Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa uchwalanym przez radę gminy. Jego zadaniem jest ustalenie przeznaczenia terenu oraz określenie, w jaki sposób i na jakich warunkach można ten teren zagospodarować. Nadrzędnym celem uchwalenia planu jest ochrona i kształtowanie ładu przestrzennego.

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (mpzp) w naszym mieście opracowywane są przez Miejską Pracownię Urbanistyczną w Poznaniu.

Prace inicjowane są wraz z przyjęciem przez Radę Miasta Poznania uchwały o przystąpieniu do prac nad projektem mpzp. Po przyjęciu uchwały przeprowadzane są dwuetapowe konsultacje społeczne dotyczące projektu planu miejscowego.

Pierwszy etap konsultacji obejmuje publikację materiałów informacyjnych oraz wyznacza ramy czasowe zbierania wniosków do projektu planu miejscowego.

Drugi etap, organizowany jest po stworzeniu koncepcji projektu (powstałej między innymi na podstawie wniosków zebranych na pierwszym etapie konsultacji), a przed skierowaniem projektu do tzw. opiniowania i uzgadniania. Etap ten obejmuje publikację materiałów informacyjnych, wyznaczenie ram czasowych zbierania opinii o projekcie oraz, w określonych przypadkach, spotkanie informacyjne w trybie zdalnym.

Po zakończeniu drugiego etapu konsultacji następuje wyłożenie projektu planu miejscowego do publicznego wglądu oraz dyskusja publiczna. Dyskusja organizowana jest w trybie zdalnym. Istnieje równie możliwość zapoznania się z projektem w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu w ramach wyłożenia projektu mpzp do publicznego wglądu.

Więcej informacji na temat procedury opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dostępnych jest w zakładce MPZP - procedura (poznan.pl) oraz na stronie internetowej Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu (www.mpu.pl).

Poniżej znajdziesz listę odnośników do treści poświęconych konsultacjom mpzp I i II etapu.

Kliknij na jeden z nich, by dowiedzieć się więcej!