Wsparcie na gromadzenie deszczówki

Miasto Poznań znów dofinansowuje rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki. Nabór wniosków rozpoczął się we wtorek, 22 kwietnia i potrwa do 12 maja.

Miasto Poznań znów będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki - grafika artykułu
Miasto Poznań znów będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki

W programie wspierającym małą retencję chodzi o to, by woda "nie uciekała" - czyli aby zamiast spływać do kanalizacji, zostawała w miejscu, w którym spadła i była na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków.

Każdy może przyczynić się do oszczędności zasobów wodnych na własnej posesji. Miasto już po raz kolejny chce zachęcić poznaniaków do takich działań. Mieszkańcy mogą liczyć na dotacje na wykonanie systemów deszczowych do zatrzymywania i wykorzystywania wód opadowych. 

Nabór wniosków do programu trwa od 22 kwietnia do 12 maja.

Szczegóły programu

O dofinansowanie mogą starać się mieszkańcy Poznania. Wśród nich są zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, instytucje oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Na wsparcie finansowe na gromadzenie deszczówki mogą liczyć także użytkownicy działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych oraz właściciele ogródków na terenie zarządzanym przez spółdzielnie lub wspólnotę. Dotacja będzie mogła pokryć do 80 proc. kosztów. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł, pozostali - do 6 tys. zł.

Nieruchomość, na jaką przysługiwać będzie dofinansowanie, musi znajdować się na terenie Poznania (wnioskodawca musi być jej właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadać inny tytuł prawny, który pozwala na dysponowanie nią). Pieniądze "idą za adresem, a nie osobą". Oznacza to, że można uzyskać dofinansowanie na więcej niż jedną nieruchomość. 

Pieniądze z programu można przeznaczyć na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu w miejscu jego powstania (czyli naziemnego lub podziemnego zbiornika na wodę opadową czy pompy zanurzeniowej oraz elementów przyłączeniowych). Dotację można otrzymać także na zakup materiałów i prace służące modernizacji i usprawnieniu istniejącego systemu deszczowego.

W tym roku na małą retencję Miasto Poznań przeznaczy aż milion złotych. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków aż do wyczerpania środków.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o udzielenie dotacji wraz z wymaganymi załącznikami należy składać do Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania w następujący sposób: 

  • na miejscu - za pośrednictwem Kancelarii UMP (pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań); pracownik Kancelarii umieszcza na wniosku datę i godzinę jego złożenia
  • poprzez przesłanie wniosku pocztą na wskazany wyżej adres (przesyłką poleconą) 
  • w drodze publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego - to elektroniczna usługa, która dla osób fizycznych jest bezpłatna. Pozwala odbierać i wysyłać korespondencję elektroniczną, zastępując tradycyjne listy polecone. Wniosek o adres i skrzynkę do e-Doręczeń można złożyć na stronie www.gov.pl

Więcej szczegółów na temat programu oraz wszelkie niezbędne dokumenty do pobrania znajdują się na stronie internetowej www.poznan.pl/malaretencja.

Poznaniacy chętnie gromadzą deszczówkę

Program pozwalający uzyskać dofinansowanie na zagospodarowanie deszczówki jest realizowany od 2021 roku. Początkowo była to akcja pilotażowa, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie poznaniaków zdecydowano o jej kontynuacji. Skorzystało z niej już kilkaset osób prywatnych, a także firm, instytucji czy wspólnot mieszkaniowych.

Za realizację programu odpowiada Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

AJ