W tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego do wydania jest aż 26,6 mln zł. Poznaniacy, którzy mają pomysł, na co przeznaczyć pieniądze, ale nie są pewni, jak to zrobić, mogli odwiedzić w środę Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania i wziąć udział w Maratonie Pisania Wniosków.

Gwarę poznańską można usłyszeć na ulicach stolicy Wielkopolski z ust zarówno starszych, jak i młodszych mieszkańców miasta. Niektórymi słowami, jak np. pyra, posługuje się też reszta kraju. Ich objaśnienia i przykłady użycia można znaleźć w wyszukiwarce wyrazów gwarowych na stronie poznan.pl.

W miejskich parkach wprowadzone zostało tzw. strefowanie zieleni. Na części z nich, tam gdzie to możliwe, Zarząd Zieleni Miejskiej ogranicza koszenie traw. Wpływ na to mają zmieniające się warunki klimatyczne.

Od 25 do 30 maja Łazarz świętować będzie kolejne największe dzielnicowe święto w Poznaniu. Na uczestników czeka sześć dni pełnych atrakcji. Całe wydarzenie rozpocznie wielka parada. Nie zabraknie również koncertów, wystaw, warsztatów czy kiermaszów. Na zakończenie nagrodzony zostanie "Człowiek Roku Łazarza". Rusza również kolejne Łazarskie Lato.

Badania krwi, słuchu, dna oka oraz liczne porady specjalistów - to wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków podczas najbliższej "Białej soboty", która odbędzie się w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. 

W piątek, 26 maja, rozpoczną się zasadnicze prace przy remoncie nawierzchni jezdni na ul. Inflanckiej. Po ich zakończeniu kierowcy będą mogli poruszać się w bardziej komfortowych warunkach.

Trwa budowa węzła przesiadkowego i tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Z tego względu w rejonie inwestycji obowiązuje czasowa organizacja ruchu. W piątek, 26 maja,wprowadzona zostanie zmiana na ul. Wołczyńskiej po stronie Plewisk.

Wartostrada zostanie uzupełniona o łącznik przy moście Bolesława Chrobrego. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Startuje 8. odsłona konkursu Inicjatory. Jego celem jest nagrodzenie autorów najlepszych projektów zrealizowanych przez organizacje pozarządowe dla Poznania i jego mieszkańców w 2022 roku. Nominacje można zgłaszać do 11 czerwca. Po raz kolejny patronem jednej z nagród jest Andrzej Białas, nieżyjący już społecznik i pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.

Już w piątek, 26 maja, na torze regatowym Malta rozpoczną się zawody kajakarskie na najwyższym poziomie. Podczas zmagań w stolicy Wielkopolski zaprezentują się 44 reprezentacje narodowe, a wśród nich mistrzowie olimpijscy i świata.

W stolicy Wielkopolski grill poza własnym podwórkiem można rozpalić także na określonych ogólnodostępnych, miejskich terenach. W granicach Poznania są również wyznaczone miejsca, gdzie można zorganizować ognisko.

Miasto Poznań i Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ruszają z drugim etapem programu mieszkaniowego - "POZnań - i zamieszkaj".  Zainteresowani będą mogli ubiegać się o najem jednego z 353 komfortowych lokali, które powstaną na Strzeszynie. Nabór wniosków rozpocznie się już 1 czerwca i potrwa miesiąc.

Inteligentne miasto przyszłości, rozwój koncepcji smart city i nowe technologie - to tylko niektóre tematy, jakie poruszą prelegenci międzynarodowej konferencji Smart City Poznań - CEE Congress & Metropolitan IT Summit. Wydarzenie odbędzie się już w środę, 24 maja na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W Łazędze Poznańskiej trwa wystawa prac przesłanych na NIEkonkurs "Nowe Rozdanie". Niemal 70 dzieł będzie można oglądać do 27 maja. To inicjatywa dająca szansę młodym i zdolnym, żeby pokazać obrazy, rysunki czy grafiki w galerii sztuki.

