Poznaniacy i poznanianki sprzątają świat

Tradycyjnie już poznaniacy i poznanianki mogą wspólnie z przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi i współpracownikami uporządkować swoją najbliższą okolicę. W stolicy Wielkopolski tegoroczne Sprzątanie Świata trwa rekordowo długo - rozpoczęło się na początku miesiąca, a zakończy 22 września. W środę i czwartek chętni uporządkują brzegi Warty. Natomiast finał ogólnopolskiej akcji odbędzie się 21 września nad Jeziorem Kierskim. Na uczestników czeka wiele atrakcji.

Zdjęcie przedstawia ręce w gumowych rękawiczkach, należące do ludzi stojących w okręgu. W środku tego koła leżą worki ze śmieciami. - grafika artykułu
Tradycyjnie już poznaniacy i poznanianki mogą wspólnie z przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi i współpracownikami uporządkować swoją najbliższą okolicę

Miasto Poznań od wielu lat uczestniczy w akcji Sprzątanie Świata, której ogólnopolskim koordynatorem od 1994 r. jest Fundacja Nasza Ziemia. Inicjatywa ma swoje korzenie w Australii i przywędrowała do naszego kraju właśnie na początku lat 90. Odtąd co roku, w trzeci weekend września, organizowane jest wspólne sprzątanie na terenie całej Polski. 

Celem akcji nie jest jedynie usunięcie odpadów, ale również - a może przede wszystkim, wzmacnianie świadomości ekologicznej społeczeństwa co do skutków zaśmiecania i skali zjawiska. W tym roku akcji przyświeca hasło "Na straży Czystej Ziemi".

Poznaniacy porządkują swój kawałek świata

Tegoroczna poznańska akcja Sprzątanie Świata jest wyjątkowa z kilku względów. Istotną zmianą w porównaniu do ubiegłych lat są ramy czasowe, które z jednego weekendu wydłużyły się do trzech tygodni. Osoby, które razem ze swoją grupą chcą posprzątać teren ogólnodostępny, znajdujący się w granicach miasta, nadal mogą zgłaszać się do Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP. Każda ekipa może liczyć na przekazanie worków i rękawiczek oraz odbiór zebranych śmieci (tradycyjnie zajmie się tym spółka Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu). 

- Wziąć udział w akcji może dosłownie każdy - zarówno szkoły, firmy czy wspólnoty mieszkaniowe, jak i mała ekipa przyjaciół. Każda grupa, która się zgłosi, jest tak samo ważna bez względu na liczebność, ponieważ czysty Poznań to nasza wspólna sprawa - mówi Monika Nowotna, zastępczyni dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania. 

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj. Z uwagi na nową formę akcji będzie on aktywny aż do 15 września. Dokonując zgłoszenia należy wskazać: 

  • datę przeprowadzenia akcji, 
  • teren, który zostanie uporządkowany (w tym przypadku działa zasada "kto pierwszy, ten lepszy" - dlatego warto zgłosić się jak najszybciej), 
  • dokładne współrzędne miejsca, w którym pozostawione zostaną worki z odpadami (punkty te muszą posiadać dogodny dojazd, umożliwiający dotarcie do nich ciężkim sprzętem), 
  • liczbę uczestników (od tego zależy liczba przekazanych worków i rękawiczek). 

Asortyment będzie wydawany w Wydziale Gospodarki Komunalnej UMP - ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. Po zgłoszeniu się do akcji, każdy lider grupy (osoba zgłaszająca) otrzyma automatyczną wiadomość mailową potwierdzającą udział w akcji, a w późniejszym czasie wiadomość ze szczegółowymi informacjami organizacyjnymi.

Więcej informacji na temat akcji udzielają pracownicy WGK, pod numerami telefonu 61 878 55 58 oraz 885 980 015. Przydatne szczegóły można znaleźć także na stronie internetowej.

Zobacz, gdzie sprzątają

W tym roku poznanianki i poznaniacy mają do swojej dyspozycji nowoczesne narzędzie - ogólnodostępną mapę akcji, umożliwiającą śledzenie działań wszystkich grup, które wezmą w niej udział. Wprowadzane są na nią tereny, które zostaną uporządkowane oraz punkty, w których pozostawione będą worki z zebranymi odpadami. Mapa jest na bieżąco aktualizowana. Jest ona dostępna tutaj.

