Od wtorku, 30 stycznia do piątku, 2 lutego na MTP odbywać się będą Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma 2024. To już 32. edycja tej imprezy, która tym razem odbędzie się pod hasłem "Zielona przyszłość budownictwa".

"Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!" - to hasło tegorocznej zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał już dziś! Wiele atrakcji przygotowały dwa największe lokalne sztaby - Ławica i Politechnika Poznańska.

Pod koniec stycznia rozpocznie się realizacja ważnej inwestycji dla mieszkańców północno-zachodniej części Poznania. Powstaną wiadukty, dzięki którym znikną uciążliwe przejazdy kolejowe na ulicach Lutyckiej i Golęcińskiej. W pierwszej kolejności wykonawca wprowadzi czasową organizację ruchu w rejonie ul. Lutyckiej. Zmiany będą obowiązywać od wtorku, 30 stycznia.

Infrastruktura dla rowerzystów poprawi komunikację w rejonie skrzyżowania przy AWF. Nowe drogi powstaną po obu stronach ul. Królowej Jadwigi między tym skrzyżowaniem a mostem Królowej Jadwigi, a także na odcinkach ul. Strzeleckiej i Kazimierza Wielkiego. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

26 stycznia obchodzony jest Dzień Transplantacji. Tego dnia w 1966 r. miał miejsce pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki od zmarłego dawcy. Od tego czasu w kraju przeszczepiono już ponad 40 tysięcy różnych narządów. 

Mimo że najbliższy weekend zdominuje prawdopodobnie 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, warto zwrócić uwagę również na inne wydarzenia odbywające się od piątku do niedzieli. 

W przyszłym roku w stolicy Wielkopolski otwarty zostanie Poznań CityLab. To miejskie laboratorium innowacji, w którym rozwijane będą projekty oparte o sztuczną inteligencję czy uczenie maszynowe. W jego powstanie zaangażowane są uczelnie, jednostki badawcze i fundacja, z którymi Miasto podpisało w czwartek list intencyjny.   

Mammografia, rentgen klatki piersiowej, sprawdzenie gęstości kości - to tylko niektóre bezpłatne badania, jakie będą czekać na poznanianki i poznaniaków w niedzielę, podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzień wcześniej będzie można zobaczyć ekologiczny spektakl.

Dodatkowe tramwaje wyjadą w niedzielę, 28 stycznia na poznańskie torowiska. Będą to historyczne wagony, które "wzmocnią" linię 6. Aby nimi podróżować, nie trzeba będzie kupować biletu - wystarczy wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy znajdujących się w pojazdach.

W tym roku ferie w Wielkopolsce rozpoczną się 12 i potrwają do 25 lutego. Już teraz warto jednak pomyśleć o zimowym wypoczynku dla dzieci. Propozycje spędzania wolnego czasu dla młodych poznaniaków i poznanianek przygotowały miejskie instytucje kultury i sportu. 

Barbara Wysoczańska, Lucinda Riley i Kristin Hannah - to autorki, których książki były najczęściej wypożyczane z Biblioteki Raczyńskich w ubiegłym roku. Na liście znalazł się również Ryszard Ćwirlej, autor kryminałów, których akcja dzieje się w Poznaniu.

1393 kamery, ponad 9 tysięcy skutecznych interwencji i 144 zatrzymanych przestępców - to podsumowanie pracy zespołu operatorów monitoringu miejskiego w 2023 roku. System działających całą dobę kamer zwiększa skuteczność strażników miejskich i policjantów, a dzięki temu także bezpieczeństwo poznanianek i poznaniaków.

Trwa nabór do programu Kawka Bis, pozwalającego otrzymać dofinansowanie na wymianę tzw. kopciuchów. Warto się pospieszyć. Jest wielu chętnych. Poza tym od stycznia posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania grozi kara grzywny.

Wśród tegorocznych licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Poznania i regionu nie brakuje ciekawych ofert. Będzie można wcielić się w opiekuna zwierząt w ZOO, przeżyć przygodę na torze wyścigowym, spędzić dzień z czołgiem Abrams albo wylicytować hydrant przypominający... Jurka Owsiaka.

Historyczne kostki brukowe ze Starego Rynku, spotkanie z koziołkami czy limitowane karty PEKA - to tylko niektóre fanty przekazane przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.  W tym roku zbiórka odbywa się pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!".

W niedzielę obchodzimy Dzień Babci, a dzień później swoje święto będą mieli Dziadkowie. Najbliższy weekend to więc idealne święto na to, by razem z nimi posłuchać najpiękniejszych arii z operetek, pójść na koncert kolęd czy wybrać się do teatru.

W niedzielę i poniedziałek w Poznaniu, tak jak w całej Polsce, obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka. W Poznaniu mieszka niemal 150 tysięcy seniorów. Miasto przygotowało dla nich kompleksowe wsparcie i wiele propozycji na spędzenie wolnego czasu. 

Za trzy miesiące powróci Next Fest Music Showcase & Conference. Przedstawiono kolejnych artystów, którzy wystąpią na przyszłorocznej edycji. Do Łony, Magdaleny Ostrowskiej, czy Kacperczyka dołączają między innymi Kaśka Sochacka i Oskar Cyms. Karnety dostępne są w sprzedaży. 

Jak w ciągu zaledwie kilku lat stolica Wielkopolski zmieniła się z konserwatywnego miasta w najbardziej przyjazne miejsce dla społeczności LGBT+ w Polsce? Czy da się przenieść dobre poznańskie praktyki do innych miast? O tym rozmawiano podczas dyskusji w Lokum Stonewall, w której wziął udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Liczba wyników na stronie
30