VI Sesja RMP - wotum zaufania i absolutorium

Rada Miasta Poznania zapoznała się z raportem o stanie miasta za rok 2023, przeprowadzono na ten temat debatę. Zapoznano się także ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za ubiegły rok. Rada Miasta udzieliła prezydentowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu.

Radne i radni Miasta Poznania obradują w sali sesyjnej - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Raport o stanie miasta za rok 2023 przedstawili Radzie - prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Iwona Matuszczak-Szulc. Raport powstał na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 4 a i art. 28 aa ust. 9 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 713). Jego celem jest przedstawienie przez Prezydenta Miasta Poznania Radzie Miasta Poznania sytuacji społeczno-gospodarczej w danym roku. Raport jest przedmiotem debaty, na podstawie której podejmowana jest uchwała Rady Miasta w sprawie udzielenia lub nieudzielenia wotum zaufania Prezydentowi. W raporcie prezentowane są kluczowe obszary funkcjonowania miasta w 2023 r.

Większość informacji w raporcie opiera się na danych pozyskanych od wydziałów i biur Urzędu Miasta Poznania, miejskich jednostek organizacyjnych, spółek oraz innych podmiotów współpracujących z Miastem. Część informacji opiera się na najnowszych dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, agencji rządowych i wynikach badań ankietowych. Wykorzystano również dane z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Raport podzielony jest na następujące obszary tematyczne: My i nasze życie (Mieszkańcy, Oświata i wychowanie, Kultura, Sport i rekreacja, Zdrowie, Pomoc społeczna); Nasza przestrzeń (Powierzchnia i położenie, Środowisko, Zagospodarowanie przestrzenne, Rewitalizacja, Mieszkalnictwo, Mobilność miejska i transport, Bezpieczeństwo publiczne); Nasz rozwój i gospodarka (Kierunki rozwoju miasta, Aktywność gospodarcza, Współpraca międzynarodowa i krajowa, Promocja, Rynek pracy, Szkolnictwo wyższe, Innowacje i nauka); Nasz budżet i zarządzanie (Organizacja i zarządzanie Miastem, Partycypacja społeczna, Budżet i finanse Miasta). W dokumencie znajdują się również załączniki: Raport z monitoringu Strategii Rozwoju Miasta 2020+ za 2023 rok; Raport z realizacji programów sektorowych za rok 2023; Raport z realizacji programów sektorowych za rok 2023; Sprawozdanie Prezydenta Miasta Poznania z działalności w 2023 roku; Informacja o wykonania uchwał Rady Miasta Poznania w 2023 roku.

W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości wystąpił przewodniczący Zbigniew Czerwiński. Jego zdaniem raport przedstawia "poziom zadowolenia prezydenta z siebie:, którego radny nie podziela. Jako przyczyny krytycznej oceny wymienił m.in. istniejące nadal w mieście drogi nieutwardzone, niedziałające ruchome schody na dworcu kolejowym, niewystarczającą ilość bezpłatnych godzin nauki języka polskiego dla dzieci z Ukrainy.

W imieniu klubu radnych Koalicji Obywatelskiej głos zabrał Wojciech Kręglewski. Jego zdaniem działania Miasta w 2023 roku odbywały się w trudnych warunkach makroekonomicznych i społecznych. Według radnego trudna była z resztą cała miniona kadencja - pandemia, wojna za wschodnią granicą, migracja ludności, a także "radosna twórczość" poprzedniej większości parlamentarnej, która w znaczny sposób ograniczyła możliwości samorządów. Dodatkową trudnością była szybko rosnąca inflacja. Zdaniem klubu KO władze wykonawcze Miasta Poznania w tych warunkach poradziły sobie dość dobrze. Pozytywne wskaźniki są efektem pracy nie tylko pracowników Urzędu Miasta i miejskich jednostek, ale wszystkich mieszkańców.

