Wakacyjne dni upłyną mieszkankom i mieszkańcom stolicy Wielkopolski pod znakiem wielu atrakcji. Wszyscy będą mogli świętować imieniny miasta, na najmłodszych czekają plenerowe gry i zabawy, miłośnicy muzyki będą mieli okazję posłuchać występów Zalii, Meli Koteluk czy Grzegorza Hyżego. Fani sportu skupią się na rywalizacji siatkarek i siatkarzy plażowych w Lotto Plaża Wolności.

Kim byli ludzie, którzy tworzyli Poznań setki lat temu? Kto upowszechnił picie kawy w stolicy Wielkopolski i jaki wpływ miała kontrreformacja na tradycje teatralne miasta? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można znaleźć na wyjątkowej wystawie, która już dziś otwiera się w Galerii Śluza. 

Najbliższy weekend to ostatnia szansa, by wziąć udział w tegorocznej edycji Fyrtle Festiwalu. Przez ponad tydzień na poznanianki i poznaniaków czekało wiele atrakcji związanych z tożsamością lokalną. 

Hipodrom Wola stanie się najbardziej prestiżowym i jednym z najnowocześniejszych ośrodków jeździeckich w tej części Europy. 30 czerwca Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę o włączeniu Spółki Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego do struktury Grupy MTP, która od lat organizuje największy w Europie Środowo-Wschodniej cykl halowych zawodów jeździeckich CAVALIADA TOUR.   

Poznańskie Centrum Dziedzictwa po raz kolejny otrzymało nagrodę Lidera Dostępności w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie. Tym razem wyróżnienie trafiło do Centrum Szyfrów Enigma - jurorzy docenili przestrzeń wolną od barier architektonicznych i przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami.

Teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zazieleni się i jeszcze bardziej otworzy na mieszkańców. Powstaną nowe ścieżki rowerowe oraz miejsca rekreacji. To wszystko za sprawą projektu zielonej rzeki, która "popłynie" terenem targowym.

Po turniejach młodzieżowych cyklu Enea Beach Cup Poznań 2023 nadszedł czas na najważniejszy akt sportowej rywalizacji, czyli seniorskie Eliminacje Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Już od piątku o kwalifikacje i medale imprezy powalczy 30 par męskich i 25 żeńskich z całej Polski. Wstęp na trybuny jest bezpłatny. 

29 czerwca, w dniu śś. Piotra i Pawła, patronów Poznania, odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznano Andżelice Borys. Podczas wydarzenia wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.

Legendy i opowieści o stolicy Wielkopolski, warsztaty oraz występy artystyczne - to tylko część atrakcji przygotowanych na placu Kolegiackim z okazji imienin świętych Piotra i Pawła, patronów Poznania. Na przełomie czerwca i lipca wydarzeń kulturalno-edukacyjnych nie zabraknie także na Ostrowie Tumskim i Śródce. Wstęp na wszystkie jest bezpłatny.

DagaDana, Mela Koteluk oraz Kwadrofonik otworzą cykl koncertów #NaFalach już w piątek, 30 czerwca. Na pierwszy muzyczny weekend Miasto Poznań zaprosi melomanów nad Jezioro Maltańskie. Wszystkie koncerty #NaFalach są bezpłatne.

W stolicy Wielkopolski odbyła się prestiżowa uroczystość wręczenia Plakiet Przewodnika Michelin. Po raz pierwszy wśród wyróżnionych znajdą się też poznańskie lokale - w tym restauracja Muga, która zdobyła swoją pierwszą gwiazdkę. 

Lotnisko Ławica oficjalnie poinformowało o nowym połączeniu lotniczym. Od 29 października przez następne pięć miesięcy będzie można dolecieć bezpośrednio do Lizbony. 

W poniedziałek, 3 lipca, rozpocznie się wymiana nawierzchni ul. Strzeszyńskiej na odcinku od ul. Druskienickiej do Lutyckiej. Wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu. Trasę zmienią także autobusy komunikacji miejskiej. 

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspiera firmy w drodze do sukcesu i oferuje unijne pożyczki na rozwój biznesu. Mogą z nich skorzystać przedsiębiorcy z wielu branż. Można już składać wnioski. 

Fundacja Orszak Trzech Króli, mjr Zenon Wechmann oraz Stowarzyszenie Hospicjum Palium - to tegoroczni laureaci nagrody STUKOT '56. Honorowe statuetki wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w targowej Iglicy w przeddzień obchodów Poznańskiego Czerwca 1956. 

Wypalanie łąk, pastwisk, ugorów i trzcinowisk prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Gleba pozostaje bez substancji odżywczych, do atmosfery emitowane są szkodliwe substancje chemiczne. Praktyka ta może doprowadzić do pożarów i ogromnych strat.

W 67. rocznicę Czerwca "56 już od świtu w stolicy Wielkopolski składano kwiaty w miejscach ważnych dla robotniczego zrywu sprzed lat. Kulminacją obchodów była uroczystość na placu Adama Mickiewicza, pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca, podczas której przypomniano wydarzenia z 1956 roku.

Miasto po raz kolejny zaprasza mieszkańców i mieszkanki do wspólnego spędzenia letnich wieczorów przy dobrym filmie na świeżym powietrzu. Pierwszy seans kina #Na Wolnym odbędzie się już w ten czwartek, 29 czerwca. Na ekranie zobaczyć będzie można "IO". Cykl pokazów potrwa do połowy sierpnia, wejścia są bezpłatne.

Do 30 czerwca zgłaszać można kandydatów na ławników sądów powszechnych w stolicy Wielkopolski. Pretendenci muszą m.in. być obywatelami Polski, mieszkać lub pracować w Poznaniu oraz mieć od 30 do 70 lat. Kadencja trwać będzie od 2024 do 2027 roku.

1 lipca rozpocznie się kolejny cykl wydarzeń w dawnej zajezdni tramwajowej Madalina. W tym roku organizatorzy zabiorą poznaniaków w kosmiczną podróż. Atrakcje czekają na mieszkańców aż do 3 września.

Prezydent Miasta zaprasza mieszkańców i mieszkanki stolicy Wielkopolski na wyjątkowy koncert. W Auli Uniwersyteckiej 30 czerwca będzie można wsłuchać się w utwory Moniuszki czy Mozarta.

Liczba wyników na stronie
30