Kino plenerowe w Poznaniu

Kolejną ciekawą formą spędzania letnich wieczorów na świeżym powietrzu jest kino plenerowe. W Poznaniu, tak jak w poprzednich latach, wiele miejsc oferuje seanse pod chmurką. W repertuarach dostępne są zarówno nowsze produkcje, jak i klasyka kina. Filmy będą wyświetlane przez cały sierpień w różnych lokalizacjach.

Galeria zdjęć przedstawia ludzi siedzących na leżakach i oglądających film na dużym ekranie rozstawionym na dziedzińcu Urzędu Miasta. - grafika artykułu
Kino plenerowe #NaWolnym.

Oferta jest na tyle różnorodna, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Projekcje będą odbywać się w centrum miasta, jak i w nieco dalszych lokalizacjach. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych miejscówek. W większości z nich seanse są bezpłatne.

Kino #NaWolnym...

Czyli na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim - to miejscówka w samym centrum miasta.

Seanse odbywają się w każdy piątek i są darmowe.

2 sierpnia, godz. 21:30 "Mój piękny syn"

Film opowiada historię rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. To opowieść o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pierwszy tak szczery, prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei.

Uwaga! Ze względu na warunki atmosferyczne dzisiejszy seans kina #NaWolnym został odwołany. Pokaz odbędzie się w innym terminie. Szczegóły wkrótce na stronie wydarzenia na Facebooku.

9 sierpnia, godz. 21:30 "Aftersun"

Sophie (Celia Rowlson-Hall) rozmyśla o chwilach wspólnej radości i osobistej nostalgii po wakacjach spędzonych z tatą dwadzieścia lat wcześniej. Czas spędzony z ojcem Calumem (Paul Mescal) w tureckim kurorcie jest wciąż żywy w jej pamięci. Wspomnienia prawdziwe i wyimaginowane, wypełniają luki między nagraniami z jej miniDV, gdy próbuje porównać obraz ojca, jaki zapamiętała z tym, którego nigdy tak naprawdę nie poznała.

16 sierpnia, godz. 21:30 "Anatomia upadku"

Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który nurtuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie jest oczywiste i brzmi: "Czy to zrobiła?". 

23 sierpnia, godz. 21:00 "Cudowny chłopak. Biały ptak"

Minęło kilka lat od wydarzeń znanych z "Cudownego chłopaka". Julian usunięty ze szkoły za niekoleżeńskie traktowanie małego Auggiego, próbuje odnaleźć się w liceum. Rozgoryczony, wściekły na cały świat, nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Na życzliwość reaguje niechęcią. Nie umiejąc sobie poradzić z poczuciem winy izoluje się od szkolnej społeczności. Jego nieco ekscentryczna babcia wie jednak, że każdy zasługuje na drugą szansę. Postanawia podzielić się z Julianem poruszającą historią swojej młodości. Jej niezwykłe losy są dowodem na to, że ten kto ma w sercu odwagę, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka potrafi dokonać rzeczy, o które sam by siebie nie podejrzewał. Czy ta niezwykła historia miłości i walki o przetrwanie odmieni Juliana?

30 sierpnia, godz. 21:00, "Strefa interesów" + prelekcja

Komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolf Höss i jego żona Hedwiga próbują ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu. Seansowi towarzyszyć będzie prelekcja.

Kino na Fyrtlu

To miejscówka znajdująca się przy. ul. Pleszewskiej 1 w Galerii Posnania. Pokazy odbywają się w każdą środę obok fontanny przed wejściem do Food Fyrtla. 

Seanse są darmowe. Początek zawsze o godz. 21.30.

7 sierpnia "The Bodyguard"  

Frank Farmer (Kevin Costner) jest zawodowym ochroniarzem, jednym z najlepszych w swoim fachu. Rachel Marron (Whitney Houston) jest aktorką i piosenkarką, jedną z największych gwiazd Hollywood. Od pewnego czasu ktoś wysyła anonimy z pogróżkami pod adresem Rachel. Jej najbliżsi współpracownicy postanawiają wynająć profesjonalistę do jej ochrony. Ich wybór pada na Franka Farmera.  

