Konsultacje społeczne dotyczące " Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego na lata 2024 - 2026".
Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących " Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego na lata 2024 - 2026.
Konsultacje społeczne będzie prowadził Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych przy współpracy z Gabinetem Prezydenta. Zostały one poprzedzone diagnozą III sektora i wolontariatu w Poznaniu. W badaniach wzięło udział 384 mieszkanców, 75 wolontariuszy oraz przedstawiciele szkół, uczelni wyższych, biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych. Diagnoza miała na celu określenie stanu faktycznego poznańskiego wolontariatu i możliwości jego upowszechniania wśród organizacji pozarządowych i mieszkańców Poznania. Diagnoza jest dostępna na stronie ww.poznan.pl/ngo.
Od września do listopada 2022 r. zostało przeprowadzone również rozpoznanie potrzeb mieszkańców Poznania w zakresie działań wolontariackich poprzez organizację warsztatów i spotkań z mieszkańcami. Diagnoza i raport zostały przeanalizowane przez Zespół ds. rozwoju wolontariatu miejskiego oraz wykorzystane przy przygotowywaniu przedmiotowych konsultacji.
W konsultacjach społecznych chcielibyśmy skupić się na wypracowaniu założeń do "Poznanskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego na lata 2024 - 2026" czyli systemu, który w sposób kompleksowy, spójny i długofalowy zapewni podstawy do rozwoju wolontariatu w naszym Mieście oraz pozyskaniu opinii, uwag i wniosków w zakresie założeń Programu, doboru obszarów oraz propozycji działań wolontariackich przy uwzględnieniu możliwości i zakresu działań Miasta Poznania.
Konsultacje społeczne potrwają od 13 kwietnia do 30 września 2023 r. Proces został podzielony na II etapy.
W I etapie - 13 kwietnia do 7 maja 2023 r. opinie, uwagi i wnioski będziemy zbierać w formie:
1) elektronicznej poprzez wypełnienie ankiety internetowej udostępnionej na wortalu konsultacyjnym Miasta Poznania i wortalu organizacji pozarządowych pod adresem: www.poznan.pl/ngo;
2) papierowej poprzez wypełnienie ankiety (będzie ją można wypełnić w mobilnym punkcie konsultacyjnym zlokalizowanym na terenie Poznania).
Mobilny punkt konsultacyjny zostanie zlokalizowany na Festynie Rodzinnym - Poznań w formie w sobotę, 22 kwietnia 2023, na Cytadeli, w godz. 11:30 - 13:30 (na polanie pod Dzwonem Pokoju).
Kolejny mobilny punkt konsultacyjny zostanie zlokalizowany na Festynie Rodzinnym w sobotę, 29 kwietnia 2023, na terenie MDK 1 - Dziedziniec pod Słońcem (Droga Dębińska 21), w godz. 12.00 - 15.00.
W II etapie - 1 czerwca do 10 września 2023 r. opinie, uwagi i wnioski będziemy zbierać w formie:
1) elektronicznej poprzez wypełnienie ankiety internetowej adresowanej odrębnie do poszczególnych grup interesariuszy, udostępnionej na wortalu konsultacyjnym Miasta Poznania oraz wortalu organizacji pozarządowych pod adresem: www.poznan.pl/ngo;
2) papierowej poprzez wypełnienie tożsamej ankiety adresowanej odrębnie do poszczególnych grup interesariuszy;
3) warsztatów dla mieszkańców.
Linki do ankiet wraz z materiałami informacyjnymi dotyczącymi "Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego na lata 2024-2026" w Poznaniu opublikowane zostaną w dniach 13 kwietnia oraz 1 czerwca 2023 r., zgodnie z rozpoczęciem poszczególnych etapów konsultacji społecznych.
13 kwietnia 2023 - I etap konsultacji - ANKIETA
Terminy i dokładne miejsca działań punktów konsultacyjnych i warsztatów dla mieszkańców będziemy ogłaszać na bieżąco, na 7 dni przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych działań. Prosimy śledzić informacje na wortalu konsultacyjnym i wortalu organizacji pozarządowych.
Podczas trwania konsultacji społecznych w dniach: 13 kwietnia, 18 maja, 22 czerwca i 14 września 2023 r. będą odbywać się spotkania warsztatowe z mieszkańcami - przedstawicielami organizacji pozarządowych w Poznańskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Chwaliszewo 75.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konsultacjach.