Wsparcie dla lokalnych księgarń

Miasto Poznań i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ogłosiły nowy programu wsparcia, skierowany do właścicieli lokalnych księgarni i antykwariatów. O szczegółach podczas konferencji prasowej opowiadali m.in. radny Grzegorz Jura - przewodniczący Komisji Kultury i Nauki oraz zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

regały sięgające do sufitu, cisno wypełnione książkami - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Poznańskie księgarnie i antykwariaty, mieszczące się w budynkach należących do ZKZL, będą mogły liczyć na 50% ulgę w czynszu. Jedną z nich jest np. księgarnia na Jeżycach, gdzie odbyła się konferencja prasowa. Proponowana ulga może dotyczyć również podmiotów nowych, bądź już prowadzących tego rodzaju działalność, które zdecydowałyby się przenieść do lokali z zasobu ZKZL.

- Zależy nam, aby nasi mieszkańcy jak najwięcej czytali. Stąd pomysł o wsparciu finansowym małych, lokalnych księgarni, które są w zasobie miejskim. Chcemy pokazać, że są to nie tylko miejsca, gdzie można kupić książkę, ale też przestrzeń do spotkań z literaturą - mówi Jędrzej Solarski.

Księgarnie zajmują w nim ważne miejsce - w Poznaniu działa ich obecnie ponad 50, a co piąta mieści się w budynkach, znajdujących się w zasobach ZKZL. Pandemia nie spowodowała istotnej zmiany, ale sygnały, że działalność księgarzy jest coraz bardziej zagrożona, są coraz częstsze. Pod ich wpływem powstała koncepcja wsparcia tej istotnej dla kulturotwórczej roli miasta branży.

- Małe, niezależne księgarnie dodają miastu kolorytu. Mają bardzo bogatą ofertę, często unikatową. Ulga w najmie pomoże im się utrzymać i konkurować z dużymi sieciowymi księgarniami - tłumaczy Grzegorz Jura. - Jesteśmy miastem akademickim, jednym z dużych ośrodków gospodarczych, musimy mieć na mapie miejsca, w których osoby zainteresowane znajdą potrzebne im publikacje.

Na 50% ulgę w czynszu mogą liczyć osoby prowadzące księgarnie kameralne i antykwariaty. Stawka czynszu po obniżce nie może być niższa od kosztów utrzymania lokalu. Umowa pomiędzy Miastem a przedsiębiorcą jest zawierana na okres 3 lat (po tym czasie może być zawarta kolejna).

Dla księgarzy udostępnione zostaną aukcje najmu lokali użytkowych przez internet, na stronie: aukcjelokali.pl. Będą one organizowane przez ZKZL raz w roku, zawsze w czwartym kwartale. Pierwsza aukcja dedykowana księgarzom już jesienią tego roku. Wywoławcza stawka czynszu najmu będzie wynosiła 50% oferowanej dotychczas kwoty rynkowej.

Najemcy lokali użytkowych w ramach programu zobowiązani będą do prowadzenia działań związanych z propagowaniem czytelnictwa - np. organizacji wydarzeń literackich, promocji książek czy publikowania recenzji na portalach społecznościowych.

Wsparcie kameralnych księgarń i antykwariatów to już kolejne działanie, którego celem jest rozwój czytelnictwa wśród mieszkanek i mieszkańców miasta. Poszerzana jest sieć filii Biblioteki Raczyńskich, uzupełniana przez system książkomatów, umożliwiających korzystanie z oferty bibliotecznej w rejonach, w których brakuje stacjonarnych placówek tej instytucji. Ponadto Wydawnictwo Miejskie Posnania prowadziło z sukcesem promujący lokalną przedsiębiorczość plebiscyt "Fest Księgarnia", którego celem - oprócz nagrodzenia najlepszych księgarń - jest  promocja tych wyjątkowych miejsc i zwrócenie uwagi poznaniaków na ich ogromną rolę w życiu miasta.

oprac. red.