W najbliższy weekend podczas targów Viva Seniorzy odbędzie się wyjątkowy projekt edukacyjny. "Srebrne Lisy Internetu" to szkolenie dla starszych mieszkańców i mieszkanek Poznania, którzy chcą zwiększyć swoje umiejętności w poruszaniu się po internecie lub postawić pierwsze kroki w wirtualnej rzeczywistości. 

Do 6 października można składać wnioski o dofinansowanie na uruchomienie kawiarenki naprawczej. To miejsca, w których można naprawić zepsute przedmioty, a jednocześnie wypić kawę i poznać nowych ludzi. Na chętnych do stworzenia takiego miejsca czeka merytoryczny oraz finansowy pakiet startowy przygotowany przez Fundację Veolia. 

Kolejne miejsca w Poznaniu otrzymały nowe nazwy. Teren zielony przy ul. Kolejowej będzie nosił imię Jacka Hałasika, znanego popularyzatora gwary, a skwer w centrum miasta - Kaspra Goskiego, szesnastowiecznego burmistrza Poznania. 

Tylko do 15 października można zapisywać się na kolejną edycję studiów podyplomowych z prostego języka. Ich absolwenci staną się liderami wprowadzania zrozumiałej komunikacji w instytucjach publicznych i przedsiębiorstwach.

Kontynuacja zabudowy mieszkaniowej, nowe drogi wewnętrzne oraz ochrona zieleni - to główne cele przyjętego we wtorek przez miejskich radnych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon ulicy Głuszyna".

W najbliższy weekend ruszają targi "Viva Seniorzy". W programie są m.in. koncerty chórów, zajęcia z rękodzieła, a nawet nauka podstaw hip-hopu. Przygotowano też szereg prelekcji edukacyjnych. Będzie można dowiedzieć się więcej o ofercie, jaką Miasto ma dla starszych mieszkańców, a także wyrobić nową kartę seniora i dołączyć do programu OK Poznań.

Tradycją stało się już, że w trzeci weekend września odbywają się akcje Sprzątania świata. Tegoroczna, 30. edycja, pod hasłem "Sprzątanie świata łączy ludzi", odbyła się w Poznaniu w dniach 14-17 września. Wcześniej, 12 i 13 września, porządkowane były tereny nadwarciańskie. Niemal 19 tys. osób zebrało ok. 18 ton odpadów.

Veolia wybuduje w stolicy Wielkopolski dwa nowe bloki gazowe. Dla Poznania i jego mieszkańców oznacza to czystsze powietrze i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła. Dzięki realizowanym w ostatnich latach przez spółkę i jej partnerów inwestycjom ograniczającym emisję CO2, do roku 2030 Poznań wysunie się na pozycję lidera wśród polskich miast w pokonywaniu wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym.

Miasto złożyło wnioski o dofinansowanie budowy przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji. Dzięki temu takie nowe obiekty dla dzieci i młodzieży mają powstać w najbliższym czasie przy Zespole Szkół nr 8 oraz dwóch liceach - "siódemce" i "dziewiątce". 

W najbliższy wtorek, 26 września, rozpocznie się kompleksowy remont ulicy Słowackiego na Jeżycach. Ulica zyska nową nawierzchnię jezdni i chodników, drzewa i zieleń niską. Zmieni się również organizacja ruchu. W projektowaniu zmian brali udział uczniowie pobliskiej szkoły.

Wybór ścieżki kształcenia nie powinien być przypadkiem. Dlatego też absolwenci szkół średnich, którzy wciąż nie wiedzą w jakim kierunku podążyć, mogą przyjść na Poznański Salon Maturzystów. 26 i 27 września będzie można poznać ofertę wielkopolskich szkół wyższych oraz rozwiać wszelkie wątpliwości związane z rekrutacją na studia. 

W sobotę, 23 września, oficjalnie rozpoczęła się 13. edycja cyklu kulturalno-edukacyjnego "Senioralni. Poznań". Klucze do bram stolicy Wielkopolski przekazał uroczyście seniorom Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta.

Sobotni piknik na placu Kolegiackim oficjalnie kończy Poznański Tydzień Równości 2023. Przez sześć dni poznaniacy i poznanianki mogli brać udział w licznych warsztatach, spotkaniach i dyskusjach, których hasłami przewodnimi były równość i szacunek dla każdego człowieka. 

Najbliższy, być może ostatni ciepły weekend września, zapowiada się interesująco. Centrum Szyfrów Enigma zaprasza na zwiedzanie gmachu Collegium Martineum. Miłośnicy sztuki będą mogli zobaczyć obraz Józefa Chełmońskiego, nie zabraknie również interesujących spektakli teatralnych. Znajdzie się również coś dla fanów kryminałów. 

Powstała interaktywna mapa, która ułatwi dojazd do kładki nad Wartą, łączącej Owińska z Poznaniem. Zaznaczono na niej m.in. ciekawe miejsca oraz rodzaj nawierzchni na danym obszarze. Naniesion zostały również zdjęcia z trasy.

Miasto dołoży brakujące pieniądze do budowy wiaduktów nad torami kolejowymi wraz z kładką pieszo-rowerową w ciągu ul. Lutyckiej oraz ul. Golęcińskiej wraz układem drogowym. Inwestycje mają poprawić komunikację w północno-zachodniej części Poznania oraz przejazd drogą krajową nr 92. 

135 projektów zakwalifikowało się do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Wszystkie mają już nadane numery. Głosowanie będzie trwało od 2 do 23 października. Tym razem do wydania jest aż 26,6 mln zł. To prawie o 2 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji.

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jutro, 22 września, będzie można podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Również bez biletu pojadą pasażerowie lokalnych pociągów do granicy województwa. Aby skorzystać z darmowego przejazdu wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu.

Liczba wyników na stronie
30