Pamiątka po UEFA EURO 2012 w Poznaniu?

W Strefie Kibica, czyli na placu Wolności lub na Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu, planowane jest postawienie specjalnej tablicy przypominającej turniejowe emocje, które towarzyszyły poznaniakom w trakcie 24 dni trwania UEFA EURO 2012TM. Taka pamiątka byłaby przede wszystkim symbolem miasta otwartego i gotowego na znaczące wydarzenia europejskie i światowe.

Strefa Kibica w Poznaniu - grafika artykułu
Strefa Kibica w Poznaniu

Pamiątkowa tablica wpisująca się w atmosferę miejsca, ale też oddająca emocje i charakter turnieju, mogłaby zostać wykonana przez artystę rzeźbiarza, tak by połączyć cechy międzynarodowego przedsięwzięcia ze sztuką. Współpracujący z Miastem, m.in. przy makiecie stadionu dla osób niewidomych, Roman Kosmala ma już pomysł na taką tablicę.

Do pomysłu przychyla się Miejski Konserwator Zabytków, a szczegóły dotyczące projektu są ustalane z Wydziałem Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania, w zespole ds. opiniowania wniosków dotyczących umieszczania w przestrzeni publicznej tablic pamiątkowych, rzeźb, instalacji plastycznych oraz tak zwanych mebli miejskich. Miasto konsultuje się także ze Stowarzyszeniem na rzecz Rehabilitacji Osób Niewidzących i Słabowidzących. Przygotowanie Miasta do UEFA EURO 2012TM w kontekście udogodnień dla osób niepełnosprawnych miało także zwrócić uwagę na potrzeby tej grupy społecznej i umożliwić pełne uczestnictwo w turnieju.

Obecnie trwa poszukiwanie źródeł finansowania przedsięwzięcia, by w jak najmniejszym stopniu obciążyć budżet Miasta.

W czasie UEFA EURO 2012TM Strefa Kibica w Poznaniu tętniła życiem przez cały czas trwania turnieju. Wśród ponad 700 tysięcy gości byli entuzjaści futbolu, rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, amatorzy dobrej muzyki, a nawet... miłośnicy brodzenia w fontannie. Przez Stary Rynek przewinęli się goście z Irlandii, Chorwacji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, i wielu innych krajów. Do Poznania zjechało ponad 130 tysięcy kibiców z całej Europy, a prawie 400 dziennikarzy z całego świata mówiło w tym czasie o Poznaniu, nie szczędząc słów pochwały architekturze, świetnej kuchni i pełnym sympatii mieszkańcom.

Takie wydarzenia przenoszą pozytywne skojarzenia na miasta i kraje - organizatorów imprez. Korzyści liczone są w wielu obszarach, a faktem organizacji szczycą się nawet kraje o najwyższym poziomie rozwoju na świecie. W najbardziej prestiżowej części Singapuru widnieje pomnik - patchwork zdjęciowy po I Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich organizowanych w 2010 roku.