Muzeum PRL-u zaprasza na podróż w czasie

Polska Ludowa przestała istnieć w 1989 roku. Oznacza to, że rośnie już kolejne pokolenie, które zna ją wyłącznie z opowieści rodziców i dziadków. Teraz będzie można jej doświadczyć w Muzeum PRL, które powstało w samym sercu Poznania. Nowa poznańska atrakcja to nie tylko ekspozycja składająca się z przedmiotów codziennego użytku, ale również szeroka oferta warsztatów, gier i zabaw.
"Nasza oferta skierowana jest zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców czy dziadków. Zapraszamy również turystów i turystki z Polski i z zagranicy" - mówi Anna Jurga, współzałożycielka Muzeum PRL.
Czy wiecie, że...
kiedyś istniał zawód telefonistki Poczty Polskiej, która łączyła rozmowy międzymiastowe? (I tak, zazwyczaj były to panie). Dziś nam się to wydaje dziwne, ale w czasach PRL-u był to element codzienności, podobnie jak kilometrowe kolejki po chleb.
Jak to działało? Trzeba było wykręcić numer centrali międzymiastowej, podać nazwę miasta i numer abonenta, a telefonistki łączyły się z centralą w danym mieście, gdzie kolejna pani z międzymiastowej wybierała numer abonenta. Potem następowało sakramentalne: "Proszę czekać, będzie rozmowa". Po zakończeniu rozmowy należało o tym poinformować panią z centrali, jeśli nie chcieliśmy zapłacić zbyt wysokiego rachunku.
Dziś zawód ten odszedł do lamusa, jak i wiele innych elementów tej epoki, o których będziecie mogli posłuchać (a wiele z nich zobaczyć na własne oczy), odwiedzając nową atrakcję.
Meblościanka z epoki i gramofon
Muzeum PRL powstało przy ul. Żydowskiej 4, tuż przy Starym Rynku. Celem jego działalności jest przybliżenie realiów życia codziennego w Polsce Ludowej - zarówno osobom, które pamiętają ten czas, jak i młodszym pokoleniom znającym go jedynie z opowieści.
Wśród eksponatów nie zabraknie przedmiotów codziennego użytku: sprzętów domowych takich jak słynna pralka Frania czy zabawek i kaset magnetofonowych. Wiele rzeczy i pamiątek dla młodego pokolenia może wydać się naprawdę zaskakujących. Wszystkie te przedmioty znajdą swoje miejsce w meblościance z epoki, która jest częścią zrekonstruowanego mieszkania sprzed kilku dekad.
Sama siedziba muzeum jest nietuzinkowa. Kamienica należy do Cechu Rzemiosł Metalowych Elektrotechnicznych i Motoryzacyjnych w Poznaniu. Przetrwało w niej mnóstwo detali a także całkiem sporych pamiątek PRL, takich jak zachowana w oryginalnym stanie sala posiedzeń z mównicą. Ta ostatnia jest kompletnie wyposażona w mikrofon i... gramofon.
https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=1407
Interaktywne doświadczenia i scenariusze edukacyjne
Muzeum PRL to nie tylko eksponaty, ale również interaktywne doświadczenia, pozwalające lepiej zrozumieć codzienne życie i kulturę tamtego okresu. Warsztaty, gry i zabawy umożliwią "dotknięcie" przeszłości.
Muzeum zaprasza zwiedzających indywidualnych i grupy zorganizowane. Dla grup szkolnych powstał specjalny scenariusz edukacyjny, w planach są także lekcje historii dla dzieci.
"Dla dorosłych to może być podróż sentymentalna, a dla młodszych podróż do czasu, gdy nie było Internetu, a za YouTube służył telewizor, często czarno-biały, w którym nadawane były dwa kanały" - zachęca Maja Blumska, druga z osób stojących za Muzeum PRL.
Informacje organizacyjne
Atrakcja jest dostępna od wtorku do niedzieli, od godziny 10 do 18. Cennik biletów i kontakt dostępne na stronie: prlmuzeum.pl.
Muzeum PRL-u jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-18:00. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej placówki.
Rezerwacje instytucjonalne (szkoły, przedszkola) oraz grupowe - info@prlmuzeum.pl, tel. 603 090 206.
AK
Zobacz również

Jazz, flamenco i soul, czyli koncert Buiki

World Flower Show, czyli najpiękniejsze kwiaty świata

Gdzie na wakacje z poznańskiej Ławicy?
