Sztuka komiksowa o fantastycznych krainach

Od dziś do 13 kwietnia miłośnicy komiksu i magicznych krain będą mogli odkrywać wiodące do nich portale w Bibliotece Uniwersyteckiej. Wszystko to w ramach 8. Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej, którego tematem przewodnim będzie fantastyka w krajowym wydaniu. W programie przewidziane są: konferencja naukowa, prelekcje, spotkania autorskie, warsztaty i giełda. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Narysowane koziołki "trytają" z obu stron tablicę, na której widnieje nazwa festiwalu. Tło jest mocno żółte. - grafika artykułu
Od dziś aż do niedzieli Poznań stanie się stolicą sztuki komiksowej.

Od kameralnego wydarzenia do czterodniowego festiwalu

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej od lat gromadzi pasjonatów literatury graficznej oraz rysunku. Wydarzenie organizowane jest przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu we współpracy z poznańskimi uczelniami i środowiskiem twórców powieści graficznej.

Tegoroczna edycja skupi się na wątkach fantastycznych - zarówno tych z przeszłości, jak i współczesnych. Bo fantastyka jako taka jest obecna w polskim komiksie od dekad. A w wieku XXI stała się jednym z najważniejszych trendów w sztuce graficznej, o czym szerzej opowiedzą zaproszeni na wydarzenie goście.

Historia Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej zaczyna się tak naprawdę 10 maja 2014 roku, kiedy w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu został zorganizowany pierwszy Dzień Darmowego Komiksu - mała, jednodniowa impreza nawiązująca do tradycji międzynarodowego Free Comic Book Day, podczas którego fani komiksu dostają darmowe publikacje.

Sam festiwal odbywa się od 2018 roku, w formule rozszerzonej wpierw do trzech, a następnie czterech dni.

Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy w tym roku?

Dwa pierwsze dni to tradycyjnie konferencja naukowa, organizowana wspólnie z Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM, ściągająca do Poznania badaczy komiksu z całego kraju, a także spoza jego granic. W tym roku temat przewodni brzmi: "Rysunkowe światy wyobrażone. Fantastyka w polskim komiksie". O wysoki poziom merytoryczny konferencji zadbają m.in. profesorowie Adam Rusek - historyk komiksu, i Wojciech Birek - twórca, krytyk i tłumacz. A i można będzie liczyć na cenne spojrzenie z zewnątrz dzięki udziałowi Tomáša Prokůpeka, komiksologa z Czech.

Dwa kolejne dni to klasyczne wydarzenie festiwalowe z prelekcjami podzielonymi na bloki tematyczne (w tym manga, superhero, postapo czy horror), spotkaniami autorskimi, wystawami, warsztatami i giełdą. I w tym przypadku perspektywę polską poszerzą goście z zagranicy - Niemiec, Czech, Słowacji, Łotwy, Węgier, USA czy Tajlandii.

Warto też wspomnieć, że to, co wyróżnia poznański festiwal spośród innych, to darmowe publikacje: zarówno zeszyty sprowadzane na tę okazję z USA, jak i przygotowywane specjalnie na wydarzenie ziny polskich i zagranicznych twórców. W wyznaczonej strefie autografów możliwe będzie zdobycie podpisów od cenionych rysowników, scenarzystów i wydawców komiksów z Polski i zagranicy.

Szczegółowy program oraz lista zaproszonych gości są dostępne na stronie internetowej Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

AK, IZ