Zespół Mazowsze wystąpi na Poznańskim Kolędowaniu

Najpiękniejsze pieśni świąteczne wypełnią kościoły stolicy Wielkopolski w ramach XVI edycji Poznańskiego Kolędowania. Festiwal rozpocznie się już 20 grudnia. Gwiazdą wieczoru otwarcia będzie zespół Mazowsze. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy. W tym roku kolędowanie poświęcone jest pamięci Jerzego Kurczewskiego, założyciela i wieloletniego dyrygenta Poznańskiego Chóru Chłopięcego.

Zespół Mazowsze wystąpi na Poznańskim Kolędowaniu - grafika artykułu
Zespół Mazowsze wystąpi na Poznańskim Kolędowaniu, fot. archiwum PZLPiT "Mazowsze".

- O Poznaniu mówi się, że jest stolicą polskiej chóralistyki. I jestem głęboko przekonany, że tak jest. Niedawno w stolicy Wielkopolski odbyło się Grand Prix Polskiej Chóralistyki, w ramach którego do Poznania zjechały najlepsze zespoły z kraju. Teraz zaczynamy Poznańskie Kolędowanie i to z przytupem, bo już jutro w farze wystąpi zespół Mazowsze - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta. 

W czasie festiwalu w poznańskich świątyniach wystąpią chóry mieszane, dziewczęce, chłopięce, dziecięce, młodzieżowe, akademickie, senioralne, jak i zespoły wokalne. Obok kolęd w tradycyjnych aranżacjach zaprezentują one przed publicznością także świąteczne pieśni w rzadziej spotykanych wersjach - ludowych, gospelowych, jazzowych, operowych czy kameralnych. 

20 grudnia o godz. 19:15 festiwal otworzy koncert specjalny. W poznańskiej farze wystąpi Poznański Chór Chłopięcy pod batutą Jacka Sykulskiego, a także znany na całym świecie zespół Mazowsze ze specjalnym świątecznym repertuarem. Podczas koncertu obok najpiękniejszych polskich kolęd artyści zaprezentują również najbardziej znane utwory z różnych zakątków świata.

Po raz pierwszy w historii w ramach festiwalu wystąpi także gość z zagranicy - Chór Chłopięcy z niemieckiego miasta Halle. Zespół zaprezentuje się podczas wspólnego koncertu z Poznańskim Chórem Chłopięcym i Poznańskim Chórem Katedralnym. Wydarzenie odbędzie się w kościele franciszkanów na Wzgórzu Przemysła 20 stycznia, o godz. 19:15.

- Kolędowanie z natury jest pewnego rodzaju wędrówką, dlatego postanowiliśmy nasz festiwal rozmieścić w różnych, czasami bardzo odległych zakątkach miasta. Staramy się wychodzić poza centrum, żeby mieszkańcy osiedli także mogli uczestniczyć w naszych wydarzeniach - mówi Jacek Sykulski, dyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego i organizator festiwalu.

Podczas tej edycji na poznaniaków czeka łącznie aż 18 koncertów. Kolejne odbędą się: 26 i 30 grudnia oraz 5, 6, 7, 12, 13, 14, 20 i 21 stycznia w świątyniach w różnych częściach Poznania oraz w Hali Widowiskowo-Sportowej "Nowa Concordia" w Szamocinie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.poznanskiekoledowanie.com.

Pamięci wybitnego poznaniaka Stolica Wielkopolski od wielu dziesięcioleci kojarzona jest z chóralistyką. To między innymi za sprawą - Jerzego Kurczewskiego, założyciela i wieloletniego dyrygenta Poznańskiego Chóru Chłopięcego oraz twórcy jedynej w Polsce szkoły chóralnej. W roku 2024 roku przypada 100. rocznica jego urodzin, dlatego organizatorzy postanowili przybliżyć mieszkańcom jego sylwetkę, dedykując mu 16. edycję festiwalu. 

W szczytnym celu
Jak co roku, na wszystkie wydarzenia wstęp dla publiczności jest bezpłatny. Organizatorzy zachęcają jednak, aby wpłacić datek na rzecz Antka i Franka Barczaków. To bliźniaki, które urodziły się przedwcześnie - w 31. tygodniu ciąży. Franek cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe i wymaga kosztownej rehabilitacji, natomiast Antek nie ma wykształconej małżowiny usznej prawego ucha i potrzebuje pieniędzy na operację. 

Wszystkie pieniądze z wpłat zostaną przeznaczone rzecz chłopców. Szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na stronie festiwalu: https://www.poznanskiekoledowanie.com/

JZ