Ponad 450 kontroli dotyczących spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła przeprowadziła już w tym roku Straż Miejska Miasta Poznania. Styczeń to pierwszy miesiąc funkcjonowania uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, zakazującej używania starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania.   

Walentynkowy koncert, opowieść o niebezpiecznych związkach i emocjach, dwie wystawy, a także rozmowa o feminatywach z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego - to tylko część propozycji, jakie przygotowała w lutym Biblioteka Raczyńskich.

Rozpoczął się nabór wniosków do kolejnej edycji miejskiego programu usuwania azbestu. Miasto Poznań pokryje 100 proc. kosztów demontażu lub odbioru tego materiału. Akcja jest skierowana do mieszkańców stolicy Wielkopolski.  

196 dotacji - z czego 43 dwuletnie i 28 trzyletnich - udzielone zostaną w wyniku rozstrzygniętego właśnie konkursu Miasta dla organizacji pozarządowych z obszaru kultury. Rozdysponowane zostało łącznie 23,2 miliona złotych. Wpłynęło 358 prawidłowych ofert, zatem dofinansowania uzyskało aż 54% złożonych projektów. 

12 maja poznaniacy i poznanianki wybiorą swoich przedstawicieli do rad osiedli. Już od 18 marca do 2 kwietnia przyjmowane będą zgłoszenia kandydatów na radnych. Wcześniej - przez cały marzec - dokumenty będą mogli składać zainteresowani członkostwem w obwodowych komisjach wyborczych.

Archeolodzy pracujący na terenie Zamku Królewskiego odkryli wyjątkowy zabytek - jedną z najstarszych w Polsce kuchni królewskich. W piwnicach budynku administracyjnego Muzeum Sztuk Użytkowych znajduje się ogromny filar, który setki lat temu dźwigał jej piec.

Spacer po mokradłach, tajemnice holenderskich mistrzów malarstwa, "Akademia Pana Kleksa" sprzed 40 lat, a także koncerty Richarda Bony czy Varius Manx - pierwszy weekend lutego zapowiada się w Poznaniu wyjątkowo interesująco. Jak zwykle nie zabraknie też ciekawych spektakli i karnawałowych imprez.

Stworzenie koncepcji zielonego i otwartego dla wszystkich miejsca spotkań - to wyzwanie, przed jakim staną studenci poznańskich uczelni w ramach ogłoszonego właśnie konkursu architektonicznego. Zebrane pomysły posłużą za inspiracje do późniejszych projektów realizacyjnych. To kolejny krok do powstania nowego parku

Szkoła Podstawowa nr 90 na Grunwaldzie wykorzystała małą retencję, aby zagospodarować regularnie zalewany teren wokół placówki. W miejscu tym znajduje się obecnie wielofunkcyjne boisko. Podobne rozwiązanie zamierza wprowadzić w życie Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 na Dębcu. Dzięki temu wokół budynku pojawi się więcej zieleni.

Przy ul. Taborowej, w sąsiedztwie parku Manitiusa, znów będzie można korzystać z pływalni. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na wykonawcę nowoczesnego obiektu, który stanie na miejscu zamkniętej przed laty ze względu na zły stan techniczny i przeznaczonej do rozbiórki hali basenowej, wybudowanej w połowie lat 70. XX wieku.

Ulice Walentego Stefańskiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego na Świerczewie zostaną przebudowane. Wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca przygotowuje się do rozpoczęcia inwestycji. W poniedziałek, 5 lutego, wprowadzone zostaną pierwsze zmiany w organizacji ruchu.

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych w Poznaniu już od sześciu miesięcy współpracuje z miejską infolinią. Efekt? Średni czas oczekiwania na rozmowę wynosi 40 sekund, a niemal 90 proc. połączeń przychodzących zostaje odebranych. 

Co to są punkty hop&go i do czego służą? Ile ich jest w całym w Poznaniu? Jak mają się przyczynić do uporządkowania przestrzeni miejskiej? Krótkie wyjaśnienie zasad funkcjonowania punktów mikromobilności hop&go.

Dawid Podsiadło, sanah, Ralph Kamiński czy Dawid Kwiatkowski - to tylko niektóre polskie gwiazdy, jakie w tym roku zagrają w Poznaniu. Nie zabraknie też głośnych nazwisk z innych krajów, takich jak Chris Botti czy Nigel Kennedy. Tradycyjnie też na Cytadeli będzie można posłuchać Męskiego Grania. 2024 zapowiada się koncertowo!

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie konsekwentnie wprowadza udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Kolejne rozwiązania dotyczące komunikacji i informacji pojawią się jeszcze w tym roku. Zmienia się również Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Duża, nowoczesna i bardzo potrzebna szkoła powstaje na Strzeszynie, na działce w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego. To największa obecnie inwestycja oświatowa w Poznaniu. W budynku przewidziano miejsce na 40 oddziałów szkolno-przedszkolnych oraz bazę sportową. W środę, 31 stycznia, uroczyście wmurowano kapsułę czasu z aktem erekcyjnym, który będzie symboliczną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

W środę, 31 stycznia wystartowały zapisy na kolejną edycję Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza. Bieg na królewskim dystansie w stolicy Wielkopolski odbędzie się 13 października. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie poprzez formularz online.

W pierwszej połowie stycznia miesięcznik "Perspektywy" ogłosił ranking najlepszych polskich liceów i techników. Zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski podziękował dyrektorom poznańskich szkół, które wypadły najlepiej w tegorocznym zestawieniu - to VIII LO oraz Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji. Na ręce gości trafiły również czeki na 10 tys. zł. Kwotę tę szkoły przeznaczą na pomoce dydaktyczne. 

Gdzie wyrzucić długopis? Do jakiego pojemnika powinny trafić resztki mięsa z kośćmi? Co zrobić z pudełkiem po pizzy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań daje wyszukiwarka segregacji odpadów, dostępna na miejskiej stronie internetowej. Kolejną nowością jest quiz, w którym można sprawdzić swoją wiedzę na ten temat. Działanie tych narzędzi wspiera sztuczna inteligencja. 

Wilda, Dębiec i Świerczewo, a także centrum miasta - to miejsca, w których jeszcze w tym roku mają pojawić się nowe kamery. Na rozbudowę monitoringu w 2024 roku Poznań planuje przeznaczyć ponad 3,5 mln zł.

Miasto Poznań rozstrzygnęło konkurs na organizację pomocy dla rannych i chorych ptaków oraz drobnych ssaków. Zajmie się tym Fundacja Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. 

Od wtorku, 30 stycznia do piątku, 2 lutego na MTP odbywać się będą Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma 2024. To już 32. edycja tej imprezy, która tym razem odbędzie się pod hasłem "Zielona przyszłość budownictwa".

"Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!" - to hasło tegorocznej zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał już dziś! Wiele atrakcji przygotowały dwa największe lokalne sztaby - Ławica i Politechnika Poznańska.

Liczba wyników na stronie
30