Cyfrowy test w poznańskich szkołach

Poznańscy uczniowie i nauczyciele biorą udział w wielkim cyfrowym teście. Sprawdzają m.in. umiejętność bezpiecznego i wydajnego korzystania z internetu, mediów społecznościowych czy narzędzi biurowych. Czekają na nich także dodatkowe kursy oraz możliwość wygrania cennego sprzętu. W poniedziałek swoją wiedzę sprawdzała młodzież z VIII LO.

Zdjęcie przedstawia mężczyzn podpisujących dokumenty. - grafika artykułu
Porozumienie o współpracy pomiędzy urzędem miasta a organizującym test Związkiem Cyfrowa Polska zostało zawarte w poniedziałek w VIII Liceum Ogólnokształcącym. W imieniu miasta dokument podpisał Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP

Sprawdzian to efekt współpracy Miasta Poznania i Związku Cyfrowa Polska. Celem akcji jest podnoszenia kompetencji uczniów i nauczycieli. 

IT Fitness Test odbywa się w Polsce już po raz trzeci. Przystąpienie do niego jest całkowicie bezpłatne, a na najlepszych czekają nagrody. Co więcej, każdy uczestnik otrzymuje certyfikat swoich umiejętności cyfrowych. 

Jak wylicza Michał Kanownik, prezes organizującego inicjatywę Związku Cyfrowa Polska, na test składa się kilka części przekrojowo sprawdzających całą najbardziej istotną wiedzę cyfrową. - Uczniowie i nauczyciele zmierzą się z pytaniami z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego, mediów społecznościowych oraz narzędzi biurowych. Nie brakuje podstawowych zagadnień związanych z umiejętnościami wyszukiwania i analizy danych w internecie, a także bardziej zaawansowanych zadań z pogranicza programowania - mówi.

- To wszystko umiejętności, które stanowią dziś podstawę w życiu zawodowym. Ale są także kluczowe w codziennym życiu osobistym. Sprawdzając je, uczniowie dowiadują się, z czym świetnie sobie radzą, a nad czym muszą jeszcze popracować. My natomiast analizujemy te wyniki i przygotowujemy rekomendacje dla całego polskiego systemu oświaty - przekonuje Michał Kanownik.

Miasto dostrzega rolę kompetencji cyfrowych

Władze Poznania mogły się przekonać czym jest IT Fitness Test podczas czerwcowej wizyty wiceminister edukacji Katarzyny Lubnauer w Zespole Szkół Zawodowych Nr 6. Uczniowie z "Lelewela" podeszli wówczas do testu, a wiceprezydent miasta Mariusz Wiśniewski zapowiadał, że jesienią Poznań mocniej zaangażuje się w działania promujące sprawdzian.

- We współczesnym świecie kompetencje cyfrowe są ogromnie ważne, a specjaliści IT są poszukiwani na rynku pracy - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dlatego będziemy zachęcać uczniów i uczennice poznańskich szkół, by rozwijali swoje umiejętności w tym zakresie i odkrywali świat nowych technologii. 

Porozumienie o współpracy pomiędzy urzędem miasta a organizującym test Związkiem Cyfrowa Polska zostało zawarte w poniedziałek w VIII Liceum Ogólnokształcącym. W imieniu miasta dokument podpisał Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP. 

- Podnoszenie kompetencji cyfrowych naszych mieszkańców i urzędników to kluczowy krok w budowaniu konkurencyjności lokalnej gospodarki oraz wzmocnieniu odporności na zagrożenia cyberbezpieczeństwa - podkreśla dyrektor. - Wprowadzając nowoczesne rozwiązania, inwestujemy w przyszłość naszego miasta i jego mieszkańców. Dlatego też badamy obecny poziom tych umiejętności, aby skutecznie planować działania - dodaje Michał Łakomski.

Po krótkiej części oficjalnej uczniowie "ósemki" przystąpili do testu, a najlepsi otrzymali nagrody.

- Bardzo się cieszę, że uczniowie poznańskich szkół wzięli udział w projekcie, który bada kompetencje cyfrowe - przyznaje Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP. -  W dzisiejszym świecie jest to jedna z najważniejszych umiejętności potrzebnych, by odnaleźć się na rynku pracy i odnieść w nim sukces zawodowy.

Sprawdzian potrwa jeszcze półtora miesiąca

Inicjatywę wspierają Minister Cyfryzacji, Minister Edukacji, a także Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Aby sprawdzić swoją wiedzę cyfrową, wystarczy wejść na stronę https://itfitness.eu/pl/, wypełnić krótki kwestionariusz i przystąpić do testu. Wielkie cyfrowe testowanie potrwa do końca października. Na początku listopada poznamy wyniki tegorocznego sprawdzianu.