Przepis na weekend - rogale świętomarcińskie
Składniki:
- 500 g ciasta drożdżowego
- 100 g margaryna do wałkowania (koniecznie prosto z lodówki)
Nadzienie:
- 150 g białego maku
- 100 g okruchów cukierniczych (można zastąpić biszkopatkami)
- 150 g cukru
- 25 g margaryny
- 25 g orzechów
- 25 g rodzynek
- 25 g owoców w syropie lub kandyzowanych
- 1 duże jajko
- Aromat migdałowy do smaku
Wykończenie:
- 75 g pomady (cukier puder wymieszany z gorącą wodą)
- 25 g orzechów
Cech Cukierników i Piekarzy nie podaje dokładnego przepisu na ciasto drożdżowe. Aby uzyskać około 500 g takiego ciasta potrzebujemy:
- 500 g mąki pszennej
- 25 g świeżych drożdży
- 200 ml mleka
- 125 g masła
- 3 łyżki cukru
- Szczypta soli
- 3 jajka
Ciasto drożdżowe
50 ml mleka podgrzewamy, dodajemy pokruszone drożdże i łyżeczkę cukru oraz 3 łyżki mąki. Dobrze mieszamy i odstawiamy na ok. 15 minut do wyrośnięcia.
Masło rozpuszczamy i mieszamy z pozostałym mlekiem.
Do dużej miski (ciasto najwygodniej mieszać za pomocą robota) wrzucamy resztę mąki, sól, cukier - mieszamy i robimy wgłębienie. Dodajmy wyrośnięty zaczyn i wyrabiamy ciasto. Dodajemy jajka i cienkim strumieniem wlewamy rozpuszczone masło z mlekiem. Ciasto wyrabiamy ok. 10 minut aż będzie gładkie i elastyczne. Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia na ok. godzinę.
Wyrośnięte ciasto wyciągamy na oprószoną mąką stolnicę i chwilkę ponownie wyrabiamy. Odgazowujemy i rozwałkowujemy na duży prostokąt. Margarynę kroimy na cienkie plasterki i rozkładamy równo na 2/3 rozwałkowanego ciast. 1/3 ciasta pozostawiamy bez masła. Zaczynamy składanie: część bez masła (1/3) nakładamy na środkową część z masłem. Pozostałą część (z masłem) również składamy do środka. Złożone ciasto ponownie rozwałkowujemy i ponownie składamy. Tak przygotowane ciasto wkładamy do lodówki na 30 min. Proces wałkowania, składania i chłodzenia powtarzamy dwukrotnie.
Nadzienie:
Biały mak płuczemy, przekładamy do garnka i zalewamy gorącą wodą. Gotujemy pod przykrywką przez około 30 minut. Ugotowany mak odsączamy i 3-krotnie mielimy.
Margarynę rozpuszczamy w garnku dodajemy cukier, posiekane orzechy, rodzynki i kandyzowane owoce. Chwilkę wszystko razem przesmażamy. Dodajemy zmielony biały mak, gotujemy masę przez około 10 minut cały czas mieszając. Zostawiamy do przestudzenia. Dodajemy pokruszone biszkopty, jajko oraz aromat migdałowy. Dokładnie mieszamy.
Zwijanie rogali
Ciasto rozwałkowujemy na grubość 0,5 cm i wycinamy spore trójkąty, na które nakładamy masę. Zwijamy rogale i pozostawiamy je do wyrastania. Jak profesjonalni mistrzowie zwijają rogale możemy zobaczyć na filmie z Rogalowego Muzeum.
Film wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania
Rogale pieczemy w temperaturze 180 st. C. przez około 20 min. Upieczone rogale lukrujemy (cukier puder mieszamy z odrobiną gorącej wody) i posypujemy posiekanymi orzechami.
Smacznego!
Po więcej inspiracji zapraszamy na portal Kuchnia wielkopolska.pl
AL