- To nowoczesne narzędzie ma służyć w pierwszej kolejności uczestnikom oraz koordynatorom, ale dostęp do niej ma każdy mieszkaniec. Dzięki temu może on sprawdzić, czy jego najbliższa okolica zostanie uporządkowana w ramach akcji. Jeżeli nie, może on wziąć sprawy w swoje ręce, jeśli tak - przyłączyć się do swoich sąsiadów - mówi Filip Suchecki z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, główny koordynator akcji. 

Mapa powstała po to, by ułatwić koordynację akcji, w tym działania uczestników w terenie oraz systematyczny odbiór i zagospodarowanie zebranych śmieci. Narzędzie zostało stworzone z inicjatywy Urzędu Miasta Poznania - Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa, a także Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. 

WARTA Warta posprzątania

W środę i czwartek (11 i 12 września), w godz. 11-15, poznaniacy i poznanianki już po raz 3. posprzątają wspólnie tereny wokół Warty i nie tylko (w ramach dwóch poprzednich edycji obszar nadrzeczny został oczyszczony z ponad 3 ton odpadów). Jak tłumaczą organizatorzy akcji, w tym roku oprócz tradycyjnego porządkowania brzegów rzeki, część wydarzenia zostanie przeprowadzona na terenie Szacht - dawnych cegielni, które teraz są miejscem odpoczynku dla wielu osób. - Nie tylko bowiem WARTA warta jest posprzątania - zaznaczają. 

Pierwszego dnia akcji uczestnicy doprowadzą do porządku tereny na lewym brzegu Warty. Miejsca zbiórki znajdować się będą w parku Szelągowskim na Plaży Miejskiej oraz w okolicach Mostu Lecha. Chętni do sprzątania Szacht zbiorą się w czwartek w okolicy punktu widokowego przy stawie Edy. W wyznaczonych miejscach na uczestników czekać będą: worki, rękawice, chwytaki... jednym słowem wszystko to, co niezbędne do sprzątania, a także stoiska edukacyjne. Dzień pełen wrażeń uzupełnią ekologiczne quizy i konkursy z nagrodami. 

- Fundacja Nasza Ziemia wystawi certyfikaty uczestnictwa w 31. edycji Akcji Sprzątanie świata. Po sprzątaniu zaprosimy do naszej strefy chill z leżakami i poczęstunkiem - zachęcają organizatorzy akcji. 

Grupy zainteresowanie porządkowaniem brzegów Warty oraz terenu wokół Szacht, mogą zgłaszać się mailowo pod adresem: akcja@sprzatanieswiata.pl.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku

Piknik nad Jeziorem Kierskim - nurkowie w akcji

Finał ogólnopolskiej akcji, a zarazem jej podsumowanie na skalę całego kraju, odbędzie się w sobotę, 21 września na terenie Plaży Parkowej nad Jeziorem Kierskim. 

- To właśnie w Poznaniu Fundacja Nasza Ziemia przy współpracy z Miastem Poznań postanowiła podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w akcji i swoim zaangażowaniem oraz ciężką pracą uczynili najbliższe otoczenie czystszym i piękniejszym - dla siebie, Poznania, Polski i Planety - mówi Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania. - To wielkie święto ekologii, na które już teraz bardzo serdecznie zapraszamy! - dodaje. 

Główną osią wydarzenia będzie podwodne sprzątanie dna jeziora z udziałem nurków, natomiast z brzegu będą ich wspierać harcerze oraz każdy chętny uczestnik imprezy. Atrakcji będzie jednak znacznie więcej. Rozstawione zostanie m.in. miasteczko ekologiczne z mnóstwem konkursów i niespodzianek oraz strefą relaksu. W programie znalazły się też: pokaz zdrowego żywienia, regaty Optymistów i parada jachtów. Na zakończenie imprezy wystąpi zespół Jose Torres & Havana Dreams.

AJ