Najbardziej fantastyczny mural w Poznaniu

Stolica Wielkopolski zyskała nowy, niezwykły mural, który pojawił się na ścianie pawilonu nr 6 na Międzynarodowych Targach Poznańskich - dokładnie od strony ul. Bukowskiej. Malowidło przedstawia postacie z różnych fantastycznych uniwersów i powstało w ramach konkursu organizowanego z okazji 25-lecia Pyrkonu, festiwalu, który ma już swoje stałe miejsce w kalendarzu poznańskich imprez. Autorką zwycięskiego projektu jest Oliwia Kruszka.

Wielki mural z wizerunkiem różnych fantastycznych postaci i napisem "25 lat Pyrkonu", umieszczony na ścianie jednego z budynków MTP. - grafika artykułu
Na ścianie pawilonu nr 6 na MTP pojawił się nowy mural z okazji 25-lecia Pyrkonu, fot. materiały organizatora.

Z osiedlowej szkoły na Międzynarodowe Targi Poznańskie

Początki Pyrkonu sięgają 2000 roku. Wtedy to odbyła się pierwsza edycja wydarzenia, które zgromadziło około 500 osób w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Łozowej 77 w Poznaniu. Kameralna impreza z roku na rok się rozrastała zarówno pod względem liczby uczestników, jak i zajmowanej powierzchni.

Krokiem milowym był rok 2011, kiedy została podjęta decyzja o przeniesieniu Pyrkonu ze szkół na Dębcu (bo oprócz podstawówki przy ul. Łozowej swoje budynki udostępniły też inne placówki) na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Obecnie festiwal zajmuje większość powierzchni targowych, a rokrocznie przybywa na niego kilkadziesiąt tysięcy fanów fantastyki. W zeszłym roku odnotowano rekordową frekwencję - wydarzenie odwiedziło prawie 60 tys. osób.

Dziś jest to największa tego typu impreza w Polsce i jedna z największych w Europie.

Duch festiwalu, magia i radość na ścianie pawilonu

Jesienią zeszłego roku, aby uczcić okrągły jubileusz, organizatorzy zorganizowali konkurs na projekt muralu, który miał oddawać ducha Festiwalu Fantastyki Pyrkon - jego wartości, pasję oraz festiwalową wspólnotę Pyrkonowiczów. Miał on także pokazywać Pyrkon jako wydarzenie magiczne i pełne radości, powiązane z fantastycznymi miejscami lub postaciami, a zarazem osadzone w przestrzeni Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Na konkurs wpłynęło 87 prac, które jury oceniało pod kątem walorów artystycznych, oryginalności i zgodności z tematyką konkursu, a także atrakcyjności i kreatywności. Oprócz wyłonienia zwycięskiego projektu Oliwii Kruszki przyznane zostały cztery wyróżnienia. Zdobyły je prace Dominiki Sakowskiej, Kamili Szwemberg i Stanisława Niziołka, Bartosza Kiersztana oraz Martyny Starczewskiej.

Zwycięski mural ma około 11,5 metra wysokości i ponad 21 metrów szerokości. Utrzymany jest w charakterystycznych kolorach festiwalu - fioletowym i limonkowym. Znalazły się na nim fantastyczne postacie z różnych uniwersów.

Malowidło wykonała firma Mur-ALL z Poznania. Prace trwały cztery dni. Od 2 kwietnia mural można już podziwiać na budynku MTP.

Tymczasem wielkimi krokami zbliża się 23. edycja festiwalu: do wydarzenia zostało dokładnie 65 dni! Bilety są już dostępne na stronie Pyrkonu.

Tam też sukcesywnie będą się pojawiać wszelkie informacje na temat planowanych atrakcji oraz odwiedzających festiwal gości. Warto śledzić ją na bieżąco.

AK