Miasteczko Powstańcze - w hołdzie bohaterom z Wielkopolski
Znaczenie niepodległościowego zrywu Wielkopolan
Powstanie, które wybuchło 27 grudnia 1918 r., było jedyną tak dużą, udaną insurekcją w naszej historii - doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.
Polacy domagali się przywrócenia ziem włączonych do zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Iskrą, która wznieciła zryw, był przyjazd do Poznania polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego J. Paderewskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali prawie całą Wielkopolskę. Insurekcja zakończyła się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze. Na jego mocy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową zostały rozszerzone na front powstańczy. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.
Bardzo ważny był też wydźwięk moralny osiągniętego zwycięstwa. Wielkopolanie dali rodakom sygnał, że poniesiony trud w walce o ojczyznę można przypieczętować zdecydowanym sukcesem.
Od kilku lat władze samorządowe Poznania i regionu promują ten bohaterski zryw niepodległościowy. Nie znaczy to oczywiście, że wcześniej nikt nie pamiętał albo starał się zbagatelizować czy zminimalizować znaczenie Powstania dla kraju, który dopiero co odzyskał niepodległość w 1918 roku. Być może jednak brak środków, pomysłu lub zainteresowania polityki władz poprzedniej epoki nie pozwolił na odpowiednie zaangażowanie w promocję wydarzeń, które miały tak duży wpływ na losy Polski po zakończeniu I wojny światowej.
Więcej o znaczeniu powstania można przeczytać na stronie organizatora.
Odwiedziny w szpitalu polowym i zapach grochówki
Dwudniowe wydarzenie, realizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego podczas Jarmarku Świątecznego na MTP, tradycyjnie już rozpoczyna okres grudniowego świętowania zwycięskiego Powstania.
Historia Wielkopolskiej Insurekcji jest tematem przewodnim Miasteczka i to ona tworzyć będzie niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Wzmacniają ją elementy scenograficzne, związane z tamtą epoką, girlandy świetlne oraz przemawiające do wyobraźni rekonstrukcje historyczne.
Zwiedzający poczują klimat przeszłości, tworząc własną przypinkę z kokardą powstańczą, będą mogli też zobaczyć szpital polowy, salonik i pocztę powstańczą oraz wojskową kuchnię. Nie zabraknie w niej aromatycznego, rozgrzewającego bezalkoholowego grogu powstańczego oraz smacznej, dodającej sił grochówki.
Tradycyjnie już podczas wydarzenia rozdane zostaną uczestnikom flagi powstańcze. Organizatorzy zachęcają, by dumnie powiewały z okien domów 27 grudnia podczas Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, potwierdzając, że niezmiennie pamiętamy o bohaterskich przodkach.
Koncerty, warsztaty i inne atrakcje
Wiele atrakcji adresowanych jest do najmłodszych. Należą do nich warsztaty kaligrafii, zaplatania warkoczy, haftu oraz "Hobby Horse" z torem przeszkód. Niezapomnianych przygód i emocji dostarczy "Escape Room" (Pokój Zagadek), w którym chętni zmierzą się z różnymi zadaniami i wyzwaniami.
W czasie dwóch intensywnych dni odbędą się liczne koncerty oraz przedstawienia. W sobotę o godzinie 17:00 wystąpią Oskar Cyms i Carla Fernandes, a w niedzielę będzie można wysłuchać największych hitów zespołu Lady Pank w wykonaniu Małej Lady P. Na niedzielę zaplanowany został również koncert niespodzianka. Organizatorzy już ogłosili, że na scenie zaprezentuje się AudioFeels. Grupa, która kilka lat temu zrewolucjonizowała scenę muzyczną, wprowadzając unikalne brzmienie a cappella, pochodzi z Poznania i od lat zachwyca swoją oryginalnością.
Kolejnymi propozycjami spędzenia czasu są: kurs pierwszej pomocy przeprowadzany podczas warsztatów w ramach "tajnych kompletów" oraz powstańcze koło fortuny z atrakcyjnymi nagrodami dla zwycięzców. To wspaniała okazja dla wszystkich miłośników historii, by poszczycić się swoją wiedzą, ale także ją poszerzyć, zdobyć nowe umiejętności oraz poznać powstańcze ciekawostki.
Wszystkie atrakcje przewidziane w ramach wydarzenia są bezpłatne.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń można znaleźć na naszym wortalu, który jest poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu, oraz na stronie organizatora na Facebooku.
Godziny funkcjonowania Miasteczka Powstańczego:
- Sobota 12:00 - 19:00
- Niedziela 12:00 - 18:00
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym tematyka zwycięskiego zrywu jest bliska, do odwiedzenia Miasteczka i spędzenia czasu w radosnej, pełnej powstańczych emocji atmosferze.
AK