Poznań - Kraków

Kronika Miasta Poznania 2/2024

Poznań i Kraków... Skoro tylko dotykamy przeszłości Krakowa, musi to być przeszłość szacowna. Na pewno naładowana emocjami o wymiarze narodowym. A do tego długa, bogata i wielowątkowa. Ale i historia Poznania wiele jej nie ustępuje. Wątków i spraw dotyczących obu miast i wzajemnych relacji między nimi jest sporo. Dużą ich część najnowsza "Kronika" omawia. Studia układają się w dziejową panoramę obejmującą ponad tysiąc lat. Są artykuły o początkach polskiej państwowości i o tym, dlaczego uniwersytet w Poznaniu powstał tak późno. Okresowi zaborów i czasom w niepodległej Polsce poświęcone są osobne bloki tekstów. Wszystkie warto przeczytać.

Załączniki


Malarze i rzeźbiarze

Kronika Miasta Poznania 1/2024

W ciągu 100 lat istnienia "Kroniki Miasta Poznania" wielokrotnie zamieszczane były w niej materiały o miejscowych malarzach i rzeźbiarzach, ale do tej pory nie poświęcono im osobnego tomu. I oto jest! Numer dający ogląd na to, jak od XV wieku do dziś rozwijały się te dwie profesje na gruncie poznańskim. To pozycja wyjątkowa, nie tylko dlatego, że otwiera drugie stulecie naszego kwartalnika, ale także dlatego, że jest drukowana w kolorze - tak by odbiorcy tomu o artystycznej tematyce mogli lepiej rozpoznać wartość omawianych dzieł.

Załączniki


Książka II

Kronika Miasta Poznania 4/2023

Ten numer "Kroniki" to uzupełnienie tomu Książka I i kontynuacja rozpoczętej tam opowieści o poznańskich przygodach książek, o biografiach ich właścicieli, o rozmaitych - wielokrotnie zaskakujących - księgozbiorach, o oficynach wydawniczych. Zebrane w Książce II teksty podzielone są na dwa bloki tematyczne i omawiają książkę najpierw z perspektywy księgozbiorów i rozkochanych w nich bibliofilów, by następnie skupić się na wydawcach oraz szeroko pojętym rynku książki. W pierwszej części znalazły się m.in. artykuły przybliżające sylwetki Pawła Edmunda Strzeleckiego i Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej - postaci związanych z Poznaniem i książkami, których Sejm RP wybrał na patronów roku 2023.

Załączniki


Konspiracje

Kronika Miasta Poznania 3/2023

Polacy pozbawieni swojego państwa w długim XIX wieku, w kolejnym zaś doświadczeni przez dwa totalitaryzmy, bez wątpienia zapracowali na miano doskonałych spiskowców. W dziejach Poznania również było wiele gorących głów, obdarzonych charyzmą liderów i zdolnych podziemnych działaczy zahartowanych w konspiracyjnym rzemiośle - Jan Nepomucen Umiński, Karol Libelt, Jan Kanty Działyński, Wincenty Wierzejewski, Franciszek Witaszek, Andrzej Rzewuski, Janusz Pałubicki czy Maciej Frankiewicz. "Konspiracyjny" tom "Kroniki" oddaje hołd tym wszystkim, którzy niezależnie od epoki i przeciwnika próbowali zrywać niewolnicze pęta.

Załączniki


Na placu Cyryla

Kronika Miasta Poznania 2/2023

Plac Cyryla Ratajskiego, otoczony wiankiem objeżdżających go samochodów, z zatrzymującymi się na nim tramwajami i przechodniami zmierzającymi na jedną z pięciu dochodzących do niego ulic, tętni na co dzień życiem. Na przestrzeni lat miejsce to zmieniało wygląd i nazwę. W dobie staropolskiej była tu osada Kokundorf/Kundorf. Historia obecnego placu wiąże się z początkiem rządów pruskich i budową nowej dzielnicy. Wtedy powstał tu pl. Nowomiejski, zwany później Królewskim, na którym stanęła efektowna fontanna Perseusza. Dramatyczną cezurą w jego dziejach był rok 1945, gdy w trakcie walk o Poznań jego zabudowa została zniszczona niemal doszczętnie. W konsekwencji zyskał on nowy, znany nam dziś kształt, stanowiący przykład architektury socrealistycznej. O tym wszystkim, a także o planach na przyszłość opowiada najnowszy tom "Kroniki".

Załączniki


Książka I

Kronika Miasta Poznania 1/2023

Książki towarzyszą nam praktycznie od zawsze, częstokroć tak mocno wtapiając się w otaczającą nas przestrzeń, że traktujemy je jako coś oczywistego. Nieczęsto zastanawiamy się nad tym, jak powstały, ile wysiłku kosztowało ich spisanie lub wydanie, kto korzystał z nich wcześniej, jak potoczyły się losy biblioteki, w której zbiorach się znajdowały. Najnowszy tom "Kroniki Miasta Poznania" przybliża poznańskie dzieje rynku wydawniczego i księgarskiego, opowiada o tym, jak książki tutaj powstawały, jak je drukowano i rozpowszechniano na przestrzeni kilku stuleci.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej