Krystyna Babiak urodziła się 7 listopada 1945 roku w Żninie. Do Poznania przyjechała na studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a po ich ukończeniu pozostała w stolicy Wielkopolski i mieszka tu do dziś. Jest radcą prawnym, doktorem prawa pracy. Przez wiele lat była wykładowcą na UAM, gdzie nauczała szeregu przedmiotów z dziedziny nauk prawnych oraz teorii organizacji i zarządzania. Od 1984 roku pracowała jako radca prawny w instytucjach ochrony zdrowia, kultury oraz bankach. Od 1990 roku prowadzi własną Kancelarię Radcy Prawnego w Poznaniu.

Od prawie czterdziestu lat angażuje się w działalność samorządu zawodowego radców prawnych. W latach 1995-2013, przez pięć kadencji, pełniła funkcję Dziekana Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, a w latach 1991-1995 oraz 2013-2020 była Wicedziekanem Rady Izby.  Niemal przez trzydzieści lat współpracowała z Krajową Radą Radców Prawnych, a przez dwie kadencje była jej Wiceprezesem. Aktywnie działała także w Poznańskim Oddziale Zrzeszenia Prawników Polskich. Razem z przedstawicielami innych samorządów zaangażowała się w Wielkopolskie Porozumienie Samorządów Zaufania Publicznego. Była także inicjatorem współpracy samorządów zawodowych z UAM, czego efektem są konferencje naukowe i szkolenia.

Krystyna Babiak od lat inicjuje i wspiera akcje mające na celu budowanie świadomości prawej i społeczeństwa obywatelskiego poprzez wprowadzenie prawa do szkół podstawowych oraz średnich. Pod jej patronatem powstał bezpłatny poradnik Prawoteczka - prawo dla dzieci i młodzieży. Aktywnie udzielała i wspierała akcje bezpłatnych porad prawnych dla małych przedsiębiorców, osób samozatrudnionych oraz dla tych, których nie stać na pokrycie kosztów obsługi prawnej.

Została odznaczona m.in.: Złotą Odznaką Honorową Miasta Poznania, Złotą Odznaką Zasłużony dla Samorządu Radców Prawnych, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za swoją działalność pro publico bono została wyróżniona przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego srebrnym medalem Labor Omnia Vincit oraz statuetką Honorowego Hipolita - lidera pracy organicznej.


Andrzej Byrt urodził się 20 września 1949 roku w Poznaniu. Jest absolwentem tutejszej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, w której po uzyskaniu stopnia doktora nauk ekonomicznych pracował w latach 1972-1977. Od 1978 roku był zawodowo związany z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, piastując w nich m.in., jako jedyny w historii, trzykrotnie funkcję prezesa: pierwszy raz (jeszcze jako dyrektor handlowy, a następnie naczelny) w trudnym okresie lat 1981-1984, w których polska gospodarka borykała się z nałożonymi przez państwa demokratyczne sankcjami politycznymi i gospodarczymi po wprowadzeniu przez władze PRL stanu wojennego. Następnie dwukrotnie wybierany był w pierwszych konkursach na prezesa zarządu MTP i ich dyrektora naczelnego w 2009 i 2014 roku.

Poza działalnością gospodarczą Andrzej Byrt reprezentował Poznań i Polskę na arenie międzynarodowej w służbie dyplomatycznej. Od 1987 roku był radcą handlowym w ambasadzie Polski w Brukseli. Dwukrotnie obejmował stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Polski w Republice Federalnej Niemiec (w latach 1995-2001 i ponownie 2002-2006). Otrzymał również nominację na ambasadora RP we Francji (stanowisko objął w styczniu 2015 roku), a także został akredytowany w Monako. Zakończył urzędowanie na obu tych stanowiskach w sierpniu 2016 roku.

W pięciu kolejnych rządach (Jana Olszewskiego, dwukrotnie Waldemara Pawlaka, Hanny Suchockiej i Józefa Oleksego) piastował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Nadzorował między innymi kształtowanie relacji z krajami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Unii Europejskiej, czy Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Był aktywnie zaangażowany w proces negocjacji Polski z Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Ponadto był doradcą trzech prezydentów RP: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego.

