Konkurs Stukot '56
O konkursie
Nagroda Stukot "56 jest powstała po to, aby promować wartości tych, którzy protestowali w wypadkach poznańskich w 1956 roku. Te wartości znalazły swój wyraz w hasłach wpisanych na pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 oraz stały się nazwami kategorii, w których przyznawana jest nagroda.
Kategorie
Honorowa nagroda Stukot'56 jest przyznawana raz w roku w trzech kategoriach:
"O Boga"
- Dla osób dających szczególne świadectwo wiary,
- Dla osób stających w obronie praw do wolności wyznania,
- Dla osób zabiegających o dialog międzyreligijny i pokojowe współistnienie różnych wyznań.
"Za wolność"
- dla osób zasłużonych dla niepodległości i bezpieczeństwa swojej Ojczyzny,
- dla osób wykazujących się wyjątkową troską o Dobro Wspólne poprzez zaangażowanie dla kraju lub społeczności lokalnych,
- dla osób, które wykazały się bohaterstwem w obronie drugiego człowieka.
"Za prawo i chleb"
- dla osób podejmujących wyjątkowe działania na rzecz potrzebujących,
- dla osób zabiegających o sprawiedliwość społeczną.
Nazwa konkursu
Nazwa konkursu nawiązuje do charakterystycznego stukotu okuloków (czyli drewnianych chodaków) o bruk poznańskich ulic. Był to dźwięk, którymi rozbrzmiewały poznańskie ulice podczas pochodu robotników w kierunku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.
Laureaci nagrody są "stukotem dla współczesnych", ponieważ swoją postawą i dokonaniami świadczą o wartościach, które prezentowali sobą uczestnicy Poznańskiego Czerwca "56. Wśród zwycięzców są osoby, które brały udział w tych wydarzeniach.
Nagroda
Nagroda ma formę statuetki oraz dyplomu. Autorem statuetki jest poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala. Ma ona formę drewnianego chodaka, który w poznańskiej gwarze jest znany pod nazwą okulok. W takich butach poznańscy robotnicy Zakładów Metalowych im. Józefa Stalina pracowali i wyszli na ulice 28 czerwca 1956 r.
Stukot poznańskich okuloków stał się jednym z symboli Poznańskiego Czerwca, dlatego też uwieczniono go pod postacią statuetki.
Zgłoś swojego bohatera
W konkursie mogą wziąć udział osoby lub organizacje, które swoją działalnością wyróżniają się zaangażowaniem w pracę na rzecz drugiego człowieka, całego społeczeństwa i przyszłości.
Kandydata na nagrodę może zgłosić każdy. Wystarczy wejść na stronę Stukot'56 (stukot56.pl) i wypełnić formularz zgłoszeniowy. W formularzu należy wpisać swoje dane, wybrać kategorię, temat i uzasadnić swój wybór.
Kandydatów można zgłaszać do 17 czerwca 2024.
Organizatorzy i mecenasi nagrody
Organizatorem konkursu Stukot'56 jest Wielkopolskie Muzem Niepodległości z siedzibą w Poznaniu.
Mecenasami nagrody są: Miasto Poznań, H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych sp z o.o, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Mecenasem Gali jest Grupa Międzynarodowych Targów Poznańskich. Gala wręczenia nagród odbywa się w targowej "Iglicy", która jest symbolem i jednocześnie niemym świadkiem wydarzeń Czerwca "56.