14 sierpnia "Millerowie"

David Burke jest małym dealerem narkotyków. Pewnego dnia zostaje pobity i okradziony z całego towaru. Na domiar złego, jego szef wysyła go do Meksyku na ogromny przemyt. David dobrze wie, że strażnicy na granicy USA i Meksyku nie poddają kontroli rodzin, które podróżują wozami turystycznymi. Składa propozycje swojej znajomej Rose i dwójce nastolatków, aby Ci udawali jego rodzinę. Czy ten plan się uda?  

21 sierpnia "Magic Mike: Ostatni taniec"

Zeszłoroczna premiera, która rozgrzała ekrany kin."Magic" Mike Lane (Tatum) powraca na scenę po długiej przerwie. Jego internes upadł, dlatego powrócił na Florydę, żeby pracować jako barman. Udaje się do Londynu, gdzie poznaje tajemniczą milionerkę. Czy z tego połączenia wybuchnie ogień?  

28 sierpnia "Sok z Żuka"  

Do domu zamieszkanego przez małżeństwo duchów wprowadzają się nowi właściciele. Ich ekstrawaganckie i nowoczesne podejście do życia nie odpowiada tradycyjnym, prawowitym gospodarzom. Córka państwa Deetz okrywa na stychu makietę miasta, w której żyje podstępny i obrzydliwy upiór - Beetlejuice. Wystarczy powiedzieć jego imię trzy razy, a na pewno wypędzi z rezydencji każdego niechcianego gościa.

Wieczory filmowe nad Rusałką

Pokazy odbywają się w każdy piątek o godz. 21 w urokliwej scenerii nad jeziorem Rusałka przy ul. Golęcińskiej. Wszystkie seanse są bezpłatne.

2 sierpnia "Helmut Newton. Piękno i Bestia"

Bohaterki kultowych portretów Helmuta Newtona nareszcie mają możliwość, aby przedstawić własną interpretację życia i twórczości tego kontrowersyjnego artysty.

9 sierpnia "Baby Broker"

Sang-hyun i jego przyjaciel Dong-soo żyją skromnie, prowadząc małą pralnię i dorabiając na plebanii. Pewnej ulewnej nocy w oknie życia pojawia się niemowlę. Przekonani, że po porzuconego chłopca nikt się nie zgłosi, Sang-hyun i Dong-soo planują sprzedać go parze, która nie może mieć własnych dzieci. Kiedy wszystko wydaje się ustalone, niespodziewanie zjawia się matka dziecka.

16 sierpnia "Na rauszu"

Opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi - przez cały dzień, również w pracy...

Także w innych miejscach Poznania odbywają się mniejsze, bardziej kameralne pokazy filmowe.

Seans na Strzeszynie

Kino plenerowe rozstawi się na boisku sportowym przy ulicy Krajeneckiej w ramach Festiwal Literackiego Streszyn. Start seansu o godzinie 21.00. Wstęp bezpłatny. 

7 sierpnia "To nie jest kraj dla starych ludzi"

Na zakończenie lata organizatorzy zapraszająna film braci Coen, "To nie jest kraj dla starych ludzi", oparty na powieści CormacaMcCarthy'ego. Ten nagrodzony Oscarem thriller to brutalna i hipnotyzująca opowieść o losie, moralności i przemocy, z niezapomnianymi kreacjami Javiera Bardema i Tommy'ego Lee Jonesa. To kino, które nie tylko trzyma w napięciu, ale i skłania do głębokich refleksji.   

Kino plenerowe w Muzie

Seanse w plenerze (z tym że płatne) oferuje także Kino Muza - odbywają się ona na letnim tarasie w oryginalnej formule silent cinema. Publiczność zostanie zaopatrzona w słuchawki, pozwalające cieszyć się pełnią dźwięków pod gołym niebem. Repertuar można sprawdzić na stronie Kina Muza. Tam też można zamówić bilety lub kupić je na miejscu w kasie. Cena biletu to 16 zł.

Warto wspomnieć, że Kino Muza powstało w Poznaniu w roku 1908, gdzie do dzisiaj nieprzerwanie funkcjonuje pod adresem Św. Marcin 30, co czyni je jednym z najstarszych kin w Europie.

W roku 2019 przeszło gruntowną przebudowę, której efektem jest nowoczesny trzysalowy obiekt o najwyższym standardzie projekcji filmowych.

Nowe wnętrza nawiązują do tradycji oraz historii kina, a każda z sal zachowuje swój indywidualny charakter. Przestrzeń jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 AK