Dzień Bobra

7 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bobrów. W tym dniu warto zwrócić uwagę na te ciekawe i użyteczne dla środowiska zwierzęta. Uznawane za doskonałych inżynierów bobry kojarzone są głównie z tamami i żeremiami, a ich obecność przynosi korzyści Miastu.

Zdjęcie przedstawia bobra, częściowo zanużonego w wodzie, w tle widać trzcinowisko - grafika artykułu
fot. Pixabay

Bobry sprzymierzeńcami Poznania

Na terenie Miasta mamy trzy główne cieki wodne zamieszkiwane przez rodziny bobrów: Dolina Bogdanki, Dolina Cybiny oraz Strumień Junikowski. Możemy tam obserwować korzyści wynikające z bytowania bobrów. Budowane tamy i żeremia wpływają na retencję czyli zdolność do gromadzenia zasobów wodnych i przetrzymywania ich przez dłuższy czas. Dzięki temu w naturalny sposób powstają liczne rozlewiska, zasilające lasy w wodę, co z kolei wpływa na niższe koszty inwestycji Miasta w działania na rzecz retencji.

Tunele bobrowe

Kojarzone z tamami i żeremiami bobry, to też świetni podziemni budowniczowie. Nad jeziorem Rusałka można obserwować sieć tuneli bobrowych. Połączone ze sobą podziemne przejścia stanowią sieć korytarzy, którymi zwierzęta poruszają się, gdzie składują pożywienie. I choć dziury bobrowe to ciekawe miejsca obserwacji bytowania bobrów, to z uwagi na bezpieczeństwo spacerowiczów są regularnie zabezpieczane przez pracowników lasów poznańskich.

Edukacja ekologiczna

Spacery przyrodnicze organizowane przez Wydział Klimatu i Środowiska w tym ekospacery "W krainie bobra", powiązane są z edukacją nie tylko najmłodszych mieszkańców Poznania. Wypatrywanie śladów obecności bobrów, ciekawostki o korzyściach retencyjnych wynikających z ich bytowania, szukanie śladów bobrowych aktywności na terenie użytków ekologicznych to ciekawa forma spędzania wolnego czasu i poszerzania wiedzy na temat bobrów.