Blokowiska

Kronika Miasta Poznania 4/2018

Tom poświęcony fenomenowi blokowisk. Pierwsza część zawiera solidne, naukowe refleksje m.in. na temat genezy i historii powstawania poznańskich osiedli, opisy koncepcji przestrzennych, artykuły o sposobach budowy i technologicznych rozwiązaniach. Bloki dla wielu z nas kojarzą się z pierwszym mieszkaniem, miejscem dzieciństwa, dorastania, życia rodzinnego - w publikacji nie mogło więc zabraknąć wspomnień mieszkańców i ich subiektywnego spojrzenia na toczące się na osiedlach życie codzienne. Ważne miejsce w tej "Kronice" zajmują też artykuły traktujące przestrzeń blokowisk jako pole do działalności kulturalnej czy omawiające sposoby aktywizacji mieszkańców, ich pasje i literacką twórczość.

Załączniki


1918. Od powstania do rewolucji

Kronika Miasta Poznania 3/2018

Tom poświęcony przełomowym wydarzeniom roku 1918, dla uczczenia stulecia polskiej niepodległości i rocznicy wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Jego pierwsza część przybliża listopadowe wydarzenia związane z falą niemieckiej rewolucji, która otworzyła drogę grudniowemu zrywowi Wielkopolan. Teksty zebrane w drugiej części "Kroniki" omawiają zaangażowanie Polaków - ludzi i rozmaitych struktur - reprezentujących różne wyobrażenia i postawy służące ostatecznie polskiemu zwycięstwu. Część ostatnia rozlicza się z tym, co po powstaniu pozostało i w jaki sposób była i jest pielęgnowana pamięć o nim.

Załączniki


Plac Wiosny Ludów

Kronika Miasta Poznania 2/2018

"Przejdźmy teraz dalej na ów ryneczek, który dawniej nie miał osobnej nazwy, a który teraz placem Piotra się mianuje". Tak o dzisiejszym placu Wiosny Ludów pisał w latach 1888-1891 Marceli Motty. Podobnie jak autor Przechadzek po mieście, który zachęcał do spaceru po "owym ryneczku", tak najnowsza "Kronika" proponuje swoim Czytelnikom podróż w czasie w głąb średniowiecznego przedmieścia ("przed Bramą Wrocławską"), które wchłonięte na początku XIX wieku przez właściwy miejski organizm, stało się z czasem jednym z najważniejszych miejsc na komunikacyjnej, handlowej i edukacyjnej mapie Poznania.

Załączniki


Szlachta w mieście

Kronika Miasta Poznania 1/2018

Średniowieczna i staropolska szlachta to warstwa na wskroś rustykalna, związana z wiejskim środowiskiem, wiejską gospodarką i wiejskim stylem życia. Szlachcic w mieście wydaje się być figurą zgoła niepotrzebną. Naturalna była też niechęć szlachecka wobec miasta i mieszczan, odwzajemniana zresztą przez tych ostatnich. Z jednej strony mamy kultywujących rycerski etos wojowników, wierzących w wagę cnót wynikających z dobrego urodzenia, z drugiej zaś - zarabiających własnym przemysłem i sprytem kupców i rzemieślników, doceniających wartość pokoju i spokoju. A jednak szlachta w życiu miasta, i to również tak dużego jak Poznań, była stale obecna. W najnowszej, "szlacheckiej" KMP staramy się tego dowieść.

Załączniki


Mieszczanie

KMP 4/2017

Poznań to najbardziej mieszczańskie z polskich miast. Ta obiegowa opinia jest rozpowszechniona zarówno lokalnie, jak i w ogólnopolskiej świadomości społecznej. Mieszczański jest w Poznaniu urbanistyczno-architektoniczny pejzaż, mimo wojen i przekształceń całkiem dobrze zachowany i uporządkowany, a modułem wypełniającym jego historyczną przestrzeń jest nie tyle kościół czy pałac, co raczej solidna czynszowa kamienica - ikona i metafora tego miasta. Mieszczańskość Poznania nie jest autokreacją, importem, strategicznym konstruktem, lecz historycznym faktem, przynajmniej od XIX wieku na tyle intensywnym, zapośredniczonym w wydarzeniach, instytucjach i rytuałach, że zyskującym znamiona wyjątkowości.

Załączniki


Wielkie Garbary

KMP 3/2017

Barwna opowieść o "wielkiej" ulicy - najstarszym rzemieślniczym przedmieściu Poznania, a także o ludziach, którzy na przestrzeni wieków tworzyli jej skomplikowaną historię. M.in. o średniowiecznych garbarzach, o Balbinie Mirskiej, pierwszej poznańskiej kobiecie-fotografce, o druhach z Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", o kupieckich rodzinach Leitgeberów i Czepczyńskich, o przedsiębiorcy budowlanym Ludwiku Frankiewiczu i przemysłowcu Antonim Krzyżanowskim. Kto chodził do szkoły przy ul. Estkowskiego, jak zapisała się w pamięci "Dąbrówka", gdzie była ul. Wietrzna, dla kogo kawa była interesem życia, kim była królowa koksu? Odpowiedź na te i wiele innych pytań przynosi najnowszy tom KMP.

Załączniki


Taniec

KMP 2/2017

Dowodów "codzienności" tańca nie brakuje. Sztuka ta towarzyszy każdemu mieszkańcowi miasta. Tańczyć można w kawiarni, na balu, na plaży miejskiej, niezależnie od czasu historycznego. Taniec może się również stać stylem życia, czego najlepszym dowodem popularne zespoły pieśni i tańca lub zespoły tańca współczesnego. "Kronika Miasta Poznania" już kilka razy oddawała swoje łamy dziejom teatru i muzyki w Poznaniu, zawsze jednak nieco na marginesie zostawiając taniec. Tym razem Redakcja kwartalnika uznała, że w mieście, które w XX wieku stało się niekwestionowaną stolicą tańca artystycznego w Polsce, owe zaległości należy skrupulatnie nadrobić.

Załączniki


PTPN 1857-2017

KMP 1/2017

Takiego tomu "Kroniki" jeszcze nie było. Przedstawialiśmy naszym Czytelnikom wielkie historyczne wydarzenia i poznańskie dzielnice, lekarzy i prawników, literaturę i sport, poznanianki i jezuitów, mury miejskie i modę, ba, nawet wybraliśmy się ostatnio do Puszczykowa. Nigdy dotąd nie było jednak tomu poświęconego jednej organizacji społecznej, i to w dodatku towarzystwu naukowemu. Ale też przedmiot naszego zainteresowania jest szczególny, najstarsza, nieprzerwanie działająca korporacja naukowa na ziemiach polskich - Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, obchodzące w tym roku swe 160-lecie.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej