Poznań walczy z inwazyjnymi gatunkami obcymi

Miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie eliminacji inwazyjnych gatunków obcych z terenów poznańskich użytków ekologicznych. Uzgadnia ona możliwość przeprowadzenia działań zaradczych, mających na celu eliminację inwazyjnych gatunków obcych, których celem jest ochrona przyrody na cennych obszarach.

Zdjęcie przedstawia 5 raków pręgowatych złapanych w pułapkę - grafika artykułu
Inwazyjne gatunki obce

Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów. Mogą one powodować szkody w środowisku lub gospodarce, a nawet negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. 

Szczególnie szkodliwy wpływ IGO mają na różnorodność biologiczną. Powodują zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, ponieważ konkurują z nimi o pokarm, dopuszczają się drapieżnictwa, przekazują patogeny oraz zakłócają funkcjonowanie ekosystemów. 

IGO oddziałują na rodzimą różnorodność biologiczną prawie wszystkich ekosystemów ziemi i stanowią dla niej jedno z największych zagrożeń. Od XVII wieku przyczyniły się do wyginięcia prawie 40% gatunków zwierząt (dla których przyczyna wyginięcia jest znana).

W odpowiedzi na liczne zgłoszenia występowania inwazyjnych gatunków obcych na terenie Poznania, zwłaszcza na obszarach chronionych, m.in. użytków ekologicznych, Miasto podjęło prace, mające na celu ich eliminację. Warto podkreślić, że eliminacja nie zawsze oznacza uśmiercenia. Metody zwalczania IGO zależne są od konkretnego gatunku. Opis sposobów działania jest dostępny na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ponadto Miasto prowadzi działania zaradcze na podstawie dostępnych opracowań naukowych, dobrych praktyk oraz zgodnie ze standardami ochrony przyrody.

Już w 2024 roku wykonano monitoring IGO na terenach cennych przyrodniczo - użytkach ekologicznych "Dębina I" oraz "Dębina II". Wykonano także 6 odłowów raka pręgowatego ze stawów na "Dębinie II" oraz odłów czebaczka amurskiego ze zbiorników na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie". W Poznaniu stwierdzono występowanie takich IGO jak: bożodrzew gruczołowaty, kolczurka klapowana i rdestowiec japoński (flora) oraz rak luizjański, rak pręgowaty, czebaczek amurski i żółw ozdobny (fauna). 

Zgodnie z ustawą o gatunkach obcych, działania zaradcze w celu eliminacji IGO rozprzestrzenionych na szeroką skalę podejmują zarządcy terenów. W przypadku poznańskich użytków ekologicznych są to Zakład Lasów Poznańskich i Zarząd Zieleni Miejskiej.