Oddaj krew w urzędzie

We wtorek, 29 kwietnia, można oddać krew w siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń. To już druga odsłona akcji, podczas której Miasto aktywnie włącza się w promocję honorowego krwiodawstwa. 

Na zdjęciu osoba oddająca krew, nie widać jej twarzy, w dłoni trzyma czerwoną piłeczkę - grafika artykułu
Oddanie krwi ratuje życie - daje też bezpłatny dostęp do wyników badań

29 kwietnia, kilka dni przed majówką - gdy liczba chętnych do donacji rośnie - dodatkowe stanowiska do pobierania krwi stanęły w budynku Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Za Bramką 1. Można je odwiedzić w godzinach od 8:30 do 14:00. To część zaplanowanej akcji wsparcia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w stolicy Wielkopolski. Oddawanie krwi w urzędzie możliwe będzie również przed innymi długimi weekendami: 17 czerwca, 13 sierpnia, 30 października oraz 22 grudnia.

Honorowym dawcą krwi może zostać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży minimum 50 kg i jest zdrowa. Kandydat przechodzi szczegółowe badania lekarskie i laboratoryjne. Powinien mieć przy sobie dokument tożsamości - może to być np. dowód osobisty, paszport czy karta pobytu. 

Krwi nie mogą oddawać osoby, które mają ciężkie choroby układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego czy moczowego. Wykluczeni są także ochotnicy z chorobami zakaźnymi. Decyzję zawsze ostatecznie podejmuje lekarz.

Dlaczego warto oddać krew

Oddanie krwi ratuje życie - daje też bezpłatny dostęp do wyników badań, takich jak określenie grupy krwi, morfologia czy badania wirusologiczne. Dodatkowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy, nauki lub zajęć akademickich - w dniu oddania krwi i następnym, na podstawie stosownego zaświadczenia. 

Warto też pamiętać o możliwości skorzystania z ulgi podatkowej w ramach rocznego rozliczenia PIT. Wszyscy krwiodawcy mogą odliczyć od dochodu oddaną krew i jej składniki na podstawie zaświadczenia o łącznej ilości oddanej krwi i jej składników. 

Krwiodawcy mogą też taniej - albo nawet za darmo - jeździć komunikacją miejską. W Poznaniu przejazdy są bezpłatne po oddaniu 18 litrów krwi przez mężczyzn i 15 litrów przez kobiety. Aby uzyskać uprawnienia, należy zgłosić się do PCK (ul.Górna Wilda 99 A-B ).  Mężczyźni po oddaniu 12 l krwi i kobiety po oddaniu 10 litrów mogą korzystać z 50% zniżki na przejazdy komunikacją miejską.

AW