Ocenę klubu Lewicy przedstawił przewodniczący Tomasz Lewandowski. Podkreślił, że jest zadowolony, z tego iż żyje w Poznaniu i jest dumny z mieszkańców. Odnosząc się do poszczególnych obszarów raportu proponował, aby np. do demografii odnosić się w kontekście dzielnic, części miasta. Podobnie jego zdaniem należy analizować liczbę samochodów w mieście. Pochwalił ilość terenów zielonych, ale podkreślił, że trzeba zwrócić uwagę na jakość tej zieleni. Kolejny temat to jakość rynku pracy i potrzeba dyskusji jak działania Poznań przekładają się na dobrze płatne miejsca pracy, wpływające na rozwój miasta. Trzeba wreszcie, zdaniem Lewandowskiego, zastanowić się jak miasto wspiera NGO-sy i jak może to robić. Lewica będzie zwracała uwagę na wydatki na usługi publiczne, politykę społeczną, wspierania słabszych środowisk, inwestycje w zrównoważony rozwój, w odnawialne źródła energii, partycypacji i transparentności. Zapowiedział, że klub będzie analizować jakość i koszty życia w mieście, warunki pracy.

Wystąpienia klubowe zakończył Przemysław Plewiński, szef klubu Polska 2050. Wyraził nadzieję, że głosy krytyczne ze strony radnych miejskich i mieszkańców będą przez Urząd Miasta słuchane, ponieważ wynikają one z troski o miasto. Remont centrum miasta i Starego Rynku, choć potrzebny, był uciążliwy dla mieszkańców i tego głosy należy słuchać, brać pod uwagę. Podkreślał, że głosy krytyczne należy oddzielać od hejtu. Klubowi Polska 2050 zależy, aby miasto słuchało i brało pod uwagę propozycje radnych osiedlowych, pilnowało kwestii właściwego zagospodarowania przestrzennego, skutecznych starań zmierzających do zwiększenia liczby mieszkańców płacących podatki w Poznaniu.

W debacie indywidualnej Mateusz Rozmiarek, chwaląc opracowanie raportu, podkreślił jednocześnie, że powinien on również zawierać informacje o niezrealizowanych planach. Wymieniał problemy związane z planami budowy Teatru Muzycznego, Filharmonii Poznańskiej, a także swoje wątpliwości w kwestii projektu przebudowy placu przed gmachem CK Zamek, czy instalacji nad ulicą J. B. Quadro. Upomniał się też o zarobki pracowników miejskich instytucji kultury, które nadal są niższe niż instytucji podległych Urzędowi Marszałkowskiemu. Radna Klaudia Strzelecka zwróciła uwagę na kwestie komunikacji publicznej, która jej zdaniem jest zbyt droga, co zniechęca wielu pasażerów do korzystania z niej, a w konsekwencji wiele osób wybiera samochód. Skrytykowała organizację remontów trans komunikacji publicznej, przedłużające się remonty w centrum miasta, czy zbyt niskie pensje kierowców transportu publicznego, co powoduje wakaty na tych stanowiskach.

Głos zabrały także trzy osoby spoza Rady Miasta. Przemysław Czechanowski skrytykował sposób przeprowadzenia remontów i wyraził obawę o ich jakość. Adam Gatniejewski apelował o ochronę jerzyków i innych ptaków w mieście (o to apelowała także radna Sara Szynkowska vel Sęk). Wiesław Rygielski zwracał uwagę na zaniedbane przedmieścia miasta, niedostateczny dialog miasta z NGO-sami, niedostateczne działania w zakresie ochrony środowiska.

Rada udzieliła prezydentowi wotum zaufania 26 głosami za i 6 głosami przeciwnymi.

W kolejnych punktach radni zapoznali się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta Poznania za 2023 rok, informacją o stanie mienia komunalnego, sprawozdaniem finansowym Miasta za 2023 rok. Rada podjęła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Poznania za 2023 rok. Następnie podjęto uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Poznania z tytułu wykonania budżetu Miasta Poznania za 2023 rok. Za głosowało 26 radnych, przeciwko 6.

oprac. red.