Październik przyniesie mnóstwo atrakcji w bibliotece Raczyńskich. Odbędzie się Noc Bibliotek, dni kultury czeskiej, oprowadzanie po gmachu i miejscach niedostępnych na co dzień, warsztaty oraz inne wydarzenia. Każdy znajdzie coś dla siebie. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, na niektóre obowiązują zapisy. 

W Poznaniu startuje właśnie kampania społeczno-edukacyjna "Zmień perspektywę na neuroróżnorodność". Ma ona na celu przybliżenie zagadnienia neuroatypowości w miejscu pracy oraz zachęcać pracodawców do zatrudniania osób m.in. ze spektrum autyzmu lub ADHD.

W najbliższych dniach planowane jest ułożenie masy bitumicznej na powstającym przy moście Bolesława Chrobrego łączniku ul. Chwaliszewo z Wartostradą. Dzięki temu krótkiemu odcinkowi piesi i rowerzyści zyskają istotne uzupełnienie infrastruktury w tym rejonie rzeki.

Barwne stroje i żywiołowa muzyka pojawią się na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta w najbliższą niedzielę - nadchodzi XVII Światowe spotkanie z kulturą romską. To idealna okazja, aby spędzić dzień w wyjątkowej atmosferze i lepiej poznać tę grupę etniczną.  

Biografia Pawła Edmunda Strzeleckiego to gotowy materiał na superprodukcję filmową. Jej fragmenty, a w szczególności pobyt badacza w Australii, wykorzystali twórcy mappingu, który będzie można zobaczyć na placu Kolegiackim w piątek, 6 października. To kulminacja obchodów roku poświęconego tej niezwykłej postaci. Wstęp darmowy.

Do końca października muzycy, zespoły oraz producenci związani ze stolicą Wielkopolski mogą zgłaszać się do trzeciej edycji projektu My Name Is Poznań. Dziesiątka laureatów zostanie wybrana na początku grudnia. Ich kompozycje będzie można znaleźć na płycie "My Name Is Poznań 3.0". 

Plac Kolegiacki oraz budynki mieszkalne "Famma" i "Złamany Dom" - to obiekty, które znalazły się w finale tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Zwycięzca zostanie ogłoszony 18 października.

Podczas październikowych szkoleń organizowanych przez Poznań Biznes Partner będzie można dowiedzieć się m.in. jak założyć firmę, zarządzać zespołem czy motywować pracowników. To tylko nieliczne przykłady z oferty przygotowanej na ten miesiąc. Obowiązują zapisy. 

Przez cały październik w Poznaniu trwać będzie akcja, której celem jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy. Właściciele i zarządcy nieruchomości na terenie miasta mają obowiązek wyłożenia specjalistycznych preparatów do zwalczania gryzoni. W tym okresie właściwe służby będą kontrolować prowadzone działania.

W nocy z soboty 30 września na niedzielę 1 października potrwają pilne prace związane z usuwaniem awarii sieci trakcyjnej na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Kórnickiej. W tym czasie wyłączony będzie ruch tramwajowy wzdłuż ulicy Jana Pawła II oraz ulic Kórnickiej, Dowbora-Muśnickiego i Lewandowskiej pomiędzy węzłem "Kórnicka" a ulicą Podgórną. Utrudnienia potrwają do ok 10:00 w niedzielę.

Koniec września to czas rozstania się z liniami turystycznymi i z wagonem KSW, który został udostępniony na tegoroczny sezon przez MPK w Krakowie. W najbliższy weekend odbędą się ostatnie w sezonie 2023 kursy. 

W niedzielę, 1 października, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Podczas pikniku każdy będzie mógł skorzystać z konsultacji kardiologicznych i dowiedzieć się więcej o tym najważniejszym mięśniu. Nie zabraknie też dobrej zabawy - dla uczestników zaśpiewa Kamil Bednarek.

Stolica Wielkopolski uplasowała się na drugim miejscu w ogólnopolskim rankingu miast przyjaznych mobilności współdzielonej. Oceniono ponad 200 miast. Pod uwagę brane były m.in. rozwój transportu miejskiego, regulacje prawne, zarządzanie oraz warunki stworzone dla mobilności współdzielonej, takiej jak np. wynajem pojazdów elektrycznych. 

W ostatni weekend września mieszkanki i mieszkańcy Poznania będą mogli wziąć udział w pokazach organizowanych z okazji Nocy Naukowców. Ulicę Święty Marcin wypełni muzyka, a na Międzynarodowych Targach Poznańskich coś dla siebie znajdą amatorzy kawy, roślin i zwierząt egzotycznych. Nie zabraknie również interesujących spektakli teatralnych, wystaw, koncertów, czy też spacerów.

Występ zespołu kameralnego Filharmonii Poznańskiej, koncert przebojów minionych lat, do tego spora dawka ruchu, bezpłatne badania profilaktyczne, warsztaty i zajęcia - tak zapowiada się ostatni z serii dziesięciu międzypokoleniowych festynów "Poznań w formie". Tym razem skierowany jest przede wszystkim do poznańskich seniorów.

Mieszkańcy budynków Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zyskają pod swoimi domami nowe, przyjazne dla środowiska przestrzenie. Łąki kwietne docelowo mają powstać w aż 10 lokalizacjach. Sianie pierwszej - przy ul. Folwarcznej - zaplanowano na 2 października.

Restauracja XVIII-wiecznych malowideł pokrywających sklepienie Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Została ona przyznana w ramach ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".

Firma z branży IT Wunderman Thompson Technology otworzyła swoje biuro w kompleksie Nowy Rynek. To kolejna globalna firma, które przeniosła w to miejsce swoją siedzibę.

Liczba wyników na stronie
30