V sesja RMP - uroczysta

Uroczysta sesja Rady Miasta po kilku latach przerwy znowu odbyła się w Ratuszu na Starym Rynku. Zgodnie z tradycją wręczono Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania, tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz Nagrody Miasta Poznania - Artystyczną, Naukową i Sportową.

Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania w Ratuszu, 29.06.2024 r. - grafika artykułu
Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania w Ratuszu, 29.06.2024 r.

W reprezentacyjne sali Ratusza spotkali się radni, parlamentarzyści, europarlamentarzyści oraz oczywiście laureatki i laureaci nagród, które wręczali przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz i prezydent Miasta Jacek Jaśkowiak.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania odebrała w tym roku Jadwiga Rotnicka, w latach 1990-2007 radna Miasta Poznania, wiceprzewodnicząca Rady Miasta w latach 1990-1992 i przewodnicząca RMP w latach 1992-1998. Pracowała m.in. w komisjach: Ekologicznej, Polityki Przestrzennej, Kultury i Nauki oraz Rewitalizacji. W 2007 roku uzyskała mandat senatorski, który sprawowała przez kilka kadencji do roku 2023. W działalności społecznej Jadwiga Rotnicka była m.in. prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego. Zawodowo i naukowo związana z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rada Miasta nadała Jadwidze Rotnickiej Honorowe Obywatelstwo wyrażając uznanie dla osiągnięć naukowych i dydaktycznych, a także za zaangażowanie w budowę Polski samorządnej i demokratycznej. Honorowa Obywatelka dziękując za wyróżnienie podkreślała, że wiele lat poświęciła samorządowi, który później przeszła do polityki, ale to właśnie samorząd przygotował ją do pracy parlamentarnej.

Uhonorowana tytułem Zasłużonej dla Miasta Poznania Krystyna Babiak urodziła się w Żninie, a do Poznania przyjechała na studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jest radcą prawnym, doktorem prawa pracy. Od prawie czterdziestu lat angażuje się w działalność samorządu zawodowego radców prawnych, przez wiele lat była jego niekwestionowaną liderką. Od lat też inicjuje i akcje wspierające wprowadzenie prawa do szkół podstawowych oraz średnich. Dziękując za przyznany tytuł Krystyna Babiak podkreślała, że zawsze przywiązywała wagę do relacji międzyludzkiej, które łączą, a nie dzielą i są podwaliną społeczeństwa obywatelskiego, a temu ma służyć również edukacja prawna, o którą zawsze dbała.

Zasłużonym dla Miasta Poznania został także Andrzej Byrt, absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie po uzyskaniu stopnia doktora nauk ekonomicznych pracował w latach 1972-1977. Od 1978 roku był związany z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, piastując w nich trzykrotnie funkcję prezesa. Dwukrotnie obejmował stanowisko ambasadora w Niemczech, otrzymał także nominację na ambasadora RP we Francji, został akredytowany w Monako. Aktywnie zaangażowany w negocjacje Polski z międzynarodowymi organizacjami gospodarczymi, w tym Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Doradcą trzech prezydentów Polski: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. Występując przed zgromadzonymi na sesji - Andrzej Byrt przypomniał o wielokulturowej tradycji Poznania, dzięki które miasto rozwijało się, o rocznicy 1956 będącej wyrazem poznańskiego dążenia do wolności, a także o innym symbolu Poznania - MTP, z który związał wiele lat pracy zawodowej.

Zasłużony dla Miasta Poznania Włodzimierz Marciniak już jako nastolatek zaczął remont małego lokalu, mającego stać się świetlicą dla dzieci, która działała w oparciu o zaangażowanie ludzi dobrej woli. Współzałożył Koło Przyjaciół Dzieci, organizował co roku Gwiazdkę dla najmłodszych, a także ferie i wyjazdy. Wspólnie z przyjaciółmi stworzył pierwsze w Poznaniu kino świetlicowe - "Kino Miś". Jest laureatem Orderu Uśmiechu, a także Przewodniczącym Poznańskiego Klubu Kawalerów Orderu Uśmiechu. Na sesji podkreślał, że tytuł Zasłużonego dla Miasta jest dla niego wielkim zaszczytem i podziękował wszystkim, którzy wspierali jego działania społeczne.

