Dzień Babci i Dziadka

W niedzielę i poniedziałek w Poznaniu, tak jak w całej Polsce, obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka. W Poznaniu mieszka niemal 150 tysięcy seniorów. Miasto przygotowało dla nich kompleksowe wsparcie i wiele propozycji na spędzenie wolnego czasu. 

Na zdjęciu tort z napisem: kochanym Dziadkom, obok napis: dzień babci i dziadka - grafika artykułu
Obecnie w Poznaniu mieszka ok. 150 tysięcy seniorów

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzone są od lat 21 i 22 stycznia. Poznań miał swój duży udział w powstaniu tego zwyczaju - w 1965 roku Ryszard Danecki, redaktor "Expressu Poznańskiego" zamówił w cukierni hotelu Merkury tort, którym obdarował Mieczysławę Ćwiklińską, popularną aktorkę. Wręczając jej 21 stycznia słodki upominek, zażartował, że Dzień Babci to dawna poznańska tradycja. Sprawa nabrała ogólnopolskiego rozgłosu, a hotel przygotował specjalne marcepanowe torciki z ozdobnym napisem "Dla babci", po które ustawiały się kolejki. 

Obecnie w Poznaniu mieszka ok. 150 tysięcy seniorów (w wieku 60+), z których większość ma wnuki. GUS podaje, że w 2022 roku było ich dokładnie 142 462 - to ponad jedna czwarta wszystkich poznaniaków. Seniorów przybywa - od 2000 r. ich liczba zwiększyła się o 36%. Przeważają kobiety, których w 2022 r. było 86 703. Mężczyzn w tym wieku było 55 759. 

Niezależnie od płci, wszyscy seniorzy i seniorki mogą korzystać ze zróżnicowanego wsparcia, jakie oferuje im Miasto. 

Nie tylko Viva Senior

Najbardziej znanym projektem jest Poznań Viva Senior. To zbiór licznych bezpłatnych usług dla starszych poznaniaków i poznanianek. W 2023 roku w ramach pakietu wykonano ponad 26 tys. różnych usług. Wśród propozycji jest m.in. "Taksówka dla Seniora", czyli bezpłatne przejazdy do urzędu, na cmentarz albo do specjalistycznej placówki medycznej na umówioną wizytę, "Złota Rączka", czyli pomoc przy drobnych, domowych usterkach czy "Mobilna pielęgnacja stóp", czyli bezpłatna usługa kosmetyczna, a także "Mycie okien w domach seniorów". Starsi mieszkańcy Poznania mogą też skorzystać z "Porządkowania nagrobków" na dwóch miejskich cmentarzach, a także z bezpłatnego transport na terenie miejskich nekropolii.

Seniorzy mogą też odebrać Poznańskie Pudełko Życia, skorzystać z usługi "Książka dla Seniora", czyli dostarczania do domu książek, audiobooków, filmów z zasobów Biblioteki Raczyńskich. W Poznaniu działa również Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, bezpłatnie udostępniająca potrzebującym niezbędne urządzenia. Więcej informacji na stronie poznan.pl.zdrowie.

Poza pakietem Viva Senior Miasto przygotowało również wiele innych programów wsparcia. Starsi mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski mogą więc za darmo zaszczepić się przeciwko grypie (w ubiegłym roku zdecydowało się na to nieco ponad 2 tys. osób) czy skorzystać z Punktu Opieki Farmaceutycznej, by upewnić się co do przyjmowanych leków. 

Aktywni seniorzy i seniorki

Starsi mieszkańcy Poznania mogą aktywnie spędzać swój wolny czas. Miejscem, które powstało specjalnie dla nich, jest Centrum Inicjatyw Senioralnych. Może do niego przyjść każda osoba zainteresowana tym, co Miasto proponuje swoim starszym mieszkańcom. Centrum jest otwarte codziennie od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16, przy ul. Mielżyńskiego 24. Jego pracownicy wskażą, dokąd się udać, żeby nauczyć się obsługi komputera, gdzie i jak otrzymać wsparcie socjalne, kto organizuje potańcówki, wyjście do kina czy nordic walking. Kontakt z CIS jest możliwy pod numerem tel. 61 847 21 11, warto też zajrzeć na stronę centrumis.pl

Wiadomości dla seniorów znajdują się także w miesięczniku informacyjnym "Senioralny Poznań", wydawanym przez Wydawnictwo Miejskie Posnania we współpracy z Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Miejską Radą Seniorów. Gazeta zawiera przygotowywaną przez CIS "Tytkę Seniora" - dodatek, w którym zamieszczane są informacje na temat oferty poznańskich instytucji i firm skierowanej do starszych mieszkańców Poznania. W maju ubiegłego roku ruszył pilotażowo projekt Srebrny Fyrtel - inicjatywa realizowana przez Miejską Radę Seniorów w Poznaniu oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych. Srebrny Fyrtel stanowi przestrzeń dedykowaną osobom w wieku dojrzałym, które chcą aktywnie uczestniczyć m.in. w kulturalnej ofercie miasta i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami. Planowana jest kontynuacja projektu.

W stolicy Wielkopolski aktywnie działa kilkadziesiąt klubów seniora. To nieformalne grupy, często tworzone spontanicznie i prowadzone przez samych seniorów, choć najczęściej wspierane przez jednostki, przy których powstają. Szczegółowe informacje o poznańskich klubach seniora można znaleźć w Centrum Inicjatyw Senioralnych. Działa też "Trener Senioralny", z którego co roku korzysta ponad 3 tys. poznanianek i poznaniaków, a  Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji w styczniu uruchomią zapisy na nowe cykliczne zajęcia "Seniorzy w akcji".To świetna okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu oraz zadbania o zdrowie. Część oferty skierowana jest nie tylko do poznanianek i poznaniaków 60+ , ale także do ich wnuków.

Poznań regularnie ogłasza też nabory do konkursów na mikrogranty dla seniorów. Starsze osoby, które zgłoszą się z ciekawymi inicjatywami dotyczącymi potrzeb tej grupy mieszkańców, mogą dostać dotację na ich zrealizowanie.

Starsi mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą też wyrobić kartę OK Poznań - Poznańską Złotą Kartę. To propozycja dla osób, które ukończyły 60 lat, mieszkają w stolicy Wielkopolski i tutaj płacą podatki. Więcej informacji na stronie pcs.poznan.pl.

Raz do roku, w październiku, odbywa się wielkie święto - "Senioralni. Poznań". Przez cały miesiąc poznanianki i poznaniacy mogą korzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych spotkań, wykładów i imprez. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Inicjatyw Senioralnych.