Obrońca jednego z oskarżonych w procesie "dziesięciu", który odbył się po Poznańskim Czerwcu 1956 r. Przez całą swoją karierę adwokacją bronił słabszych i tych, którzy odważyli się przeciwstawić bezwzględnej władzy. Jako jeden z nielicznych nie okazywał strachu.

Trwają zapisy na V Ogólnopolską Konferencję poświęconą pamięci o wydarzeniach 28 czerwca 1956 r. Konferencja obejmować będzie zagadnienia związane z Poznańskim Czerwcem, okresem stalinowskim w Polsce i upamiętnianiem tych czasów. Chętni do udziału w wydarzeniu mogą się zgłaszać tylko do 25 kwietnia 2025 r. Liczba miejsc jest ograniczona.

W czerwcu 1956 roku miała zaledwie 21 lat, gdy została świadkiem i uczestnikiem poznańskich walk o wolność i godność. W tym czasie pracowała jako pielęgniarka w dzisiejszym szpitalu im. Raszei na Jeżycach. Wychodząc rankiem 28 czerwca po swojego ojca na dworzec i widząc zbierający się tłum ludzi, nie wiedziała, że sama stanie się częścią tych wydarzeń.

Z ogromnym smutkiem informujemy, że 28 marca 2025 roku zmarła Aleksandra Kozłowska-Siejek, uczestniczka Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Pogrzeb Aleksandry Kozłowskiej-Siejek odbędzie się w czwartek 3 kwietnia 2025 roku o godzinie 14.30 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.

Tylko do 30 marca (niedziela) szkoły mogą się zgłaszać do testu wiedzy o Poznańskim Czerwcu '56. To kolejna edycja, w której uczniowie szkół podstawowych i ponadpostawowych mogą pochwalić się swoją wiedzą na temat pierwszego zrywu robotniczego.

Pierwszy dzień wiosny przywiódł do Poznania nie tylko ciepłe promienie słońca, ale także wspomnienia o tych, dzięki którym możemy korzystać z piękna Poznania. Od 21 marca można zapisać się na kolejną edycję Biegu Pamięci Poznańskiego Czerwca '56. Tradycyjnie trasa poprowadzi uczestników przez stare zakłady HCP, szczególnie ważne w historii poznańskiego powstania. Liczba miejsc na bieg jest ograniczona, dlatego warto już teraz zastanowić się nad udziałem.

Aleksandra Banasiak, bohaterka Poznańskiego Czerwca 1956 r. obchodziła swoje 90. urodziny. Z tej okazji życzenia złożył jej Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.

Pracownicy Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 odwiedzili w okresie przedświątecznym kombatantów i uczestników wydarzeń z 1956 roku. Podczas wizyty złożyli świąteczne życzenia, przekazali przygotowane przez dzieci oraz młodzież ze szkół i przedszkoli kartki świąteczne, a także wręczyli paczki ze słodkimi upominkami.

Na cmentarzu w Konarzewie zainaugurowano XVII edycję akcji "Światełko dla Czerwca'56" przy grobie Stanisławy Sobańskiej, jednej z tramwajarek związanych z Poznańskim Czerwcem. W wydarzeniu uczestniczyli lokalni przedstawiciele władz, uczniowie z nauczycielami oraz kombatant Andrzej Sporny, prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956.

Przed nami XVII edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Światełko dla Czerwca '56", którą już od dziewięciu lat organizuje Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Uroczysta inauguracja XVII edycji Akcji "Światełko dla Czerwca "56" odbędzie się 21 października 2024 roku o godzinie 11.00 na cmentarzu parafialnym w Konarzewie  (powiat poznański, gmina Dopiewo), przy grobie Stanisławy Sobańskiej - Przybylskiej,  jednej z "Trzech Tramwajarek", postaci-symboli Poznańskiego Czerwca 1956.

Liczba wyników na stronie
10
Strona 1 2 3 4