Książka II

Kronika Miasta Poznania 4/2023

Ten numer "Kroniki" to uzupełnienie tomu Książka I i kontynuacja rozpoczętej tam opowieści o poznańskich przygodach książek, o biografiach ich właścicieli, o rozmaitych - wielokrotnie zaskakujących - księgozbiorach, o oficynach wydawniczych. Zebrane w Książce II teksty podzielone są na dwa bloki tematyczne i omawiają książkę najpierw z perspektywy księgozbiorów i rozkochanych w nich bibliofilów, by następnie skupić się na wydawcach oraz szeroko pojętym rynku książki. W pierwszej części znalazły się m.in. artykuły przybliżające sylwetki Pawła Edmunda Strzeleckiego i Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej - postaci związanych z Poznaniem i książkami, których Sejm RP wybrał na patronów roku 2023.

Załączniki


Konspiracje

Kronika Miasta Poznania 3/2023

Polacy pozbawieni swojego państwa w długim XIX wieku, w kolejnym zaś doświadczeni przez dwa totalitaryzmy, bez wątpienia zapracowali na miano doskonałych spiskowców. W dziejach Poznania również było wiele gorących głów, obdarzonych charyzmą liderów i zdolnych podziemnych działaczy zahartowanych w konspiracyjnym rzemiośle - Jan Nepomucen Umiński, Karol Libelt, Jan Kanty Działyński, Wincenty Wierzejewski, Franciszek Witaszek, Andrzej Rzewuski, Janusz Pałubicki czy Maciej Frankiewicz. "Konspiracyjny" tom "Kroniki" oddaje hołd tym wszystkim, którzy niezależnie od epoki i przeciwnika próbowali zrywać niewolnicze pęta.

Załączniki


Na placu Cyryla

Kronika Miasta Poznania 2/2023

Plac Cyryla Ratajskiego, otoczony wiankiem objeżdżających go samochodów, z zatrzymującymi się na nim tramwajami i przechodniami zmierzającymi na jedną z pięciu dochodzących do niego ulic, tętni na co dzień życiem. Na przestrzeni lat miejsce to zmieniało wygląd i nazwę. W dobie staropolskiej była tu osada Kokundorf/Kundorf. Historia obecnego placu wiąże się z początkiem rządów pruskich i budową nowej dzielnicy. Wtedy powstał tu pl. Nowomiejski, zwany później Królewskim, na którym stanęła efektowna fontanna Perseusza. Dramatyczną cezurą w jego dziejach był rok 1945, gdy w trakcie walk o Poznań jego zabudowa została zniszczona niemal doszczętnie. W konsekwencji zyskał on nowy, znany nam dziś kształt, stanowiący przykład architektury socrealistycznej. O tym wszystkim, a także o planach na przyszłość opowiada najnowszy tom "Kroniki".

Załączniki


Książka I

Kronika Miasta Poznania 1/2023

Książki towarzyszą nam praktycznie od zawsze, częstokroć tak mocno wtapiając się w otaczającą nas przestrzeń, że traktujemy je jako coś oczywistego. Nieczęsto zastanawiamy się nad tym, jak powstały, ile wysiłku kosztowało ich spisanie lub wydanie, kto korzystał z nich wcześniej, jak potoczyły się losy biblioteki, w której zbiorach się znajdowały. Najnowszy tom "Kroniki Miasta Poznania" przybliża poznańskie dzieje rynku wydawniczego i księgarskiego, opowiada o tym, jak książki tutaj powstawały, jak je drukowano i rozpowszechniano na przestrzeni kilku stuleci.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej