Teatr latem? Tylko w Zamku!

Na program Wakacji na dworze w CK Zamek składają się przede wszystkim spektakle teatralne, ale też przeróżne warsztaty, seanse w Kinie Pałacowym oraz animacje i zabawy dla najmłodszych.

Ubraną na pomarańczowo animatorkę otaczają dzieci, niektóre są ubrane w skrzydła motyla. Sama animatorka ma na głowie kapelusz, do którego przyklejone są motyle z papieru. Dzień jest pogodny, zabawa odbywa się w parku, wokół drzew. - grafika artykułu
"Łowca na tropie owadów", fot. Joanna Płóciennik

Proponowany przez CK Zamek letni program kulturalny dla dzieci inspirowany jest "klimatem zamkowego dworu i zabawy na zewnątrz". To, jak przekonują organizatorzy,  "cykl wydarzeń, które zachęcą uczestniczki i uczestników do odkrywania tajemnic natury, poszukiwania przygód i obcowania ze sztuką!". 

Pierwszy proponowany spektakl w ramach Wakacji na dworze to Czyja to walizka Teatru Form Wielu z Płocka, który zagrany zostanie 9 lipca na Dziedzińcu Zamkowym. Teatr powstał 10 lat temu, założyli go bracia Jarzyńscy - Przemysław i Łukasz. Ten drugi jest reżyserem spektaklu. Co jeszcze wiemy o propozycji? To, jak czytamy w zapowiedzi wydarzenia, "przezabawna historia pełna iluzji i magii. Magii teatru lalek, która mieści się w walizce obszernej jak nasza wyobraźnia". Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 3. roku życia.

Wśród propozycji jest także Detektyw Pozytywka Teatru Żelaznego, który do Poznania przyjedzie z Katowic. Reżyserem spektaklu, który powstał na podstawie dobrze znanych małym czytelnikom tekstów Grzegorza Kasdepke, jest Grzegorz Eckert. Tytułowy detektyw wraz z przyjaciółmi wyrusza w świat pełen przygód. Wspólnie rozwiązują zagadki, odkrywając jednocześnie, że z każdym problemem można się uporać, ale warunkiem jest pozytywne podejście. Spektakl łączy grę aktorską z planem lalkowym (te, zwanymi "dziełami sztuki" przygotował Rafał Budnik). Detektywa Pozytywkę zobaczymy 16 lipca, również na Dziedzińcu Zamkowym.

Tam też później pokazane zostaną widzom w wieku 6+ spektakle Pinokio Teatru Mer z Łodzi oraz Łowca na tropie owadów Fundacji Sztuka Ciała z Warszawy. Historię wyrzeźbionego z drewna pajaca (choć to wielkie uproszczenie, bo postać ta jest wielowymiarowa) kojarzą wszyscy. Warto jednak zaznaczyć, że spektakl grany jest w czterech technikach lalkowych, z muzyką i piosenkami Marcina Truszczyńskiego. Z kolei Łowca na tropie owadów to propozycja sensoryczna, która swoją premierę miała w sierpniu ubiegłego roku w Ogrodzie Jordanowskim na Mokotowie. Twórcy spektaklu zachęcają do poznania świata ponad 4 milionów gatunków owadów. W zaproszeniu na wydarzenie przekonywali, że świat tych zwierząt "pełen jest zwyczajów i doświadczeń, które nie mieszczą się w ludzkich głowach". Widzowie zmierzą się z takimi pytaniami jak m.in.: czy odpędzałbyś od stołu muchę swojej wielkości, czy łatwo przyszłoby ci zabicie komara albo czy motyl twojego wzrostu budziłby zachwyt, czy lęk? Kostiumy (malowane farbami akrylowymi) przygotowała Katarzyna Wróbel. W jednej z rozmów poprzedzających premierę wyjaśniała, że "nie chodzi tylko o zaprojektowanie, tak jak krawiec potrafi skroić piękną sukienkę, ale połączenie elementów, a potem dobranie takich barw, żeby dodatkowo wydobyć tę strukturę, fakturę materiałów".

Lista warsztatów jest również imponująca! W programie zajęcia tańca kreatywnego Ranne ptaszki i Tajemnice zielonego lasu dla dzieci w wieku 3-5 lat, warsztaty ceramiczne Sowy  i Słońce czy Letni las w słoiku Fundacji Art Cluster albo Upcyklingowy konik na patyku. Nie zapominajcie też o kinie! Seanse dla dzieci w ramach cyklu Poranki dla dzieci - w soboty i niedziele o g. 12.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Wakacje na dworze
  • CK Zamek
  • 9.07‒6.08
  • więcej: tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024