2021-2022
Wiosna, lato
Kronika Miasta Poznania 3/2022
Jesień, zima
Kronika Miasta Poznania 4/2022
Wiosna, lato, jesień, zima - w ich rytmie toczy się życie miasta i jego mieszkańców. Artykuły zebrane w obu tomach "Kroniki Miasta Poznania" Cztery pory roku opowiadają o wydarzeniach, które odcisnęły piętno na historii Poznania i wpłynęły na jego rzeczywistość, jak Maj 1946, Sierpień 1980, wrzesień 1939, 13 grudnia 1981. Ale też o tych powtarzalnych, które są charakterystyczne dla jednej z pór roku, jak Kaziuk, dzień wagarowicza, majówki, Noc Muzeów, Poznań Poetów, juwenalia, Jarmark Świętojański, Parada Sobótkowa, festiwal Malta, konkurs Wieniawskiego, Zaduszki, rocznice powstania wielkopolskiego czy karnawał i sylwester.
Radojewo i Morasko
Kronika Miasta Poznania 2/2022
Radojewo i Morasko - przez wieki położone obok siebie odrębne wsie - w 1987 roku zostały włączone w granice Poznania, wzbogacając miasto w tereny niezwykle atrakcyjne (w przypadku Moraska można by nawet powiedzieć nieziemskie) pod względem przyrodniczym. Z ich uroków poznaniacy korzystali wcześniej, bo radojewski park zaprojektowany przez wybitnego architekta krajobrazu Petera Josepha Lennégo pod koniec XIX wieku stał się jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc wycieczkowych w okolicach Poznania. O bogatej przeszłości Radojewa i Moraska (od pradziejów i średniowiecza, przez czasy von Treskowów), o ciekawych miejscach stamtąd oraz ich historii opowiada najnowszy tom "Kroniki Miasta Poznania".
KKS Lech Poznań
Kronika Miasta Poznania 1/2022
Lech Poznań. Dwa słowa, za którymi kryją się: sportowa rywalizacja, wielka kibicowska pasja i jeden z najważniejszych wyznaczników poznańskiej oraz wielkopolskiej tożsamości. "Kronika Miasta Poznania" nie mogła wobec tego fenomenu przejść obojętnie. Zwłaszcza w roku obchodów stulecia Kolejorza. W jubileuszowej "Kronice" przeczytamy m.in. o dębieckich korzeniach klubu, jego ludziach, sukcesach i kibicach. Przed kilkunastoma już laty znawca historii Lecha Jan Rędzioch stwierdził: "Prawdziwa miłość do swojej drużyny prowadzi przez poznanie jej dziejów". Nasza publikacja to poznawanie właśnie umożliwia.
Ogrody
Kronika Miasta Poznania 4/2021
Ogrody - ta nazwa oficjalnie funkcjonuje od 1948 roku. Ma oczywisty związek z założonym w 1925 roku Ogrodem Botanicznym, który z kolei wyrósł na terenie miejskiej szkółki drzew. Ogrody, ogrodnictwa, tereny działkowe, a wcześniej po prostu pola to początki tych zachodnich przedmieść, a następnie kresów miasta, których urbanizacja była nieunikniona z powodu systematycznego powiększania i rozwoju Poznania. Jak powstała i zmieniała się dzielnica? Barwne historie o jej mieszkańcach: kupcach i rzemieślnikach, dyrektorach i profesorach, ogrodnikach. Studia o ciekawych miejscach i instytucjach Ogrodów. O tym w najnowszym numerze "Kroniki Miasta Poznania".
Społeczny Poznań
Kronika Miasta Poznania 3/2021
Jak doszło do tego, że poznańskiego radnego osiedlowego wyłoniono rzutem monetą? Czym jest działający co tydzień na Rynku Jeżyckim Długi Stół? Na którym osiedlu pożar zainspirował mieszkańców do stworzenia mobilnego domu kultury? Społeczny Poznań to mnóstwo ciekawostek, ale przede wszystkim - świadectwo ogromnej pracy i zaangażowania, wkładanego najczęściej nieodpłatnie i bezinteresownie przez rzesze poznanianek i poznaniaków tworzących ruchy społeczne, mniej lub bardziej sformalizowane grupy, rady osiedlowe oraz kluby, którym poświęcony został najnowszy numer "Kroniki Miasta Poznania".
Poznań morowy
Kronika Miasta Poznania 2/2021
Pierwsza część publikacji stanowi próbę uchwycenia epidemii nawiedzających Poznań od średniowiecza do połowy XX wieku. Historia pokazuje, że kiedy zaraza wkraczała do miasta, zawieszano handel i rzemiosło, zamykano szkoły, gospody, niektóre kościoły, zakazywano zgromadzeń. W podobnych realiach, choć z przerwami na "nową normalność", żyjemy od ponad roku - od momentu, kiedy świat sparaliżowała informacja o rozprzestrzeniającym się wirusie SARS-CoV-2. Doświadczenie pandemii i jej skutków dotknęło nas wszystkich. O szkole, instytucjach kultury, placówkach medycznych, kościele i pracy w dobie covidu opowiada druga część "Kroniki".
Podziemny Poznań
Kronika Miasta Poznania 1/2021
Autorzy "Kroniki Miasta Poznania" próbują odpowiedzieć na pytanie, co kryje się pod poznańskimi ulicami, chodnikami i miejską zabudową. Archeolodzy i historycy prezentują wyniki swoich badań prowadzonych pod budynkami, placami, na teranie dawnych cmentarzy czy w kościelnych kryptach, a eksploratorzy i pasjonaci opowiadają o swoich odkryciach. Są również teksty, w których można przeczytać o podziemnej infrastrukturze albo dowiedzieć się, w jaki sposób podziemne przestrzenie - schrony, forty, tunele - są wykorzystywane obecnie albo do czego służyły w przeszłości.