Zabytki
Kościół Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu
Książka jest kolejną publikacją z serii "Zabytki Poznania". To pierwsze pełna monografia o kościele św. Floriana. Autorki, Zofia Kurzawa oraz Bolesława Krzyślak, opisują historię parafii i kościoła, który powstał w dużej mierze dzięki zaangażowaniu i pomocy parafian - był pierwszą polską świątynią zbudowaną w zaborze pruskim. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami Piotra Skórnickiego oraz niepublikowanymi dotąd fotografiami z czasów budowy świątyni.
Zobacz także
Kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami na poznańskiej Komandorii
Książka o kościele św. Jana Jerozolimskiego jest pierwszą monografią o tej jednej z najstarszych ceglanych świątyń w Polsce. Wznieśli ją na przełomie XII i XIII wieku joannici, czyli Zakon Rycerzy Jerezolimskiego Szpitala św. Jana Chrzciciela. Utworzona wówczas komandoria istniała bez przerwy przez ponad 600 lat. Kościół jest zabytkiem niezwykłym nie tylko ze względu na historię, w której ukryte jest pochodzenie takich nazw geograficznych Poznania, jak Komandoria i Malta, ale także na interesującą architekturę i wyposażenie wnętrza.
Kościół św. Małgorzaty na Śródce w Poznaniu
Bolesława Krzyślak, Zofia Kurzawa
Monografia zabytkowego kościoła obejmująca: zarys dziejów Śródki, historię parafii i klasztoru filipinów, omówienie średniowiecznej architektury kościoła i jej późniejszych przekształceń, prezentację wyposażenia wnętrza oraz należących do kościoła portretów trumiennych, szat i dzieł złotnictwa.
Książka w atrakcyjnej, ilustrowanej nowymi kolorowymi zdjęciami szacie graficznej serii zwróci uwagę i wyeksponuje walory cennego zespołu zabytkowego i dobrze wpisze się w proces rewitalizacji Śródki.
2009, cena: 21 zł
Pałac Górków w Poznaniu
Jan Skuratowicz
Poznański pałac Górków miał bardzo burzliwą historię: był wystawną siedzibą możnych rodów wielkopolskich (Szamotulskich i Górków), a także zborem protestanckim zamienionym na klasztor Benedyktynek. Okazały budynek wykorzystywano również jako pomieszczenia szkolne. Stał się w końcu zwykłą kamienicą staromiejską. Dziś mieści zbiory i pracownie Muzeum Archeologicznego. Całość ilustrowana jest archiwaliami, barwnymi zdjęciami współczesnymi i komputerowymi wizualizacjami rekonstrukcyjnymi.
2008, cena 21 zł
Akademia Lubrańskiego. Pomnik wielkopolskiej kultury i nauki
Jan Skuratowicz
Gdy w 1518 roku biskup poznański Jan Lubrański - wykształcony w Krakowie, Bolonii i Rzymie królewski doradca i dyplomata - fundował w miejscu swej biskupiej stolicy kolegium, pragnął, aby powstał tu uniwersytet, ważny ośrodek kształcący urzędników i duchownych.
Na Ostrowie Tumskim, w pobliżu katedry wzniesiono gmach złożony z zespołu domów skupionych wokół dziedzińca, mający zapewnić warunki do nauki i mieszkania dla wspólnoty profesorów i studentów, jakie Lubrański znał z pobytów we Włoszech. I choć dzieje Akademii potoczyły się inaczej, niż planował jej fundator, a uniwersytet w Poznaniu mógł powstać dopiero kilkaset lat później, losy wielu znakomitych Wielkopolan związały się z uczelnią na Ostrowie Tumskim, gdzie pozostał do dziś budynek ciekawy i ważny, pełniący w kilkusetletniej historii swego istnienia różne funkcje.
2007, cena 21 zł
Kościół św. Wojciecha w Poznaniu
Zofia Kurzawa, Andrzej Kusztelski
Oczekiwana przez miłośników posnanianów monografia jednej z najstarszych świątyń w mieście - kościoła św. Wojciecha; pierwotnie wzniesiony jako mały kościółek poza murami miasta, na przedmieściu o tej samej nazwie, przez wieki był rozbudowywany, ozdabiany, coraz bogaciej wyposażany. Dziś zgromadzone tu zbiory wysokiej klasy złotnictwa oraz unikalnych szat liturgicznych stanowią ozdobę niejednej wystawy.
W książce omówiono także historię mauzoleum zasłużonych Wielkopolan na Skałce oraz starych cmentarzy parafialnych. Odrębny rozdział poświęcono dziejom parafii w czasie okupacji hitlerowskiej, kiedy kościół św. Wojciecha był jedną z dwóch dostępnych dla Polaków świątyń w mieście.
2003, nakład wyczerpany
Dawny kościół św. Pawła na Fredry
Bolesława Krzyślak
Książka poświęcona jest neogotyckiemu kościołowi przy ulicy Fredry - dziś katolickiemu pw. Najświętszego Zbawiciela. Historia kościoła wzniesionego w 1868 roku dla ewangelicko-augsburskiej gminy św. Pawła, wiąże się z zaplanowanym przez władze pruskie rozwojem miasta na zachód i budową nowej dzielnicy nazywanej Górnym Miastem. Jednym z dominujących elementów jej panoramy miała być strzelista wieża kościoła, która do dziś pozostaje najwyższą w mieście (wyżej sięga tylko nowy gmach Akademii Ekonomicznej). Dzieło znakomitego berlińskiego architekta - Friedricha Augusta Stülera, dziś zachowane i konserwowane lepiej niż jego pierwowzór - kościół św. Bartłomieja w Berlinie, przez znawców uważane jest za jedną z najciekawszych dziewiętnastowiecznych budowli Poznania.
Nakład wyczerpany.
Dawny zbór Świętego Krzyża na Grobli
Iwona Błaszczyk
Oryginalna architektura kościoła Wszystkich Świętych przy ulicy Grobla zwraca uwagę i zaciekawia nie tylko przyjezdnych, ale także wielu dzisiejszych poznaniaków, którzy nie wiedzą, że jest to dawny zbór ewangelicko-augsburski. Historii powstania kościoła, jego architekturze, wyposażeniu, a także dziejom poznańskiej gminy luterańskiej i jej staraniom o wzniesienie zboru poświęcona jest książka, która w październiku znajdzie się w księgarniach. Bogato ilustrowana monografia autorstwa Iwony Błaszczyk, historyka sztuki, od wielu lat pracującej w poznańskim Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków, ukaże się nakładem Wydawnictwa Miejskiego jako kolejny tomik serii Zabytki Poznania, w ramach Biblioteki Kroniki Miasta Poznania.
2001, nakład wyczerpany
Pałac Górków w Poznaniu"
Teresa Jakimowicz
1998, nakład wyczerpany
Cmentarz Zasłużonych na wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu
red. M. A. Smoczkiewiczowa i R. Linette
1997, nakład wyczerpany