Seniorzy przejęli klucze do Miasta
Trzynasta edycja "Senioralnych" rozpoczęła się w sobotę w amfiteatrze Bramy Poznania. Tam Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta, przekazał seniorom klucze do bram stolicy Wielkopolski.
- Bardzo się cieszę, że tyle Państwo wnoszą w życie Poznania. Ja już za parę miesięcy będę miał zniżkę na siłowni właśnie ze względu na senioralny wiek. Mam nadzieję, że przyjmiecie mnie życzliwie do swojego grona - zwrócił się do zgromadzonych Jacek Jaśkowiak. - Dziękuję też za wszystkie inicjatywy, bo tak naprawdę to od Państwa wiemy, jakie są potrzeby poznańskich seniorów i seniorek. Dzięki temu możemy na nie odpowiedzieć. Z wielką radością przekazuję te klucze. Wszystkiego dobrego!
W trakcie inauguracji cyklu "Senioralni. Poznań" przyznano też nagrody Miejskiej Rady Seniorów. Oprócz Jacka Jaśkowiaka wyróżnienia laureatom wręczali: Grzegorz Ganowicz - przewodniczący rady miasta, Maria Lisiecka-Pawełczak - miejska radna oraz Antoni Szczuciński - przewodniczący rady seniorów.
Medal Senioralnego Pegaza i tytuł "Senioribus optime meritis" otrzymała dr Olga Kuźmińska, trenerka gimnastyki artystycznej i instruktorka tańca, jedna z prekursorek aerobiku w Polsce. W Domu Kultury Orle Gniazdo prowadzi terapię tańcem dla starszych mieszkańców Poznania, a w czasie pandemii można było oglądać jej lekcje gimnastyki i tańca w telewizji. Od lat zaraża seniorów swoją aktywnością, pasją i uśmiechem.
Pozostali laureaci tytułu to: Barbara Grochal, wyróżniona m.in. za organizację wolontariatu i projekt "Senior maluszka tuli"; Agnieszka Jarosz i Iga Malinowska - za działania Fundacji Młyn Wsparcia i klubu seniora Niezły Młyn oraz Elżbieta Karol Wyrębscy, za działania Stowarzyszenia "Jeżyckie Centrum Kultury" i stworzenie Akademii Senioralnej.
Po części oficjalnej można było posłuchać koncertu Tenorów Vincero, którzy zabrali słuchaczy w sentymentalną podróż muzyczną z utworami Elvisa Presleya czy Franka Sinatry. Wystąpił też laureat tegorocznej edycji The Voice of Poland - Zbigniew Zaranek. Brama Poznania również przygotowała liczne atrakcje - można było zwiedzić jej ekspozycję, wybrać się na spacer z przewodnikiem czy wziąć udział w warsztacie "Ceramiczny zielnik".
Podczas inauguracji "Senioralnych" można było również dowiedzieć się więcej na temat pieczy zastępczej na specjalnie przygotowanym w tym celu stoisku. (Kolejna okazja, by to zrobić, będzie w niedzielę, w Starym Zoo).
Październik należy do seniorów
Sobotnia inauguracja oficjalnie rozpoczęła cykl "Senioralni. Poznań", który potrwa do końca października. W tym czasie dla starszych mieszkanek i mieszkańców stolicy Wielkopolski przygotowano wiele atrakcji
- Będzie to czas wypełniony edukacyjnymi, prozdrowotnymi i kulturalnymi wydarzeniami, które zostały przygotowane dla seniorek i seniorów przez poznańskie instytucje, uniwersytety, organizacje pozarządowe, kluby seniora i firmy - mówi Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych, które skoordynowało program wydarzeń. - Dzisiejsza inauguracja to tak naprawdę wstęp do wielkiego senioralnego święta. Tegoroczni "Senioralni" zapowiadają się bardzo zielono. Chcemy udowodnić, że nasze miasto jest bardzo przyjazne seniorkom i seniorom pod względem oferty, ale też przestrzeni. W mieście jest sporo zielonych wysp, gdzie można wypoczywać i świetnie się bawić, a oferta senioralna może być również proekologiczna.
Kalendarium tegorocznych "Senioralnych" otworzą Targi Viva Seniorzy!, które odbędą się w dniach 29-30 września na terenie MTP - w programie m.in. koncert Andrzeja Rybińskiego i Hanny Banaszak.
Nie zabraknie wielu ciekawych i pasjonujących wykładów, spotkań z ekspertami wszelkich dziedzin, warsztatów plastycznych i rękodzielniczych, zajęć cyfrowych, językowych i sportowych czy bezpłatnych badań profilaktycznych przygotowanych wraz z uniwersytetami, poznańskimi instytucjami, organizacjami pozarządowymi oraz firmami prywatnymi.
W programie też sporo "zielonych" propozycji - to m.in. ekologiczne spacery, spotkania z mieszkańcami poznańskich ogrodów zoologicznych i hortiterapią. Będzie też co nieco o ziołach w domowej apteczce, produktach pszczelich w profilaktyce i lecznictwie, GMO czy ekoogrzewaniu. Podczas zielonych warsztatów seniorzy i seniorki wykonają ekozakładki do książek z makulatury, nauczą się zdrowo gotować i spróbują zachować jesień w słoiku. Jaką rolę odgrywają osoby starsze w kształtowaniu proekologicznych postaw młodych osób? Jaki wpływ na przyrodę mają zapylacze? Czy rośliny ozdobne mogą być toksyczne? Na te wszystkie pytania - odpowiedzi będzie można znaleźć podczas "Senioralnych".
Senioralna Mapa Poznania
Centrum Inicjatyw Senioralnych ogłosiło również drugą edycję akcji "Miejsca Przyjazne Seniorom" - tym razem pod hasłem "Senioralna Mapa Poznania". Jej celem jest stworzenie mapy miejsc działających w Poznaniu na rzecz osób starszych, których oferta w wyjątkowy sposób uwzględnia potrzeby tej grupy i wyróżnia się na tle miejskiej oferty senioralnej.
W ramach akcji nagrodzone mogą zostać miejsca użyteczności publicznej, instytucje, siedziby, w których działają organizacje pozarządowe oraz firmy prywatne. Stworzenie mapy będzie okazją do promowania szeroko pojętych działań na rzecz poznańskich seniorek i seniorów oraz dostrzeżenie prosenioralnych inicjatyw. Akcja ma również zachęcić starszych mieszkańców do świadomego i aktywnego korzystania z miejskiej oferty, która stale się powiększa, a środowiska działającego na rzecz osób starszych - do poszukiwania nowych, inspirujących rozwiązań.
Tym razem miejsca wyróżnione w ramach akcji otrzymają tytuł "Fest Miejscówki" i trafią na specjalną Senioralną Mapę Poznania, która zawierać będzie szczegóły na temat ich oferty. Więcej informacji na temat akcji już wkrótce na stronie www.centrumis.pl.
Pełen program wydarzeń "Senioralnych" dostępny będzie w październikowym wydaniu miesięcznika "Senioralny Poznań" oraz na stronie www.centrumis.pl. Więcej informacji: Centrum Inicjatyw Senioralnych, tel. 61 847 21 11.
CIS/AW