Przez cały maj można składać wnioski o przyznanie Poznańskiego Świadczenia na Rzecz Wieloraczków. W tym roku wynosi ono 1500 zł na dziecko. To oferta dla rodziców, którym podczas jednego porodu urodziło się co najmniej troje dzieci. 

Miodowe lizaki, paczuszki nasion, kolorowanki dla dzieci - to wszystko czekało na pasażerów jednego z tramwaju linii nr 5, który w sobotę jeździł po Poznaniu. W ten sposób w stolicy Wielkopolski świętowano Światowy Dzień Pszczół.

Warsztaty tańca koreańskiego, nauka gry w boule, wykłady o Włoszech czy Hiszpanii, liczne wystawy i koncerty - to tylko część propozycji, jakie czekają na poznanianki i poznaniaków podczas Dni Różnorodności Kulturowej. Wydarzenie rozpocznie się już w najbliższą niedzielę.

Stadion im. Edmunda Szyca oraz przylegający do niego obszar w przyszłości przejdzie metamorfozę. W piątek Miasto Poznań ogłosiło wyniki konkursu na koncepcję urbanistyczną zagospodarowania tego terenu. I miejsce zajął projekt "Studia Fikus" z Gliwic, który zakłada powstanie tam m.in. skąpanego w zieleni Parku Wilda ze strefą ciszy, zbiornikiem wodnym, strefami sportu i rekreacji oraz punktami widokowymi.

 Najlepsi specjaliści, zajmujący się leczeniem i badaniem nowotworów głowy i szyi, spotkają się w piątek, 19 maja, w urzędzie miasta. Podczas konferencji naukowej porozmawiają o roli wirusa brodawczaka ludzkiego HPV w rozwoju chorób nowotworowych. 

Kolejny weekend maja upłynie mieszkańcom i gościom stolicy Wielkopolski pod znakiem wielu ciekawych wydarzeń. Na miłośników muzeów czekać będzie sobotnia noc, podczas której zwiedzą najciekawsze miejsca Poznania. Czworonogi wraz ze swoimi właścicielami zawitają na Kejtrówkę, a najmłodsi będą mogli dowiedzieć się o środowisku w poznańskiej Palmiarni. 

Zyta Rudzka, laureatka Nagrody im. Adama Mickiewicza w tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej odebrała oficjalnie swój dyplom. Ogłoszono też nazwisko zdobywcy stypendium im. Stanisława Barańczaka - to Anna Wakulik.

Sobota i niedziela upłynie mieszkańcom Poznania pod znakiem kulinarnych doświadczeń. Targowiska na rynkach Bernardyńskim i Jeżyckim zamienią się w wielkie strefy gastronomiczne. Oprócz degustacji na gości czekać będą inne atrakcje, w tym koncert dla dzieci i Targ Sztuk Pięknych. Zabawy nie zabraknie też na placu Wielkopolskim.

Ruszyła akcja umożliwiająca darmową kastrację i sterylizację zwierząt domowych. Zabieg ten pozwala uchronić koty przed wieloma chorobami, a także kontrolować ich rozmnażanie i problem bezdomności. Wykonać go można w trzech placówkach na terenie Poznania. W tym roku program przeznaczony jest w pierwszej kolejności dla właścicieli kotów, którzy posiadają kartę emeryta lub rencisty.

Na ulicy Umultowskiej, po jej remoncie, zostało przywrócone oznakowanie poziome. Drogowcy porządkują jeszcze pobocza jezdni. Kierowcy i rowerzyści zyskali o wiele bardziej komfortowe warunki poruszania się.

Warsztaty z programowania w języku JavaScript to dwudniowe wydarzenie tylko dla kobiet. 24 i 25 czerwca w Plus Jeden Poznań jego uczestniczki zagłębią się w tajemnice projektowania stron, a efektem ich pracy będzie stworzenie aplikacji JS. 

Liczba wyników na stronie
30