Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Już w najbliższą niedzielę po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej, a motywem przewodnim będzie bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Na uczestników imprezy czekać będą liczne atrakcje, w tym wyjątkowe licytacje i koncerty, warsztaty, bieg uliczny i inne aktywności, które wypełnią cały dzień.

Na pierwszym planie grupa ludzi kuca, pozując do zdjęcia, z telefonami w rękach. Telefony mają zapaloną latarkę, którą okrywa biała torba z naklejką serduszka. Torby przypominają lampiony. W tle ludzie stoją w tłumie i wyciągają ręce z telefonami do góry. - grafika artykułu
W najbliższą niedzielę ponownie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, fot. fotobueno.

Wśród najważniejszych wydarzeń w Poznaniu będzie Bieg "Policz się z cukrzycą" oraz strefy zdrowia i służb mundurowych, które zaplanowano tradycyjnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W niedzielę na poznańskie torowiska wyjadą również historyczne tramwaje. Aby nimi podróżować, nie trzeba będzie kupować biletu - wystarczy wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wrzucając darowizny do puszek wolontariuszy znajdujących się w pojazdach. Więcej informacji można znaleźć na stronie MPK.

Bieg "Policz się z cukrzycą"

Start biegu nastąpi w dniu Finału o godz. 11:00  spod pawilonu Poznań Congress Center na MTP, jego uczestnicy do wyboru mają dwie trasy: mogą biec na dystansie 5 i 10 kilometrów. Rozgrzewkę poprowadzą dla biegaczy znani poznańscy olimpijczycy - zapaśniczka Agnieszka Wieszczek i Kamil Masztak, specjalizujący się w biegach sprinterskich. Uczestnicy wystartują przy akompaniamencie wojskowej orkiestry dętej. W biegu weźmie udział także wojsko amerykańskie  z V Korpusu US Army. Organizatorzy przygotowali dla zawodników 900 pakietów startowych, każdy z nich jest cegiełką na rzecz WOŚP. Dzięki partnerom wydarzenia uczestnicy biegu otrzymają unikatowe podarunki związane z tegorocznym finałem. To formuła, która dopuszcza udział w biegu, marszu, w pojedynkę, z rodziną, znajomymi z pracy czy z psem.

- Gdy 4 lata temu zaczynaliśmy pierwszy bieg, na starcie stanęło jakieś 20 osób - mówi Iwona Matuszczak Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. - Rok później było nas około setki, a w tym roku przygotowaliśmy 900 pakietów, większość została już wykupiona. Zapraszam chętnych, którzy chcieliby przebiec lub przejść trasę z nami - zapewniamy wszystko, co ważne dla zawodników: szatnię, przekąski i medal dla każdego, kto ukończy bieg.

Pakiety można jeszcze zakupić online.

Sekrety służb mundurowych i japońska kaligrafia

Policjanci, strażacy, celnicy, ratownicy, służba więzienna oraz żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i V Korpusu US Army zaprezentują się w strefie służb mundurowych. Dla chętnych przygotowano liczne atrakcje. Będzie można wsiąść do policyjnego zabytkowego radiowozu, poznać specjalnie szkolne psy tropiące, a także zmierzyć się ze ścianką do wspinaczki, czy przeżyć zainscenizowaną akcję ratunkową. Strefa służb mundurowych będzie dostępna w Holu Wschodnim MTP od godz. 10:00 do godz. 19:30.

Wiele atrakcji zapewni strefa warsztatowa, w której ciekawe zajęcia przygotowali m.in. studenci Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Młodzi naukowcy będą opowiadać o skamieniałościach oraz pokażą, jak wyizolować DNA jabłka. Na chętnych będą czekać również pokazowe lekcje kaligrafii japońskiej i warsztaty przesadzania kwiatów doniczkowych. Przedstawiciele Towarzystwa Bambrów Poznańskich w tradycyjnych strojach bamberskich opowiedzą o swojej kulturze i historii, a miłośników kolei z pewnością zainteresuje makieta pociągu i warsztaty modelarskie. W tej przestrzeni zaprezentuje się również Stowarzyszenie Dzieciaki Chojraki, które od ponad 25 lat wspiera dzieci z chorobami onkologicznymi. Akademia Wychowania Fizycznego przygotowała strefę zabaw sportowych (w Poznań Congress Center na poziomie 1). 

