Wybitna reżyserka teatralna i filmowa, wieloletnia dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, w latach 1989-1990 kierowała Ministerstwem Kultury i Sztuki, w 2013 roku otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Poznania. Izabella Cywińska odeszła w wieku 88 lat.

W okresie świąteczno-noworocznym nadal będzie można podziwiać miasto z perspektywy młyńskiego koła na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Atrakcja zostaje aż do 7 stycznia. Czynna będzie także w Boże Narodzenie, Sylwestra i Nowy Rok.

Radni przyjęli "Plan Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań do roku 2040". To długoterminowa wizja, zawierająca konkretne cele w zakresie poprawy transportu na jej obszarze. Plan określa kierunki rozwoju transportu publicznego i prywatnego, które pozwolą połączyć oczekiwania mieszkańców i obecne wyzwania stojące przed Poznaniem i metropolią. 

W środę, 27 grudnia przypada 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, obchodzonego po raz trzeci jako święto państwowe. Oprócz oficjalnych uroczystości na mieszkańców czeka również inscenizacja historycznego przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego, grupy rekonstrukcyjne i śpiewanie piosenek powstańczych. 

Podczas czwartkowej sesji radni przegłosowali budżet Poznania na 2024 rok. Choć jego przygotowanie było trudnym zadaniem, dokument zapewni Miastu odpowiedzialną politykę finansową i dalsze możliwości rozwoju.

Elewacja jednego z bloków mieszkalnych na Zawadach zyskała nową, plastyczną oprawę. Powstał pierwszy w stolicy Wielkopolski mural infograficzny na temat pragnień dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. To jednocześnie apel do poznaniaków i poznanianek, by decydowali się tworzyć dla nich rodziny zastępcze. 

Mieszkańcy Poznania będą mogli wkrótce korzystać z usługi ePłatności w aplikacji i serwisie mObywatel 2.0. Będzie można w niej zapłacić podatek od nieruchomości oraz opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.   

Na poznaniaków i gości, przebywających w naszym mieście w okolicach świąt czeka niespodzianka. Jarmark bożonarodzeniowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie można odwiedzać nie do piątku, lecz soboty, 23 grudnia. Przypominamy też, że kiermasz świąteczny na placu Wolności trwa aż do 7 stycznia. 

Na osoby, które odwiedzą w czwartek poznańską Śródkę, czeka atrakcyjne widowisko - Korowód Anielski. Uczestnicy marszu, wśród których będą uczniowie wszystkich śródeckich szkół, odwiedzą z prezentami instytucje mieszczące się w sąsiedztwie, a także udekorują choinkę i odśpiewają kolędy. 

Ponad 300 km dróg w stolicy Wielkopolski przeskanował specjalny samochód wyposażony w kamerę 360 stopni. Zebrane dane pomogą ustalić, gdzie znajdują się nośniki reklamowe oraz ile ich jest. Ułatwi to późniejszą egzekucję przepisów uchwały krajobrazowej.

Od wtorku, 19 grudnia przyjmowane są zgłoszenia do startu w 16. PKO Poznań Półmaratonie. W biegu, który odbędzie się w kwietniu, będzie mogło pobiec maksymalnie 10 tysięcy biegaczy. Zapisy odbywają się online poprzez formularz dostępny na stronie imprezy.

Rusza akcja charytatywna, organizowana przez Fundację Tzu Chi oraz Miasto Poznań. Wsparcie o łącznej wartości miliona złotych trafi przed świętami do potrzebujących mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Najpiękniejsze pieśni świąteczne wypełnią kościoły stolicy Wielkopolski w ramach XVI edycji Poznańskiego Kolędowania. Festiwal rozpocznie się już 20 grudnia. Gwiazdą wieczoru otwarcia będzie zespół Mazowsze. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy. W tym roku kolędowanie poświęcone jest pamięci Jerzego Kurczewskiego, założyciela i wieloletniego dyrygenta Poznańskiego Chóru Chłopięcego.

"Ludzie dialogu" - tak brzmi hasło przewodnie tegorocznego Kalendarza Trzech Religii. To wyjątkowa publikacja, która pomaga ludziom różnych wiar i kultur poznać się nawzajem. Już od 18 grudnia będzie dostępna bezpłatnie w różnych miejscach na terenie Poznania i na stronie misyjne.pl.

Wspólne śpiewanie kolęd, ubieranie choinki, warsztaty pieczenia i dekorowania pierników, a także koncerty, spektakle, fireshow i jarmark bożonarodzeniowy - to wszystko czeka w najbliższych dniach na poznańskich fyrtlach.  

PKP i Miasto Poznań zamierzają podpisać porozumienie dotyczące przebudowy dworca kolejowego. O tym, jak będzie wyglądał jego nowy gmach, a także otaczająca go przestrzeń, zadecydują wyniki konkursu. Dworzec ma być wygodny, funkcjonalny i przyjazny dla wszystkich pasażerów - dlatego Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu przygotowuje analizy przestrzenne. Przedstawiła radnym koncepcję funkcjonalną nowego dworca kolejowego. 

Wyjątkowe świeczki, mydelniczki, ozdoby świąteczne, ekologiczne termofory czy fartuchy z symbolami Poznania - to tylko niektóre propozycje świątecznych prezentów, jakie można będzie kupić już w sobotę, na kiermaszu poznańskich organizacji ekonomii społecznej. 

Liczba wyników na stronie
30