. "Kronika" adresowana jest do wszystkich zainteresowanych dziejami miasta, korzystają z niej dziennikarze, studenci, pracownicy naukowi i cała rzesza poznaniaków zafascynowanych historią Poznania. Wysoki poziom naukowy publikowanych artykułów i starannie przygotowywane edycje sprawiają, że "Kronika" jest obecnie najlepszym tego typu periodykiem wydawanym w Polsce.
Z okazji 75-lecia ukazywania się na poznańskim rynku wydawniczym "Kroniki Miasta Poznania" 19 maja 1998 roku Rada Miasta nadała jej odznaczenie Zasłużony dla Miasta Poznania.