Andrzej Byrt przez wiele lat pracy otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia, m.in.: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski tego orderu, Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, a także estoński Order Białej Gwiazdy II klasy. W 2016 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


Włodzimierz Marciniak jest Poznaniakiem urodzonym w 9 czerwca 1950 roku. W 1966 roku, jako nastolatek zaczął remont małego lokalu, który wkrótce stał się świetlicą dla dzieci z rodzin rozbitych lub dotkniętych dysfunkcjami społecznymi, w której mogły spędzać czas po szkole, uzyskać pomoc w odrabianiu lekcji oraz rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Inicjatywa rozwijała się i niedługo powstały przy świetlicy koła: recytatorskie, taneczne, czytelnicze, krajobrazowe oraz fotograficzne. W tym samym czasie Włodzimierz Marciniak angażował się w inne działania społeczne m.in.: współzałożył Koło Przyjaciół Dzieci, przygotowywał co roku Gwiazdkę dla najmłodszych. Organizował również ferie i wyjazdy dla dzieci. Wspólnie z przyjaciółmi stworzył pierwsze w Poznaniu kino świetlicowe o nazwie Kino Miś.

W 1975 roku dzieci uczęszczające do świetlicy i okolicznych przedszkoli podpisały wniosek o przyznanie Włodzimierzowi Marciniakowi Orderu Uśmiechu, określając go najlepszym doradcą oraz wspaniałym, pełnym pomysłów organizatorem. Wniosek niedługo później został uwzględniony.

Włodzimierz Marciniak nieustająco udziela się społecznie, m.in.: przy organizacji corocznego festynu dla dzieci w Parku Jordanowskim oraz spotkań opłatkowych z dziećmi z poznańskich szkół; odwiedza szkoły, szpitale, domy dziecka, ośrodki opiekuńcze, domy pomocy społecznej, pocieszając dzieci i dorosłych. Przez wiele lat działał w jednostkach pomocniczych Miasta Poznania i samorządach mieszkańców, w tym jako wieloletni radny w Radzie Osiedla Święty Marcin i Radzie Osiedla Stare Miasto.

Jest przewodniczącym Poznańskiego Klubu Kawalerów Orderu Uśmiechu, do którego należeli lub należą m.in.: Arkady Fiedler, Stefan Stuligrosz, Małgorzata Musierowicz, Ignacy Moś, Wanda Błeńska, Krystyna Feldman, Jerzy Hamerski czy Andrzej Maleszka. Z jego inicjatywy jedna z alei w parku Stare koryto Warty otrzymała nazwę Alei Orderu Uśmiechu.

Działalność Włodzimierza Marciniaka została doceniona przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, które w 2021 roku uhonorowało go srebrnym medalem Labor Omnia Vincit. Ważnym mottem, którym kieruje się przez całe życie są słowa Janusza Korczaka: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".


Oświatowe Towarzystwo Przyjaciół Sportu Winogrady - TPS Winogrady to piłkarski klub sportowy utworzony w 1965 roku w Poznaniu. Jego założycielem był Marian Rogowski. Pierwotnie klub nosił nazwę Szkolny Klub Sportowy przy Technikum Przemysłu Spożywczego - SKS TPS Winogrady. Obecną nazwę uzyskał w 2008 roku. Drużyna seniorska występuje w klasie okręgowej, w grupie II wielkopolskiej. Aktualnie klub korzysta z pełnowymiarowego boiska na osiedlu Wichrowe Wzgórze oraz boiska treningowego na osiedlu Kosmonautów, choć we wcześniejszych latach treningi odbywały się także w innych miejscach. Prezesem klubu jest były reprezentant Polski w piłce nożnej, Andrzej Juskowiak, który z kadrą narodową wywalczył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku i został królem strzelców turnieju. Do słynnych wychowanków TPS Winogrady należą także inni kadrowicze, między innymi Arkadiusz Głowacki czy Bartosz Bereszyński.

TPS Winogrady jest jednym z nielicznych klubów w Poznaniu gwarantujących ciągłość szkolenia we wszystkich kategoriach wiekowych. W 2020 roku otrzymał brązowe odznaczenie w Programie Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich. Od samego początku swojego istnienia przywiązuje szczególną wagę do promocji sportu wśród najmłodszych, tym samym pozytywnie wpływa oraz kształtuje kulturę fizyczną młodych mieszkańców Poznania. Przez dziesiątki lat swojej działalności klub zbudował wrażliwą na sport społeczność, która jest zainteresowana jego losami i aktywnie uczestniczy w życiu miasta.

Zespół TPS Winogrady jest dumnym reprezentantem Poznania w rozgrywkach ligowych oraz w Pucharze Polski. Klub od lat wpisuje się w sportowy krajobraz miasta, promując aktywność fizyczną, ducha rywalizacji i determinację. Zarząd nieustannie dba o rozwój klubu i rozsławia poznańskie barwy na licznych arenach sportowych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej