Udział społeczeństwa w opracowaniu dokumentu: aktualizacja "Planu adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko

"Plan adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030" to dokument stanowiący odpowiedź na coraz bardziej zauważalne i odczuwalne skutki zmian klimatu. Celem Planu Adaptacji jest przystosowanie miasta do zmian klimatu, wzmocnienie jego odporności na ekstremalne zjawiska klimatyczne oraz zwiększenie potencjału do radzenia sobie ze skutkami zmian klimatu obserwowanymi w mieście. Miasto Poznań przystąpiło do aktualizacji Planu Adaptacji wraz z przeprowadzeniem procedury strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. 18 września rozpoczynają się II konsultacje społeczne projektu Planu Adaptacji.

Aktualizacja "Planu adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030" - grafika artykułu
Aktualizacja "Planu adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030"

W trakcie wcześniejszych prac nad dokumentem przeprowadzono badanie ankietowe skierowane do mieszkańców odnośnie adaptacji do zmian klimatu. Miało ono na celu przeprowadzenie sondażu poziomu świadomości czym jest adaptacja do zmian klimatu i wiedzy w zakresie istniejącego już w Poznaniu dokumentu. Później zasygnalizowano nowe propozycje (opcje adaptacji) oraz stworzono możliwość anonimowego zgłaszania uwag i spostrzeżeń do działań adaptacyjnych.

W kolejnym etapie, po opracowaniu całego projektu aktualizacji Planu Adaptacji wraz z jego prognozą oddziaływania na środowisko, przystąpiono do konsultacji społecznych tego dokumentu. Przeprowadzono je w dniach 17.07.2024 - 7.08.2024 roku. Przedmiotem konsultacji społecznych było zebranie uwag, wniosków, opinii i propozycji mieszkańców Poznania dotyczących projektu aktualizacji Planu Adaptacji wraz z jego prognozą oddziaływania na środowisko, w tym propozycji mieszkańców dotyczących oceny zaktualizowanych i zaproponowanych w projekcie Planu Adaptacji działań adaptacyjnych oraz sposobu ich wdrażania i ewaluacji. Efektem tych prac jest dokument przedstawiony do kolejnego etapu konsultacji, które rozpoczynają się 18 września i potrwają do 8 października.

Pisemne uwagi i wnioski można złożyć poprzez formularz zgłaszania uwag w następujących formach:

  1. pisemnej na adres: Urząd Miasta Poznania, Wydział Klimatu i Środowiska, ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań;
  2. ustnie do protokołu: w siedzibie Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:30 (pokój nr 103);
  3. za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres mailowy: mpa@lemitor.com.pl bez konieczności opatrywania ich podpisem elektronicznym, o którym mowa w ustawie z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.

Z treścią projektu aktualizacji Planu Adaptacji wraz z jego prognozą oddziaływania na środowisko można zapoznać się na stronach: www.poznan.pl/woshttps://bip.poznan.pl/www.lemitor.com.pl/mpa_poznan_2030.

Dokument wraz z załącznikami zostanie udostępniony również dla mieszkańców w wersji papierowej do wglądu w siedzibie Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania, ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:30 (pokój nr 103).

Już dziś serdecznie zapraszamy do zapoznania się z projektem aktualizacji Planu Adaptacji, pozostałymi załącznikami i wzięcia udziału w konsultacjach.

Załączniki