Ubiegły weekend upłynął Poznaniankom i Poznaniakom na słodkim objadaniu się, dziś zatem, dla równowagi zaproponujemy coś zdrowego. Warzywo, które zachwyca swoimi zielonymi karbowanymi liśćmi i jest ulubieńcem dietetyków. Mowa oczywiście o jarmużu.

W najbliższy weekend odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w pawilonie nr 4 "Smaczny Targ". To wyjątkowa impreza, która połączy różnorodne festiwale tematyczne w jeden wielki, pełen niezapomnianych wrażeń.

Przez najbliższe dni wszyscy będziemy objadać się rogalami świętomarcińskimi. Oczywiście poznańskie cukiernie prześcigają się w oferowaniu jak najlepszych wypieków, ale może znajdą się śmiałkowie, którzy spróbują upiec rogale w swoich domowych piekarnikach. Poniższy przepis pochodzi ze strony Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu i jest wzorem receptury obowiązującym przy wypieku rogala świętomarcińskiego. Przepis przygotowano z myślą o piekarniach i z podanych ilości można upiec aż 20 kg rogali, dlatego dla ułatwienia przygotowaliśmy gramaturę na 1 kg rogali, czyli 4 sztuki. Certyfikowany rogal powinien ważyć do 250 g.

Z okazji tegorocznych imienin ulicy Święty Marcin w Poznaniu będzie można skosztować wyjątkowych lodów przygotowanych z prawdziwych rogali świętomarcińskich. Będą dostępne na specjalnym stoisku podczas obchodów święta 11 listopada, a także przez internet.

W sercu Poznania, w jednej z zabytkowych kamieniczek Starego Rynku, z widokiem na Ratusz i trykające się koziołki, znajduje się Rogalowe Muzeum. Tradycja wypieku Rogali Świętomarcińskich utrzymywana jest w Poznaniu od ponad 150 lat. Ten słodki przysmak Poznaniaków wypiekany jest według ścisłej receptury, a rogale mają status "Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej" i mogą powstawać tylko w Wielkopolsce.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych i przed cmentarnymi bramami ustawiają są już stragany, gdzie będzie można kupić kwiaty, znicze oraz lokalne smakołyki. Większość mieszkańców stolicy Wielkopolski zna smak poznańskich rur, ale czy wiemy co to jest trupi miodek albo pańska skórka?

Absolutnie, jesień to idealny czas na spacer po lesie i grzybobranie. A suszone grzyby to prawdziwy skarb w kuchni. Dodają intensywnego, głębokiego aromatu do potraw i są niezastąpione w tradycyjnej zupie grzybowej, która właśnie dzięki nim nabiera wyrazistego smaku.

Kawa, obok herbaty i wody, jest jednym z najczęściej pijanych napojów na świecie. Codziennie spożywamy około 2 miliardy filiżanek! Badania pokazują, że kawa ma wiele korzyści dla zdrowia. Czy może też pomóc w walce z jesiennym zmęczeniem?

Ruszyła kolejna edycja konkursu kulinarnego Przekąski z gąski 2024. Rywalizację przewidziano dla restauracji, producentów i kół gospodyń wiejskich. Tatar lub okrasa z gęsiny, pasztet z gęsiny, wątróbka gęsia, gęsie pipki: żołądki lub faszerowane gęsie szyjki, kiełbasa i carpaccio z gęsiny, półgęsek, pierogi lub kanapki z gęsiną oraz inne przekąski z gęsiny (na ciepło lub na zimno) można zgłosić w ogólnopolskim konkursie kulinarnym "Przekąski z gąski 2024". Zgłoszenia przyjmowane są do 28 października, a wielki finał zaplanowano na 6 listopada w restauracji Dworu Skrzynki (gm. Stęszew, powiat poznański).