Nagrody STUKOT '56 przyznane

Fundacja Orszak Trzech Króli, mjr Zenon Wechmann oraz Stowarzyszenie Hospicjum Palium - to tegoroczni laureaci nagrody STUKOT '56. Honorowe statuetki wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w targowej Iglicy w przeddzień obchodów Poznańskiego Czerwca 1956. 

Na zdjęciu statuetka: chodak z napisem: stukot '56 - grafika artykułu
Nagroda promuje wartości, w imię których protestowali robotnicy w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku/ fot. MTP

Nagroda STUKOT "56 została ustanowiona w 2022 roku przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Grupę MTP, by promować wartości, w imię których protestowali robotnicy w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku w pierwszym zrywie wolności przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi.

- Poprzez ustanowienie takiej nagrody, którą jest statuetka w kształcie okuloka, poszukujemy osób, instytucji, fundacji i stowarzyszeń, które współcześnie swoimi działaniami i dokonaniami świadczą o nieprzemijalności wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku, urzeczywistniając je w naszych czasach. Nowoczesne świętowanie to już nie tylko kwiaty, znicze i przemówienie, choć też bardzo cenne, ale także poszukiwania współczesnych odniesień i percepcji tak ważnej dla nas, dla naszej Ojczyzny historii - mówił Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

W kategorii " O Boga" za konsolidowanie lokalnych społeczności, budowanie wspólnoty wokół historii i tradycji, na fundamencie uniwersalnych wartości chrześcijańskich, za dzielenie się i propagowanie dobra nagrodę otrzymała Fundacja Orszak Trzech Króli.  Jest ona pomysłodawcą i organizatorem przemarszów ulicami polskich miast, odbywających się w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną też świętem Trzech Króli.

W drugiej edycji nagrody "Stukot", w kategorii "Za wolność", nagrodę otrzymał major Zenon Wechmann, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz prezes Wielkopolskiego Oddziału Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Laureat od wielu lat zaangażowany jest w upamiętnianie historii Narodu Polskiego. Wyjątkowo dba o to, aby młode pokolenie zapoznało się z dziejami konspiracji antykomunistycznej, troszcząc się o pamięć po zamęczonych i zamordowanych. Doprowadził do zorganizowania pochówku ofiar mordu przy ulicy Niegolewskich oraz symbolicznego upamiętnienia rozstrzelanych w podpoznańskich lasach.

W kategorii " Za prawo i chleb" nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Hospicjum Palium, które od lat zajmuje się opieką paliatywną opartą na współczuciu dla chorego i zrozumieniu potrzeb jego i jego rodziny, by zapewnić poprawę życia i godne umieranie. Stowarzyszenie działa samodzielnie od 1996 roku. Przesłanie opieki paliatywnej odczytał bezbłędnie i zaszczepił w środowisku medycznym, w cieniu Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego, prof. Jacek Łuczak. Placówka jest dziś chlubą miasta, regionu i kraju.

Galę uświetnił występ poznańskiego trębacza i kompozytora Macieja Fortuny, który wraz z zespołem wykonał premierowo specjalnie przygotowaną kompozycję słowno-muzyczną pt. "Człowiek 1956". Podczas uroczystości premierę miała też wystawa  pt. "Monumentalna architektura Targu Poznańskiego w fotografii Romana Stefana Ulatowskiego", prezentująca nieznane zdjęcia znajdujące się w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

MTP/AW