Smart City Poznań - całe Miasto w jednej aplikacji

Co najmniej 5 tysięcy osób skorzystało w ostatnich kilku dniach z wyszukiwarki grobów w Smart City Poznań. To nie jedyna przydatna funkcjonalność, jaką oferuje miejska aplikacja - można w niej znaleźć m.in. harmonogramy odbioru odpadów, informacje o parkowaniu czy najświeższe artykuły z miejskich portali.

Na zdjęciu dłoń trzymająca telefon z aplikacją - grafika artykułu
Wyszukiwarka cmentarna cieszy się ogromna popularnością

Tylko na przełomie października i listopada kolejne 2,5 tysiąca poznanianek i poznaniaków pobrało miejską aplikację Smart City Poznań. 

- Cieszymy się z dostarczenia odświeżonej wersji wyszukiwarki cmentarnej w aplikacji Smart City Poznań w szczególnym okresie, kiedy usługa ta cieszy się największą popularnością - mówi Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP. - Jesteśmy przekonani, że to ułatwienie dla mieszkańców i mieszkanek spotkało się z ich zadowoleniem. Sukcesywnie rozwijamy kolejne usługi mobilne w ramach aplikacji. Kolejne udogodnienia będą dostępne jeszcze w tym roku.

 Mobilna wyszukiwarka cmentarna 

Od października wyszukiwarka cmentarna jest dostępna na specjalnie przygotowanym kaflu znajdującym się na stronie głównej aplikacji Smart City. Pomaga znaleźć groby bliskich, ale pokazuje również miejsca pochówku powstanek i powstańców wielkopolskich, a także olimpijek i olimpijczyków spoczywających na poznańskich cmentarzach. 

Dostępna jest także w przeglądarce internetowej na stronie www.poznan.pl/cmentarze. Nowy wygląd strony rozmieszczono na siatce kafli, które zostały podzielone na osobne kategorie tematyczne. Wśród nich pojawiły się dwa nowe działy. "Dawne cmentarze" zostały poświęcone historii cmentarzy w Poznaniu od średniowiecza do współczesności. Natomiast "Znajdź grób w Poznaniu" umożliwia sprawdzenie dokładnego położenia wybranych cmentarzy.

Informacje o cmentarzach komunalnych, parafialnych, Cytadeli i cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan zostały zaktualizowane o nowe wpisy na temat ich historii. Dane aktualizowane są raz na kwartał i zbierane są również z biur parafialnych. 

Pierwszy projekt - "Znajdź grób bliskich" - powstał już w 2005 roku, z inicjatywy urzędu miasta. Początkowo wyszukiwarka obejmowała tylko groby na cmentarzach komunalnych. Od początku założono jednak, że projekt powinien być rozwijany. Pięć lat później usługa obejmowała już 10 nekropolii (Junikowo, Miłostowo, Cmentarz Górczyński, cmentarz przy ulicy Braniewska-Lubowska, zabytkowy Cmentarz Jeżycki, Wielkopolan, Żołnierzy Brytyjskich, Garnizonowy, Bohaterów Polskich oraz Świętego Wojciecha.)

Smart City Poznań 

Miejska aplikacja Smart City Poznań jest efektem pracy nad udoskonalaniem sposobów komunikacji z mieszkańcami. Użytkownicy otrzymują powiadomienia z najświeższymi informacjami w kilku kategoriach, m.in.: biznes, seniorzy, osiedla, powietrze, bezpieczeństwo, awarie, transport, odpady i ankiety. Użytkownicy mogą zgłaszać problemy wymagające interwencji służb miejskich oraz śledzić harmonogram wywozu odpadów. 

Aplikacja pozwala na udział w ankietach i sondażach, tworzonych przez jednostki miejskie oraz rady osiedli. To także odnośniki do najważniejszych stron i portali miejskich oraz projektów takich jak Poznański Budżet Obywatelski. Dzięki aplikacji użytkownik dwoma kliknięciami może też skontaktować się z Poznań Kontakt - Infolinią Miasta Poznania. 

Aplikacja Smart City Poznań skupia 21 754 mieszkanek i mieszkańców. W ostatnim czasie grono administratorów zwiększyło się o Estradę Poznańską, Wydział Gospodarki Nieruchomościami oraz Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Aplikacja jest dostępna na system Android oraz iOS. każdy może ją pobrać i zainstalować już teraz - w sklepie Play lub w AppStore.

AW