Trwa rekrutacja na studia o prostym języku

Tylko do 30 września br. trwa rekrutacja na studia podyplomowe "Prosty język w instytucjach publicznych". To okazja, żeby nauczyć się, jak tworzyć proste, jasne i klarowne komunikaty dla każdego odbiorcy. Z tej oferty mogą skorzystać szczególnie pracownicy i pracownice instytucji publicznych, takich jak urzędy, banki czy służby.  

Widok z góry na gmach Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na ul. Fredry 10. Wokół budynki CK Zamek, Teatru Wielkiego i Urzędu Wojewódzkiego. - grafika artykułu
Do 30 września można zapisać się na kolejną edycję studiów o prostym języku.

Prosty język w instytucjach publicznych to kierunek, który w ciągu dwóch lat wykształcił dwie grupy pracowników i pracownic, zajmujących się komunikacją. Jest to miejsce dla tych, którzy z jednej strony chcą tworzyć teksty zgodne z regułami prostej polszczyzny, z drugiej zaś weryfikować inne teksty w taki sposób, aby były one zrozumiałe.  

Głównym mottem studiów jest to, aby zachować zdrowy rozsądek, który jest najlepszym prostojęzycznym doradcą. 

Tryb studiów 

Studia są w całości prowadzone zdalnie, wyjątkiem jest konferencja kończąca rok akademicki, podczas której studenci będą mogli podzielić się tym, co udało im się wprowadzić w swojej jednostce w trakcie studiów.  

Nauka trwa dwa semestry, 180 godzin, z czego jedynie 6 godzin poświęcono wykładom teoretycznym. Resztę czasu zaplanowano na zajęcia praktyczne, z analizą faktycznych przykładów upraszczania języka. 

Zajęcia prowadzą profesorowie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich celem jest to, żeby wskazać, jak pisać poprawnie, ale też prosto i zrozumiale. Ważnym elementem studiów są zajęcia w zupełności poświęcone dostępności - zarówno komunikacyjnej, jak i cyfrowej.  

Rekrutacja 

Zapisy na studia wciąż trwają! Do 30 września można się na nie zarejestrować przez internetowy system rekrutacji UAM

Więcej informacji o kierunku Prosty język w instytucjach publicznych znajduje się na stronie internetowej kierunku

Pytania na temat rekrutacji i samego kierunku możnakierować do p. Barbary Walkowiak, tel. 61 829 45 34. 

Współpraca z UMP i PCSS 

Kierunek Prosty język w instytucjach publicznych został uruchomiony dwa lata temu. Jego powstanie było możliwe dzięki współpracy pomiędzy Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza a Urzędem Miasta Poznania. Językoznawcy z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Urzędu Miasta Poznania mają dostęp do specjalnego programu "Proste Pismo", który stworzyli informatycy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Program jest z jednej strony bazą materiałów, z drugiej działa jak słownik, a po wdrożeniu mechanizmu sztucznej inteligencji daje możliwość automatycznego uproszczenia tekstu. 

Dzięki tej współpracy, 27 sierpnia 2024 r. Prezydent Jacek Jaśkowiak podpisał zarządzenie, które zobowiązuje pracowników i pracownice Urzędu Miasta Poznania do tego, aby stosowali prosty język w komunikacji z odbiorcami.  

Zapisy na studia podyplomowe z prostego języka są zatem świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą podnieść swoje kompetencje i tworzyć dostępne instytucje publiczne. 

PP