Spacery po Trakcie Królewsko-Cesarskim

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a okazji do tego typu aktywności w naszym mieście nie brakuje. Dla miłośników zwiedzania Poznańskie Centrum Dziedzictwa przygotowało wyjątkową ofertę bezpłatnych wycieczek. Dzięki nim można odkryć najciekawsze miejsca w stolicy Wielkopolski, jak i te mniej znane zakątki. Spacery będą trwać przez cały sierpień.

Kolorowy plakat z nazwą wydarzenia "Lato na Trakcie Królewsko-Cesarskim" i niebieskim tłem. W prawej części duże żółte japonki. - grafika artykułu
Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza na bezpłatne spacery po Trakcie.

Podróż w czasie i nocne atrakcje

Wyprawy skupią się na głównych obszarach Traktu Królewsko-Cesarskiego, czyli Ostrowie Tumskim, Starym Mieście oraz Śródmieściu. Na zwiedzających czekają specjalnie opracowane trasy tematyczne śladami dziedzictwa przyrodniczego w centrum historycznego miasta. Z okazji 10-lecia Bramy Poznania przewodniczki i przewodnicy z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa przygotowali także spacery m.in. po Śródce, niewielkiej dzielnicy, skrywającej w sobie wielką historię, dziesiątki wyjątkowych miejsc, klimatyczne knajpki i... jeden z najsłynniejszych polskich murali.

Stamtąd będzie można udać się na Ostrów Tumski, jedyną zachowaną w Poznaniu wyspę na Warcie. To najstarsza część miasta, miejsce nieco odrealnione, wyłączone z gorączki codziennego życia. Jak zachęcają przewodnicy z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa: wzniosła duchowość sąsiaduje tu ze swojskością, a kameralność wąskich uliczek - z wielką historią początków Polski.

Godną uwagi atrakcją jest też spacer wieczorny po wnętrzach poznańskiej katedry. Żeby poznać jej fenomen, trzeba będzie wyruszyć w podróż w czasie, do wieków średnich, które - jak się okazuje - wcale nie były takie ciemne. Zwiedzający odkryją intrygujący świat średniowiecznych wyobrażeń podczas nocnego spaceru po gotyckich wnętrzach, które będą eksplorować za pomocą światła latarek. Dowiedzą się m.in. co katedra ma wspólnego z nieboskłonem i architekturą francuską, jakie niezwykłe zastosowanie może mieć typowy kwadrat i czym jest cegła-palcówka.

Brzmi zachęcająco, prawda? A to tylko niewielka część przygotowanych przez organizatorów atrakcji.

Harmonogram wycieczek:

  • 3 sierpnia godz. 17:00 Zielone wyspy Poznania: Parki - spacer. Start centralna część parku Chopina.
  • 9 sierpnia godz. 20:00 Katedra: instrukcja obsługi - spacer. Start plac przed katedrą. Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Bramie Poznania od 02.08.24.
  • 10 sierpnia godz. 17:00 Spacer po Trakcie: Śródmieście. Start przy fontannie na placu Wolności.
  • 17 sierpnia godz. 17:00 Spacer Poznańskim Szlakiem Kobiet. Start plac przed katedrą na Ostrowie Tumskim.
  • 24 sierpnia godz. 17:00 Spacer po Trakcie: Stare Miasto. Start u zbiegu ulic Wodnej i Świętosławskiej. Spacer tłumaczony na PJM.
  • 31 sierpnia godz. 17:00 Spacer po Trakcie w języku ukraińskim: Śródka. Start przed muralem na Śródce.

Czas trwania: 90-120 minut. Wstęp wolny, niebiletowany (wyjątek - spacer "Katedra").

Liczba uczestników jest ograniczona do 30 osób, decyduje kolejność zgłoszenia.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich spacerów znajdują się na stronie internetowej Traktu. 

AK