Letnia aura w stolicy Wielkopolski zdecydowanie sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu. Weekend w Poznaniu dostarczy ku temu wiele możliwości. Noc w Palmiarni, Festiwal Czas Letni 2024, kina plenerowe, koncerty w ramach cyklu #NaFalach i wiele innych atrakcji czeka na poznaniaków i poznanianki. 

Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można ubiegać się o pomoc finansową na wymianę kopciucha. Nabór do miejskiego programu Kawka Bis, wspierającego mieszkańców w likwidacji pieców węglowych, trwa do końca lipca. To ostatni rok z tak wysoką dotacją. W tegorocznej puli jest aż 16 mln zł. 

Zakończył się montaż wszystkich elementów konstrukcji mostu nad kanałem ulgi, który łączy Ostrów Tumski i Berdychowo. W najbliższym czasie kontynuowane będą dostawy wielkogabarytowych części drugiego, dłuższego mostu. Z tego względu wprowadzone zostaną czasowe zmiany w organizacji ruchu na Zagórzu.

Ulica Dmowskiego zyskuje wygodną infrastrukturę rowerową. Zakończyła się budowa drogi na łazarskim odcinku od ul. Potockiej do ul. Hetmańskiej. Teraz rozpoczyna się realizacja kolejnego etapu między ul. Krauthofera a ul. Miedzianą na Górczynie. Planowana jest tam dwukierunkowa droga rowerowa zgodna z obowiązującymi standardami.

Rada miasta przeprowadza wybory uzupełniające ławników do sądów powszechnych na lata 2024-2027. Pełnienie tej funkcji to zaszczyt i honor, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Nabór został wydłużony i trwa do 31 lipca. Każdy, kto zbierze 50 podpisów, może zgłosić siebie lub swojego kandydata.

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu i Powiecie Poznańskim. Do wybranej placówki zakwalifikowało się 5892 kandydatów, natomiast do żadnego liceum, technikum i szkoły branżowej - 245 uczniów. Na tych drugich czeka jeszcze 770 wolnych miejsc we wszystkich typach szkół. 

Komputer kwantowy EuroQCS-Poland zostanie zainstalowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Urządzenie zacznie działać w połowie 2025 roku. To przełomowy projekt, który wesprze naukę, przemysł oraz sektor publiczny z całej Europy.

Bezpłatne EKG, konsultacje dietetyczne, a także badania wzroku i słuchu oraz znamion skórnych - to część bogatej oferty medycznej, jaka czeka na mieszkańców w najbliższą sobotę, 13 lipca. Tym razem wydarzenie odbędzie się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Roosevelta przy ul. Lechickiej 105.

W najbliższy piątek oraz sobotę odbędą się kolejne koncerty w ramach cyklu #NaFalach. Znad Malty przeniosą się nad Jezioro Strzeszyńskie, gdzie dla mieszkańców zaprezentują się Mitch&Mitch oraz Mikromusic. Będzie to trzeci i czwarty z sześciu koncertów przygotowanych przez Miasto Poznań w ramach tegorocznego cyklu #NaFalach.

20 zawodniczek i zawodników z poznańskich klubów będzie prawdopodobnie reprezentować stolicę Wielkopolski podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Czy któryś wróci do Poznania z medalem? Dotychczas sportowcy reprezentujący nasze miasto na igrzyskach olimpijskich 26 razy stawali na podium. 

W środę, 10 lipca przed godziną 8.00 rano w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory został zaprószony ogień. W wyniku tego zdarzenia poszkodowany został jeden z mieszkańców. Jego życia nie udało się uratować. Obecnie nic nie zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu pozostałych pensjonariuszy. Zostali oni otoczeni opieką psychologiczną.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego - najwyższego w trzystopniowej skali - stopnia dotyczące wystąpienia burz i ulewnych deszczy. Obowiązuje ono dzisiaj (10 lipca), od godz. 14 do 22. 

W upalne dni poznaniacy i poznanianki oraz odwiedzający nasze miasto turyści mogą zaznać ochłody na miejskich kąpieliskach. Do wyboru mają jeziora Kierskie, Strzeszyńskie i Rusałkę. To pierwsze może pochwalić się aż dwoma plażami. Odwiedzić można także letnie pływalnie - Chwiałkę oraz tę w parku Kasprowicza, a nawet... wybrać się na łyżwy.

Trwa remont nawierzchni jezdni na ul. Reymonta. Część została już sfrezowana, demontowane są stare krawężniki. Niedługo będzie można przystąpić do układania nowych warstw jezdni.

Poznańskie koziołki, jeden z symboli stolicy Wielkopolski, powróciły na wieżę ratuszową. Słynne rogacze znów będą cieszyć oczy mieszkańców i mieszkanek miasta oraz przybyłych gości.

Temperatury w najbliższych dniach mogą przekraczać nawet 30 stopni Celsjusza. Poznaniankom i poznaniakom oraz odwiedzającym nasze miasto turystom w gorący czas ulgę przynieść mogą mgławice wodne, uruchomione przez Aquanet.

Miejska kampania społeczno-edukacyjna "Zmień perspektywę na neuroróżnorodność" została doceniona - otrzymała wyróżnienie w konkursie Employer Branding Excellence Awards 2024. Działania mają na celu przybliżenie zagadnienia neuroatypowości w miejscu pracy oraz zachęcenie pracodawców do zatrudniania osób m.in. ze spektrum autyzmu lub ADHD.

"Wytchnienie" to hasło tegorocznego Poznań Design Festiwalu. Tym razem posługujący się językiem szeroko rozumianego wzornictwa uczestnicy i uczestniczki imprezy poszukają różnych sposobów na odpoczynek w przestrzeni miejskiej. Po raz pierwszy festiwal odbędzie się w dwóch odsłonach: letniej i jesiennej. Wstęp do październikowego PDF poznaniacy i poznanianki napiszą wspólnie już w lipcu i sierpniu podczas serii warsztatów. 

Zbigniew Wodecki oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania mają swoje skwery w stolicy Wielkopolski. Podczas wtorkowej sesji miejscy radni przyjęli też uchwały dotyczące nowych nazw ulic. Poznaniacy i poznanianki z Ławicy mieszkać będą przy ul. Pod Lasem, Śpiewu Ptaków czy Pośród Drzew, a Łazarza - przy ul. Kawaleryjskiej i Szwadronowej.

W okresie wakacyjnym w stolicy Wielkopolski emocje z wielkich ekranów będą dostępne nie tylko w salach kinowych. W wielu lokalizacjach w całym mieście są organizowane seanse pod gołym niebem. Większość z nich jest darmowa.

Liczba wyników na stronie
30