WOŚP-owa strefa zdrowia i urody

W strefie zdrowia - przygotowanej we współpracy z urzędem miasta - na poznaniaków i poznanianki czekać będzie wiele badań - będzie można np. sprawdzić swój wzrok, a także ocenić stan techniczny okularów na stoisku Family Optic. W namiocie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych specjaliści zmierzą ciśnienie i poziom glukozy we krwi, a na stoisku Fundacji Akceptacja zbadać znamiona skórne.

Można będzie również porozmawiać z pracownikami NFZ na temat profilaktyki zdrowia. Ratownicy nauczą udzielania pierwszej pomocy, a studenci Uniwersytetu Medycznego podpowiedzą, jak prawidłowo przyjmować leki. Jak zwykle przed budynkiem staną też busy, w których będzie można wykonać specjalistyczne badania: mammografię, rentgen klatki piersiowej, a także sprawdzić swój słuch i gęstość kości.

W namiocie przygotowanym przez "Niewidzialną Ulicę" będzie można dowiedzieć się, jak odbierają otoczenie osoby niewidzące. Na gości czeka także strefa fizjoterapii, psychologia oddechu i konsultacje dietetyczne. Przedstawiciele Poznańskiego Centrum Świadczeń pokażą dzieciom, jak wyczarować cudeńka z odpadów. Z kolei w strefie beauty zaproszeni fryzjerzy i tatuażyści będą czekać na wszystkich, którzy za symboliczną "wrzutę" do puszki chcą skorzystać z metamorfozy. Na gości czeka także strefa fizjoterapii, psychologia oddechu i konsultacje dietetyczne.

Wyjątkowe licytacje

Najwięcej emocji podczas każdego finału wywołują licytacje na żywo. W tym roku rozpoczną się w samo południe na scenie w Poznań Congress Center i potrwają do godz. 19.30. Aukcje przygotowane przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, Adama Szłapkę, ministra ds. Unii Europejskiej czy dziennikarkę Katarzynę Bosacką i aktorów Teatru Muzycznego w Poznaniu z pewnością zgromadzą rzeszę zainteresowanych. Specjalną ofertę zaprezentuje też Legion 501, organizacja zrzeszająca fanów "Gwiezdnych Wojen". Więcej o tym, co na licytacje przeznaczyło Miasto, można przeczytać w artykule na stronie poznan.pl.

Zobacz też: Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, dla WOŚP.

Wielki finał - Światełko do nieba

- Mamy serca pełne emocji - przyznaje Tamara Briańska, szefowa Sztabu Ławica WOŚP. - Zaczynamy na targach już od 10 rano, a nasza scena otworzy się o godzinie 12 w południe, będzie na niej można usłyszeć zarówno spokojną muzykę, jak i szalone granie. Na koniec dnia, o godzinie 20 zagra Natalia Przybysz. Zapraszamy też na tradycyjną licytację złotego serduszka. 

Światełko do nieba w Poznaniu ma wyjątkową formę "Tytki z Glancem", czyli papierowych torebek z sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które o godz. 20:00 na placu Powszechnej Wystawy Krajowej zostaną podświetlone latarkami. W tym roku popularne "tytki" zostały obklejone czerwonymi serduszkami przez małych pacjentów Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Przed światełkiem do nieba wylicytowane zostanie złote serduszko.

Warto przyłączyć się do wspólnego grania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a przy okazji zrobić coś wyjątkowego dla najmłodszych, którzy bardzo tego potrzebują. Razem możemy więcej!

AW/AK