Laureaci III Gali Stukot'56

We wtorek 25 czerwca odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Stukot'56. To już 3 raz, kiedy możemy wręczyć symboliczne Okuloki tym, którzy swoją działalnością propagują wartości bohaterów Poznańskiego Czerwca. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: "Za wolność", "Za Boga" i za "Prawo i chleb".

Widok na scenę, na której odbywa się wręczenie nagród. Na scenie stoi ekran, który wyświetla napis znajdujący się na pomniku Poznańskiego Czerwca "O Boga, Za wolność, prawo i chleb. Czerwiec 1956". Scena jest podświetlona na czerwono. - grafika artykułu
III Gala Stukot'56

Dźwięk okuloków rozbrzmiewał echem na poznańskich ulicach 

Nazwa konkursu nawiązuje do charakterystycznego stukotu drewnianych chodaków, które w poznańskiej gwarze są znane jako okuloków, o bruk poznańskich ulic. Był to dźwięk, którymi rozbrzmiewały poznańskie ulice podczas pochodu robotników w kierunku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. W takich butach poznańscy robotnicy Zakładów Metalowych im. Józefa Stalina pracowali i wyszli na ulice 28 czerwca 1956 r.Nagroda ma formę statuetki w kształcie okulokaoraz dyplomu. Autorem statuetki jest poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala. 

Laureaci nagrody są "stukotem dla współczesnych" 

Laureaci konkursu swoją postawą i dokonaniami świadczą o wartościach, które prezentowali sobą uczestnicy Poznańskiego Czerwca "56. Wśród zwycięzców są osoby, które brały udział w tych wydarzeniach. W dzisiejszym świecie trzeba przypominać o wartościach, a te, o które walczyli uczestnicy Poznańskiego Czerwca, są dla nas wciąż niezwykle ważne. Nagroda Stukot '56 pokazuje cały czas, że są ludzie, którzy wciąż o nie walczą i się dla nich poświęcają. 

Za wolność 

W kategorii "Za wolność" nagrodę otrzymała Hanna Suchocka. Była pierwszą kobietą w Polsce pełniącą funkcję premiera. W latach 1997-2000 była ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Od 1990 roku jest ekspertem Komisji Weneckiej, a w 2016 roku została honorową przewodniczącą Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. 

Prawo i chleb 

Nagroda w kategorii "Prawo i chleb" trafiła do stowarzyszenia "Zupa na Głównym". To inicjatywa społeczna, która powstała z potrzeby serca i chęci niesienia pomocy najbardziej potrzebującym w Poznaniu. Wolontariusze skupiają się na pomocy osobom znajdującym się na życiowym zakręcie: ubogim, bezdomnym, chorym, niepełnosprawnym oraz każdemu, kto potrzebuje ciepłego posiłku, rozmowy czy wsparcia. 

O Boga 

Statuetkę w kształcie okuloka w kategorii "O Boga" otrzymał zespół "Siewcy Lednicy". Powstał w 2000 roku z inicjatywy o. Jana Góry, dominikanina, na potrzeby Spotkań Lednickich. Ich celem było stworzenie muzyki, przy której młodzież mogła chwalić Boga z entuzjazmem i radością. Zespół Siewcy Lednicy został nagrodzony za wprowadzenie nowej formy ewangelizacji, za świadectwo wiary oraz otwartość na młodych ludzi poszukujących Boga. 

Patronat honorowy 

Patronat honorowy nad konkursem sprawują żyjący Bohaterowie Czerwca 1956. Organizatorem jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a galę organizuje Grupa MTP, przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania, poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, H. Cegielskiego - Fabryki Pojazdów Szynowych, Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Fundacji Zakłady Kórnickie oraz Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.