Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

W najbliższych dniach stolica Wielkopolski po raz kolejny stanie się centrum naukowych i artystycznych inspiracji. Dziś rozpoczyna się 28. edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Tegoroczna odsłona skupi się na znaczeniu odpowiedzialności w nauce, sztuce i codziennym życiu. W programie znalazło się blisko 300 wydarzeń, w tym warsztaty, wykłady, prezentacje, gry i stoiska naukowe. Festiwal potrwa do 12 kwietnia.

Plakat promujący Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, który odbędzie się od 4 do 12 kwietnia 2025 roku. Kolorystyka plakatu jest niebiesko-biała z geometrycznym wzorem w tle. Centralnie umieszczony biały prostokąt z dużym napisem 'ODPOWIEDZIALNOŚĆ' w niebieskim kolorze. - grafika artykułu
Poznań po raz 28. stanie się centrum naukowych i artystycznych inspiracji.

Organizatorzy podkreślają, że w dobie dynamicznych zmian społecznych i technologicznych myśl przewodnia tegorocznego festiwalu "odpowiedzialność" nabiera coraz większego znaczenia.

Główna część programu będzie miała formę stacjonarną, ale nie zabraknie także propozycji online.

Co zaplanowano w ramach tegorocznej edycji?

W programie znalazło się blisko 300 wydarzeń. Oficjalne rozpoczęcie zaplanowano na poniedziałek 7 kwietnia o godzinie 12:00 w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, w Pałacu Działyńskich. Wystąpi wówczas między innymi prof. Michał Bogdziewicz z Centrum Biologii Lasu, który przedstawi wykład "Gdy słońce ustawia zegar lasu - fenomen lat nasiennych". Prowadzący przybliży zjawisko lat nasiennych - cyklicznego owocowania drzew, które ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania ekosystemów leśnych. Mechanizm ten wpływa na populacje zwierząt, procesy regeneracyjne lasów oraz ekologię globalną.

Już następnego dnia, 8 kwietnia, festiwalowe zajęcia zawitają na Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. To wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajniki medycyny, zdrowia i odpowiedzialności za życie - zarówno swoje, jak i innych.

W programie znajdzie się między innymi: wykład o mechanizmach uzależnień, warsztaty o wpływie codziennych wyborów żywieniowych na zdrowie i planetę, zajęcia o komunikacji i świecie osób wysoko wrażliwych oraz neuroatypowych czy odpowiedzialne wykorzystanie robotów i technologii w terapii. To będzie dzień pełen wiedzy, praktycznych umiejętności i inspirujących odkryć.

W tym samym dniu Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty muzyczne, podczas których uczestnicy zanurzą się w fascynujący świat dźwięków, wspólnego śpiewania, grania i tworzenia muzyki. To będzie niepowtarzalna okazja, by poczuć radość płynącą ze wspólnego muzykowania i przekonać się, że każda nuta, każdy rytm i każda chwila spędzona razem w muzycznej przestrzeni to lekcja współpracy i wzajemnego słuchania.

W Oddziale Polskiej Akademia Nauk w Poznaniu, a dokładniej w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku, 9 kwietnia odbędą się wydarzenia, podczas których będzie można zobaczyć pary, wulkany, konstrukcje i destrukcje z udziałem ciekłego azotu, zgłębić tajemnice biologii i odkryć powstawanie nowych leków, dowiedzieć się, jak wyglądały dawne księgi: papirusowa, gliniana i woskowa, rozpracować chromosomy i tajemnice kodu genetycznego, a także zajrzeć do sekretnych komnat Pałacu otwieranych tylko tego dnia.

Ponad 100 wydarzeń na Morasku

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to także wydarzenia na kampusie Morasko! Zlokalizowane tam wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają dzieci, młodzież i osoby dorosłe 11 kwietnia.

W ich programach znajdują się różnorodne propozycje - łącznie ponad setka wydarzeń. Warsztaty oferowane przez Wydział Archeologii UAM sprawią, że uczestnicy przeniosą się w czasie i odkryją tajemnice wczesnośredniowiecznej Polski czasów Bolesława Chrobrego.

Na Wydziale Biologii UAM na interaktywnym wykładzie zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące zanieczyszczenia środowiska farmaceutykami oraz metalami ciężkimi. Z kolei naukowcy z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM opowiedzą, jak być odpowiedzialnym w Internecie: jak skutecznie korzystać z narzędzi do weryfikacji fałszywych informacji tekstowych oraz sfabrykowanych materiałów audiowizualnych.

Cyfrowy świat, tajniki negocjacji i wyjątkowy koncert

W tym samym dniu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbędzie się wydarzenie, które otworzy uczestnikom oczy na świat cyfrowych decyzji. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, jak nasze wybory zakupowe wpływają na środowisko i społeczeństwo, odkryć tajniki negocjacji, a nawet poznać kulisy tego... jak influencerzy sterują naszymi decyzjami.

Zakończeniem 28. edycji wydarzenia będzie wyjątkowy koncert, który odbędzie się 12 kwietnia w Auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wystąpią dwa zespoły: Orkiestra Akordeonowa AkoPoznań pod dyrekcją Piotra Paszkiewicza i Seweryna Ottona z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Orkiestra Kameralna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod batutą Aleksandra Grefa. Na wszystkich gości czeka niesamowita muzyczna podróż - przez klasykę, film, aż po tango, a poszczególnymi przystankami będą utwory Piazzolli, Zubickiego, Brahmsa, Williamsa i Bregovicia.

Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności, a bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie Bilety24.pl.

Prawda, że zapowiada się interesująco? A to tylko ułamek wszystkich propozycji!

Szczegółowy harmonogram festiwalu dostępny jest na stronie internetowej festiwalu, w zakładce z programem organizatorów - wystarczy kliknąć w nazwę uczelni lub instytucji, aby pobrać plik PDF z pełnym programem wydarzeń.

AK