Lokalne przysmaki na Wszystkich Świętych

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych i przed cmentarnymi bramami ustawiają są już stragany, gdzie będzie można kupić kwiaty, znicze oraz lokalne smakołyki. Większość mieszkańców stolicy Wielkopolski zna smak poznańskich rur, ale czy wiemy co to jest trupi miodek albo pańska skórka?

Zdjęcie, ciastka w kszatłcie zagiętych prostokątów. - grafika artykułu
Poznańskie rury, fot. Pracownia Piernika

Poznańskie rury

Tradycyjne słodycze sprzedawane w Poznaniu z okazji Wszystkich Świętych i innych świąt kościelnych to rury, inaczej zwane dachówkami lub trąbami. Są wypiekane z ciasta przypominającego piernikowe. Dość twarde, lekko zgięte, 15. centymetrowe prostokąty z ząbkowanymi brzegami, przypominają kształtem dachówki lub właśnie kawałki rury. Najczęściej są zrobione z mąki, cukru i odrobiny miodu. Dziś często obok tradycyjnych rur na przycmentarnych straganach możemy kupić także ciastka o przeróżnych kształtach, kolorowo polukrowane.

Legenda związana z poznańskimi rurami opowiada o orkiestrze, która przemierzała ulice naszego miasta i grała tak głośno, że z dachów zaczęły spadać dachówki. Siostry zakonne postanowiły upamiętnić to wydarzenie i na następny roku upiekły ciastka przypominające swoim kształtem właśnie dachówki. W orkiestrze grali także trębacze i dlatego część mieszkańców na poznańskie przysmaki mówi trąby.

Krakowski trupi miodek

Mieszkańcy Krakowa, odwiedzając listopadowe cmentarze mogą z kolei raczyć się trupim miodkiem, inaczej zwany tureckim. Są to cukierki zrobione z karmelizowanego cukru z dodatkiem pokruszonych orzeszków ziemnych i różnych olejków i aromatów cukierniczych. Miodek dostępny jest w różnych smakach, ale najczęściej wybierane są smaki miodowe, śmietankowe, waniliowe czy kakaowe. Przed wojną sprzedawcy kruszyli miodek z wielkich bloków i wrzucali pokruszone kawałki do papierowych torebeczek. Dziś na kupujących czekają gotowe foliowe woreczki wypełnione słodki przysmakami w wersji miękkiej, troszkę przypominającej krówki lub twardej.

Warszawska pańska skórka

To cukierek, który także powstaje na bazie skarmelizowanego cukru z dodatkiem wody, olejku cukierniczego, barwnika, ubitych ze szczyptą soli białek, żelatyny i mąki ziemniaczanej. Początkowo przysmaki były nazywane panieńską skórką, bo kojarzyły się z dotykiem kobiecej, delikatnej skóry. Z czasem wyraz panieńska zamieniono na pańska. Ten niewielki przysmak, najczęściej w formie kostki, ma kolor biało-różowy i potrafi zakleić usta na dobrych kilka minut. Jego smak zależy od olejku, który został do niego dodany i może być pomarańczowy, różany, malinowy, truskawkowy lub cytrynowy.

AL