Organizacją, która otrzymała w tym roku tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania jest klub TPS Winogrady założony 1965 roku. To jeden z nielicznych klubów w Poznaniu, gwarantującym ciągłość szkolenia we wszystkich kategoriach wiekowych. Dzięki wysokiemu poziomowi szkolenia i przywiązaniu do jego jakości oraz spełnieniu szeregu wymogów w 2020 roku klub otrzymał brązowe odznaczenie w Programie Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich. Drużyna seniorska zespołu aktualnie występuje w klasie okręgowej, w grupie II wielkopolskiej. Tytuł w imieniu klubu odebrał jego prezes Andrzej Juskowiak, były reprezentant Polski w piłce nożnej, który z kadrą narodową wywalczył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w 1992 roku i został królem strzelców turnieju. Andrzej Juskowiak podkreślał, że wokół klubu zbudowano dużą społeczność, co jest efektem wielu lat pracy, cierpliwości, przypomniał postać założyciela klubu, nieżyjącego już Mariana Rogowski.

Na uroczystej sesji wręczane są również nagrody Miasta Poznania.

Nagrodę Artystyczną otrzymał w tym roku Teatr Usta Usta Republika. Zespół, wielokrotnie nagradzany w najważniejszych ogólnopolskich konkursach, prowadzi własny ośrodek teatralny z dwiema kameralnymi scenami. Do historii polskiego teatru przeszło wiele prekursorskich w zakresie formy przedstawień Usta Usta Republika, oryginalnie wykorzystujących przestrzeń tzw. miejsc nieteatralnych. Ważne zdają się być spektakle zespołu związane z lokalnymi historiami i poznańskim dziedzictwem, zanurzające widzów w niełatwą przeszłość miasta i niepozwalające o niej zapomnieć. Fundament zespołu artystycznego tworzą: Wojciech Wiński, Ewa Kaczmarek, Grzegorz Ciemnoczołowski, Marcin Głowiński, Mikołaj Podworny, Artur Śledzianowski, Przemysław Zbroszczyk oraz Roman Andrzejewski.

Nagroda Naukowa przypadka rektorowi Politechniki Poznańskiej Teofilowi Jesionowskiemu, profesorowi w dziedzinie nauk chemicznych, przewodniczącemu Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz członkowi korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Profesor był promotorem w 27 przewodach doktorskich, a 7 jego byłych doktorantów lub magistrantów uzyskało najwyższy stopień naukowy. Wizytował liczne ośrodki i instytucje naukowe na świecie, wygłaszał wykłady i prelekcje w wielu krajach na pięciu kontynentach. Opublikował liczne prace naukowe w renomowanych czasopismach. Jest współtwórcą patentów zagranicznych i krajowych.

Nagrodę Sportową dla zawodniczki otrzymała Julia Walczyk-Klimaszyk. W sezonie 2022/2023 zajęła 9. miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Szermierczej, co jest najwyższą lokatą zajętą przez polską florecistkę. W 2022 roku podczas Pucharu Świata w Poznaniu wywalczyła brązowy medal w drużynie, w 2023 roku w Kairze swój pierwszy indywidualny medal na Pucharze Świata Seniorów we florecie. W tym samym roku na Igrzyskach Europejskich w Krakowie zdobyła złoty medal we florecie. W styczniu 2024 na Pucharze Świata w Paryżu wywalczyła brązowy medal w drużynie. W 2024 roku w Szanghaju wywalczyła srebrny medal na Grand Prix Pucharu Świata we florecie, a z czerwcowych Mistrzostw Europy w Bazylei wróciła z brązowym medalem. Nagroda Sportowa dla trenera przypadła Pawłowu Kantorskiemu, który na przestrzeni lat pełnił m.in. role: szkoleniowca kadry narodowej juniorów we florecie mężczyzn, trenera kadry narodowej juniorów we florecie kobiet, prowadził kadrę floretu kobiet i mężczyzn w Egipcie, a następnie został szkoleniowcem reprezentacji Polski we florecie. Pod jego wodzą najlepsze polskie zawodniczki ostatnich lat osiągały największe sukcesy i zdobywały medale największych imprez sportowych. W tym roku prowadzone przez niego zawodniczki będą rywalizować podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

oprac. red.