Generał Stanisław Taczak - nowa wystawa

W 150. rocznicę urodzin Stanisława Taczaka Muzeum Powstania Wielkopolskiego zaprasza na nowo otwartą wystawę o pierwszym dowódcy zrywu niepodległościowego z 1918 roku. Zwiedzający będą mieli okazję odkryć mniej znane oblicza generała, który oprócz tego, że służył w armii i dowodził powstaniem, był także strażakiem, mężem, dziadkiem, a nawet mógł poszczycić się osiągnięciami w dziedzinie... chemii. Wydarzenie wpisuje się w program obchodów 106. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Fragment ekspozycji: czarne wnętrza Muzeum, na pierwszym planie tablica z tytułem wystawy, w tle na ścianie widoczne zdjęcia. - grafika artykułu
Wystawa poświęcona Stanisławowi Taczakowi pozwoli przybliżyć sylwetkę pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego, fot. PAP/J. Kaczmarczyk.

Opowieść o powstaniu i jego dowódcy

"Taczak nie należy już do rodziny, należy do Poznania" - powiedział wnuk generała Jerzy Gogołkiewicz, przekazując do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Order Orła Białego nadany pośmiertnie przez Prezydenta RP w stulecie Niepodległości. Order, jak i inne osobiste pamiątki po Stanisławie Taczaku będzie można oglądać na wystawie, której celem jest przybliżenie tak ważnej dla naszej historii postaci.

Zwiedzający zapoznają się między innymi z jego działaniami na rzecz niepodległości oraz poznają ciąg zdarzeń i decyzji, w wyniku których został powołany na stanowisko głównodowodzącego powstania wielkopolskiego.

Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, tak mówi o wystawie: "Cieszę się, że kolejnym krokiem przybliżającym nas do powstającego nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest przekrojowa wystawa poświęcona urodzonemu 150 lat temu w Mieszkowie koło Jarocina Stanisławowi Taczakowi. Nie potrafimy sobie nawet wyobrazić, jak wielką odpowiedzialność wziął na siebie wówczas 44-letni kapitan, godząc się w dniu 28 grudnia 1918 roku na objęcie dowództwa nad Powstaniem Wielkopolskim, którego spontaniczny wybuch zaskoczył wszystkich, i Niemców i Polaków. Taczak, przejmując bez chwili wahania dowództwo nie miał przecież pojęcia, że jego nazwisko już na zawsze będzie kojarzyło się ze zwycięskim powstaniem, a jemu samemu naród będzie stawiał za to pomniki".

Dyrektor Muzeum podkreślił też podczas otwarcia wystawy, że wydarzenie otwiera program obchodów 106. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Podróż przez życie Stanisława Taczaka

Opowieść o Taczaku nie ogranicza się wyłącznie do wojskowej biografii generała, to także podróż przez jego życie. Ekspozycja ukazuje drogę od asystenta na Politechnice Berlińskiej, przez doświadczenia Wielkiej Wojny, po objęcie dowództwa nad spontanicznie tworzącymi się oddziałami powstańczymi w dniu 28 grudnia 1918, jak również czynną służbę wojskową i życie obozowe jeńca niemieckiego oflagu.

Zwiedzający dowiedzą się również o późniejszej aktywności emerytowanego już generała, który wspierał weteranów powstania i działał na rzecz pożarnictwa. Twórcy ekspozycji chcą ponadto przedstawić mało znane osiągnięcia Taczaka w dziedzinie chemii, które zapewne mógłby rozwijać, gdyby nie wybuch I wojny światowej. Dzięki pamiątkom przekazanym przez Jerzego Gogołkiewicza, wnuka generała, będzie można zagłębić się również w życie rodzinne generała i wspomnienia bliskich.

Wystawie towarzyszy projekt edukacyjny i szereg wydarzeń specjalnych. Pierwsze oprowadzanie kuratorskie odbędzie się 17 grudnia, bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających. Nie zabraknie również prelekcji i spotkań na świeżym powietrzu, jak spacer angażujący "Stanisław Taczak: od Mieszkowa do Powstania". W programie znalazły się też warsztaty dla dzieci pn. "Jak Staś został generałem, czyli historia Stanisława Taczaka" oraz warsztaty z eksperymentami chemicznymi.

Dokładny program wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie muzeum.

  • Czas trwania wystawy: 10 grudnia 2024 do 31 marca 2025,
  • Miejsce: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stary Rynek 3 (Odwach)
  • Kuratorzy: Anna Wasielewska, Robert Maciejewski
  • Aranżacja plastyczna: prof. Rafał Górczyński

 AK