2011-2012
Wzgórze św. Wojciecha
KMP 4/2012
Nie wiadomo, gdzie powstałby Poznań, gdyby biskup nie wszedł w układ z księciem. O zamianie terenów i o tym, co przez wieki działo się na Wzgórzu św. Wojciecha, opowiada Kronika Miasta Poznania 4/2012. W 1244 roku biskup Boguchwał zawarł z księciem Przemysłem układ, na mocy którego za będącą własnością kościelną osadę św. Gotarda (leżała w okolicach obecnego kościoła Jezuitów przy ul. Szewskiej) dostał od księcia osadę Święty Wojciech i przeniósł tu parafię lewobrzeżną. Parafia była ogromna - sięgała terenów Piątkowa, Naramowic, Sołacza i Kiekrza. Prawdopodobnie wtedy powstał pierwszy kościół św. Wojciecha, a w XVI wieku na wzgórzu pojawili się różnowiercy. Katolikom pojawienie się luteran i barci czeskich przeszkadzało i zbory zburzyli. Na ruinach powstały kościół i klasztor Karmelitów Bosych.
Zobacz także
Budownictwo przemysłowe
KMP 3/2012
Budownictwo przemysłowe w Poznaniu trzyma się nieźle głównie dzięki prywatnym inwestorom (Stary Browar - dawniej browar Huggerów, Concordia - dawna drukarnia, SPOT - stara elektrownia wildecka). Na decyzje co do dalszych losów czekają rzeźnia, gazownia i spalarnia śmieci, które mają niespotykany potencjał wynikający z kubatury, położenia w centrum miasta i niewątpliwie ciekawej architektury. Najnowszy tom "Kroniki Miasta Poznania" to katalog fabryk, fabryczek, firm i zakładów powstałych do II wojny światowej. Podążanie ich śladami to spora wycieczka. Mamy jedną farę, ale kilkadziesiąt czerwonych, ceglanych budowli fabrycznych, często z ciekawą zawartością - może warto taki szlak wyznaczyć?
Zobacz także
Ławica i Wola
KMP 2/2012
Kiedy poznaniak mówi Ławica, myśli - lotnisko. Zanim jednak w tej okolicy wylądowały samoloty, Ławica była wsią książęcą z folwarkiem i 12 gospodarstwami. Jej mieszkańcy należeli do parafii w Skórzewie i odległy Poznań mało kogo interesował. Wieś znalazła się w granicach Poznania dopiero w 1940 roku. Po wojnie władze PRL usankcjonowały inkorporacyjne działania okupanta, jednak Ławica nadal stanowi hermetyczną enklawę, która wyraźnie pielęgnuje swą odrębność. A jednak nowe zawitało na Ławicę - na skraju dawnej wsi wyrosło os. Bajkowe, ławiczanie mają własną parafię, od połowy lat 70. XX wieku co jakiś czas budzi ich ryk samochów dobiegający z Toru Poznań, a każdego dnia - huk samolotów.
Zobacz także
Poznań - Warszawa, wspólna sprawa
KMP 1/2012
W kierunku Warszawy wiódł szlak biskupów i archidiakonów, którzy od wczesnego średniowiecza udawali się do Czerska, stolicy mazowieckiej części diecezji poznańskiej. Do Warszawy płynęli jej poznańscy obrońcy w czasie powstania listopadowego. W maju 1926 r. na odsiecz Warszawie ruszyły poznańskie pułki. Do Poznania na przełomie XIX i XX w. wożono warszawskie towary i otwierano przedstawicielstwa stołecznych firm. W 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej Poznań miał być w przypadku ewakuacji zastępczą stolicą kraju.
Stereotyp mówi, że się nie lubimy. Może czas zapomnieć o tym, co nas dzieli, i umacniać to, co nas łączy.
Zobacz także
Cytadela
KMP 4/2011
Cytadela to wyjątkowe miejsce. Najpierw powstała tu wieś, potem Prusacy zbudowali na jej miejscu największy w Europie fort, a dzisiaj jest największym w Poznaniu parkiem. W czasie wojny Niemcy planowali uczynienie ze Wzgórza "korony miasta" z gigantyczną budowlą na jego szczycie, a po wojnie władza ludowa chciała, by to eksponowane miejsce było poświęcone dozgonnej przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. Wszystko, co robiono na Wzgórzu, było wielkie i monumentalne. I Cytadela taka jest - góruje nad miastem i o takie akcenty się prosi. Poświęciliśmy jej pokaźny tom.
Fotografia
KMP 3/2011
W trzecim numerze Kroniki Miasta Poznania wszystko o fotograficznym Poznaniu dawniej i dziś. Najważniejsi fotografowie - Germaine Krull, Lotte Jacobi, Jan Bułhak, Tadeusz Cyprian, Roman Stefan Ulatowski oraz świetne atelier, znakomite warsztaty fotograficzne, galerie, znane w całej Polsce biennale, edukacja fotograficzna na najwyższym poziomie, periodyki i książki. To pierwsza taka próba ukazania wielowymiarowej historii poznańskiej fotografii.
Zobacz także
Grunwald
KMP 2/2011
Tom poświęcony poznańskiej dzielnicy Grunwald. Przedstawia zarówno historię, jak i pomysły na zagospodarowanie urbanistyczne i architektoniczne tej części miasta. Zwrócono w nim również uwagę na zachodzące procesy społeczne, podkreślając ogromną wartość edukacyjną lokalnych szkół średnich, oraz integrację miejscowej ludności.
Zobacz także
Poznanianki
KMP 1/2011
W czasach wojującego feminizmu, parytetów, marszów równości, walki o równouprawnienie kobiet i płac wydaje się oczywistym, że "Kronika Miasta Poznania" nie mogła pozostać obojętna na tak gorący temat. Ograniczenia wynikające z przez lata kształtowanej świadomości o roli kobiety w społeczeństwie ?i rodzinie, brak dostępu do szkół wyższych powodowały, że ?w przeszłości niewiele kobiet funkcjonowało w życiu publicznym. O niektórych poznaniankach opisanych w tym tomie wielu z nas słyszało, ale niewielu wie, co robiły, kim były, jakich dzieł dokonały, np. Konstancja Raczyńska, bł. Natalia Tułasiewicz czy siostra Sancja beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 2002 roku. Kronika traktuje głównie o nieżyjących już poznaniankach. Warto przypomnieć ich życiorysy, by wiedzieć, jak duży wpływ miały na życie miasta.